Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Słupskie PGK na piątym miejscu w Polsce. Spółka wyróżniona w corocznym rankingu

Wojciech Nowak
Wojciech Nowak
Słupskie PGK na piątym miejscu w Polsce. Spółka wyróżniona w corocznym rankingu.
Słupskie PGK na piątym miejscu w Polsce. Spółka wyróżniona w corocznym rankingu. Łukasz Capar
W tegorocznej edycji Ogólnopolskiego Rankingu Miejskich Przedsiębiorstw Gospodarki Komunalnej, który organizuje redakcja Strefy Gospodarki, słupskie PGK zostało wybrane do czołowej dziesiątki i zajęło piąte miejsce. O wyniku poinformowano na cotygodniowej konferencji prasowej, które organizowane są przez Urząd Miasta.

- Organizatorem tego rankingu jest Strefa Gospodarki – Biznes Magazyn, będący niezależnym organem Gazety Prawnej – poinformował na początku konferencji prasowej Marek Goliński, wiceprezydent miasta Słupsk.

Do przedsiębiorstw komunalnych w kraju rozsyłane były ankiety, które były przez te przedsiębiorstwa wypełniane. W rankingu brano pod uwagę zarówno czynniki ekonomiczne, jak i kadrowe oraz działania, jakie podejmują poszczególne przedsiębiorstwa komunalne na rzecz współpracy z lokalnymi społecznościami. Istotne były też opinie branżowe, które można było przedstawić Kapitule rankingowej. Poza wspomnianymi czynnikami należało przedstawić również, m.in., opis działalności edukacji ekologicznej. Wszystkie dane były następnie weryfikowane.
- Na podstawie przedstawionych przez nas danych zostaliśmy sklasyfikowani na piątym miejscu. Była to piąta edycja tego rankingu, ale do tej pory nie znajdowaliśmy się nawet w pierwszej dziesiątce. Tegoroczne piąte miejsce nas miło zaskoczyło – mówiła Elżbieta Rokita, prezes słupskiego PGK.

Poza komunikatem o piątym miejscu w rankingu, podczas konferencji przekazano informacje o nowym projekcie, nad którym trwają jeszcze prace.
- Myślę, że dobrym pomysłem będzie zorganizowanie tu, w Punkcie Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych, tak zwanego miejsca „drugiego życia” dla naszego sprzętu agd, mebli, nieużywanych wózków dziecięcych lub rowerów. Ten sprzęt nie zawsze jest zniszczony, a wprost przeciwnie, nadaje się do dalszego użycia – mówił Marek Goliński.

W praktyce będzie można przywieźć do PSZOK-u sprawny sprzęt, np. lodówkę lub pralkę, który później osoby potrzebujące będą mogły wziąć i używać dalej, dając mu tym samym przysłowiowe „drugie życie”. Miasto przygotowuje ten projekt wspólnie ze słupskim PGK.
- Nie będzie to jednorazowa inicjatywa. Chcemy przygotować na stałe taki punkt, ponieważ pozbywamy się niepotrzebnego sprzętu cały czas i cały czas znajdują się osoby, które takiego używanego, ale działającego sprzętu, mogą potrzebować. Kiedy już przygotujemy dokładny harmonogram działań i szczegółowe informacje odnośnie działań tego punktu, na pewno poinformujemy o tym na jednej z kolejnych konferencji prasowych – dodał wiceprezydent.

Efektem działania tego punktu będzie miało być ograniczenie ilości śmieci wielkogabarytowych czy używanej elektroniki, oczywiście sprawnej. Do takich odpadów, które nadają się do dalszego użycia, należą również książki.
- Wyrzucamy książki, które przeczytaliśmy. Czasami są to perełki, wydania mające powyżej stu lat, w dobry stanie. Zbyt łatwo przychodzi nam teraz wyrzucanie rzeczy. A przecież znalazłyby się osoby, dla których byłby one potrzebne – powiedziała na koniec Elżbieta Rokita.

Wstępnie założono, że punkt powinien zostać otwarty po wakacjach.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Wielki Piątek

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza