Słupskie pielęgniarki mówią o postulatach i zapowiadają odejście od łóżek (wideo)

Monika ZacharzewskaZaktualizowano 

Wideo

Zobacz galerię (1 zdjęcie)
W piątek słupskie pielęgniarki przedstawiły swoje postulaty przed szpitalem. W poniedziałek będą o nich rozmawiać w Gdańsku z marszałkiem województwa.

W piątek pod słupskim szpitalem pielęgniarki przedstawiły swoje postulaty do marszałka i dyrektora szpitala.

W poniedziałek wraz z koleżankami z innych szpitali w województwie spotkają się z władzami urzędu marszałkowskiego i szefami pozostałych pomorskich szpitali w urzędzie marszałkowskim w Gdańsku. Około 30 pielęgniarek i położnych na schodach słupskiego szpitala uświadamiało o co chcą walczyć. Chodzi im o konkrety w sprawie realizacji 12 postulatów, które ich samorząd wypracował na lutowym spotkaniu, przy tzw. okrągłym stole w Gdańsku.

**Zobacz także:

Niskie płace, złe warunki pracy. Pielęgniarki z regionu postulowały u marszałka

**

- Pierwszy postulat jest płacowy. Domagamy się podniesienia wynagrodzeń pielęgniarek już teraz, w tym roku, a nie odsuwania tego w czasie, jak to słyszymy z Warszawy - mówi Sebastian Irzykowski, przewodniczący słupskiej Okręgowej Izby Pielęgniarek i Położnych. - Drugi ważny postulat, to są dyżury jednoosobowe. Pielęgniarki i położne nie powinny, dla bezpieczeństwa własnego i pacjentów, pracować na takich dyżurach. Kolejny postulat dotyczy form zatrudnienia, bo niestety często w skomercjalizowanych szpitalach pielęgniarki i położne są zmuszane do przejścia na umowy cywilno-prawne i nakłaniane do założenia własnej działalności gospodarczej. Jednak żeby się utrzymać na takiej umowie trzeba pracować po 300 godzin, a to jest zagrożenie dla pacjenta i dla pielęgniarki - przekonywał Irzykowski.

Zobacz także: Pielęgniarki ze Słupska protestowały w Gdańsku

Przedstawiciele pielęgniarek mają też już plan B na wypadek, gdyby władze województwa i szpitali nie chciały realizować ich postulatów w pożądanej przez nich formie.

- Na razie tylko informujemy o naszych żądaniach. Jednak jeżeli w poniedziałek nasze rozmowy nie przyniosą rezultatów, będziemy przygotowywać się do protestu zakładającego nawet odejście pielęgniarek od łóżek pacjentów - mówi Krystyna Dębkowska, przewodnicząca pielęgniarskich związków zawodowych - Przed nami jest mur, który musimy zburzyć. Jeśli nie uda się to drogą dialogu, to po prostu pielęgniarek przy łóżkach nie będzie.

Przedstawiciele pielęgniarek i położnych w piątek promowali też kolejny etap kampanii społecznej prowadzonej przez Komitet Obrony Pielęgniarek i Położnych - #ŚwiadomyPacjent.
Na stronie internetowej www.swiadomypacjent.info dokładnie informują o swoich problemach i proszą pacjentów o poparcie lub, nie ich postulatów.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze 84

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

:(
W dniu 19.05.2015 o 10:58, Gość napisał:

Bez przesady, bezpośrednio za życie ludzkie odpowiada lekarz prowadzący, to on ustala leczenie, zleca farmakologię i zabiegi, podejmuje wszelkie decyzje. Wy tego nie robicie. Pielęgniarka odpowiada za życie pacjenta tylko wtedy, gdy popełni prosty błąd tzn źle wykona zalecenia lekarza, np. poda nie te leki itd.

Tylko ktoś zapomniał dodać, ze pielęgniarka jest korektorem błędów lekarskich w zleceniach. A jeśli ich nie skoryguje tylko zgodnie z nimi poda błędnie zlecone leki to ona, nie lekarz, będzie pociągnięta do odpowiedzialności.

k
krystyna

Widać że ,odpowiedż jest typowo lekaraska...ŻENUJĄCE.Lekarze również popełniają błędy.

W dniu 19.05.2015 o 10:58, Gość napisał:

Bez przesady, bezpośrednio za życie ludzkie odpowiada lekarz prowadzący, to on ustala leczenie, zleca farmakologię i zabiegi, podejmuje wszelkie decyzje. Wy tego nie robicie. Pielęgniarka odpowiada za życie pacjenta tylko wtedy, gdy popełni prosty błąd tzn źle wykona zalecenia lekarza, np. poda nie te leki itd.

 

G
Gość
W dniu 19.05.2015 o 09:18, piel. napisał:

Tylko w innych zawodach nie odpowiadasz bezpośrednio za ludzkie życie. Gdyby chodziło o Twoje to z pewnością wyżej byś je ocenił

Bez przesady, bezpośrednio za życie ludzkie odpowiada lekarz prowadzący, to on ustala leczenie, zleca farmakologię i zabiegi, podejmuje wszelkie decyzje. Wy tego nie robicie. Pielęgniarka odpowiada za życie pacjenta tylko wtedy, gdy popełni prosty błąd tzn źle wykona zalecenia lekarza, np. poda nie te leki itd.

p
piel.

Tylko w innych zawodach nie odpowiadasz bezpośrednio za ludzkie życie. Gdyby chodziło o Twoje to z pewnością wyżej byś je ocenił

G
Gość
W dniu 18.05.2015 o 15:57, piel. napisał:

Początkująca dostaje na rękę 1800 taka jest prawda

I prawidłowo. A myślisz że w innych zawodach jak jest ? nieraz gorzej.

G
Gość
W dniu 18.05.2015 o 08:12, MaX napisał:

Do tych inteligentnych inaczej którzy zapraszają na budowę czy w inne miejsca. Pomyślcie czy ty od cegły żeby obsługiwać taczkę musiałeś  kończyć studia?? Pielęgniarki muszą. Meczycie się przekładając pustaki grzebiecie się w zaprawie?? Spróbujcie poprzekładać kilkunastu ludzi dziennie  myć ich z ekskrementów zmieniać im opatrunki podawać leki itd... Nie wiecie o czym piszecie? Zamilczcie....  

Proszę! Koleżanki,nie piszcie w ten sposób, niepotrzebnie się denerwujecie.Nie ma z kim dyskutować.Oni i tak nas nie zrozumieją.Wyrzucanie sobie nawzajem, jest upokarzające.

k
kasia
W dniu 17.05.2015 o 17:43, janco napisał:

Dodam tylko, drogie Panie pielęgniarki, że na takie opinie same sobie zapracowałyście, a że krytyka boli - no cóż

Przykro czytać takie opinie.Jestem pielęgniarką i bolą  mnie takie stwierdzenia,które prawdopodobnie dotyczą tylko  niektórych osób.Tak jak  w każdym innym zawodzie, znajdą się osoby z różnymi predyspozycjami i mentalnościami. Proszę nie uogólniać. Jeszcze nigdy nie spotkałam się z żadną krytyką ze strony pacjenta. Wręcz odwrotnie,  spotyka mnie wiele życzliwości ze stony pacjentów, a pracuję w tym zawodzie wiele lat

g
gosc
W dniu 16.05.2015 o 09:17, ker napisał:

Niech one najpierw nauczą się traktować chorych ludzi po ludzku, a dopiero potem można z nimi rozmawiać o reszcie. Jak chcą odchodzić od łóżek pacjentów to niech w końcu idą do diabła i nie szkodzą chorym. Mówią, że są wykształcone. Wykształcenie i to  w sumie byle jakie - jak i wszystkie w Polsce, nie jest żadnym miernikiem wysokości płacy i to powinny przyjąć do swoich ciasnych mózgowi.

Co ty Baranie możesz wiedzieć

p
piel.

Początkująca dostaje na rękę 1800 taka jest prawda

p
piel.

Początkująca dostaje na rękę 1800 taka jest prawda

p
początkująca
W dniu 17.05.2015 o 23:12, czarna napisał:

Zakończymy kiedyś ten szantaż służby zdrowia. Nie znoszę tej hipokryzji lekarzy I pielęgniarek. A w szpitalu nie zarabiają tak źle.Mam sporo koleżanek które tam zostały i wiem ze te co zaczynają zarabiają około 2400netto A te zasiedziale między 3500 a4200.

G
Gość

ble ble ble z tymi wyjazdami za granicę ;)

ile pielęgniarek zna język chociażby angielski w stopniu pozwalającym na pracę tam ? może ze 2% Znam 3 takie co próbowały szczęścia w Anglii, z angielskim na poziomie średniozaawansowanym. Jedna wróciła do kraju po 2 m-cach, druga została pracując w fabryce a trzeciej udało załapać się w domu opieki jako pomoc pielęgniarska - wykonywała obowiązki salowej.

żeby pracowac na zachodzie w szpitalu lub przychodni jako pielęgniarka czy lekarz język musi być opanowany perfekcyjnie w mowie i piśmie inaczej, w najlepszym razie ląduje się w jakiś domach opieki lub prywatnie opiekując się staruszkami. Mało kto się na to decyduje, więc nie straszcie, bo od lat macie możliwość wyjazdów a wyjechała garstka w skali kraju.

 

I dodam, że oczywiście, że w każdym zawodzie są różni ludzie. Nikt nie twierdzi, że wszystkie jesteście niemiłe i z łaską wykonujecie swoje obowiązki. Jednak obraz jest jaki jest i z czegoś to wynika. Są oddziały, nawet w Słupsku, gdzie pielęgniarkom uśmiech nie schodzi w ust, widocznie szefostwo potrafi nad tym zapanować ale na większości jest masakra, frustracje wyładowywane na pacjencie.

b
basia

Całe szczęście że zbliżają się nieuchronnie czasy kiedy zabraknie pielegniarek w szpitalu, i wtedy żaden inteligentny Gościu nie bedzie mógł opisać na forum że jak sie nie podoba to można wyjechac za granicę.

Doczekamy takich czasów że ludzie będa pisać na pielegniarki że są wredne i bezduszne bo wolały pojechać zagranicę niz pozostać w kraju gdzie system wykształcił je za darmo.

Napewno bedzie lepiej cos takiego poczytać niż obecne bezsensowne wpisy .

Faktycznie nie wszystkie pielęgniarki są idealne, ale w kazdej profesji są dobrzy i żli ludzie, ci ktorzy nie powinni pracować w swoim zawodzie.

Myślę że sytuacja jest już na takim etapie że jeśli nie nastapią znaczące zmiany o które walczą pielęgniarki, pustka w naszym zawodzie bedzie tak dobitna i uciążliwa dla spoleczeństwa że jej skutki długo będziemy odczuwać.

A jesli chodzi o same pielegniarki to weżcie sie w końcu zjednoczcie i zacznijcie wspólnie działać, wyjazd zagranice tez można zorganizować w kilka osób będzie rażniej.

Pozdrawiam wszystkie pielęgniarki i proszę Was zacznijcie wyjeżdżać bo tutaj żaden murarz czy inny osobnik nikt Was nie doceni pozdrawiam

g
gościu

Ja się nie martwię, bo mnie stać na prywatną służbę zdrowia. Współczuję tylko tym, którzy nie mogą sobie na ten luksus pozwolić.

G
Gość
W dniu 18.05.2015 o 09:58, gościu napisał:

Nie ma problemu. Pielęgniarki wyjadą lub pójdą na kasę do Biedronki jak niektórzy tutaj proponują i wtedy taki "mondy" budowlaniec sam będzie na oddziale sobą opiekował.

Już Ty się nie martw ;) nigdzie nie pójdą, bo każdy teraz pracy pilnuje jak ją ma.

Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3