Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Słupskie powietrze najczystsze? Nie do końca

Grzegorz Hilarecki
Jak widać, nadal w centrum Słupska jest problem z dymiącymi kominami. Władza zamierza postawić na likwidację pieców.
Jak widać, nadal w centrum Słupska jest problem z dymiącymi kominami. Władza zamierza postawić na likwidację pieców. Krzysztof Piotrkowski
W Słupsku jest najczystsze powietrze w Polsce? Naukowcy na to nie mają dowodu. Nie są nim badania, które lansował prezydent Robert Biedroń.

Pewnie nadal żylibyśmy w przeświadczeniu, że w Słupsku jest najczystsze powietrze w Polsce, gdyby nie pani burmistrz Rabki-Zdroju. Zdenerwowana, że jej miejscowość znalazła się na 14. miejscu w zestawieniu miast z najbardziej zanieczyszczonym powietrzem (Słupsk był na pierwszym wśród najczystszych!), zapytała o ten ranking Główny Inspektorat Ochrony Środowiska. Odpowiedź jest taka, że ten urząd nie odpowiada za ten ranking, bo nie jest jego autorem, ani za błędne interpretacje badań w tym zakresie.

Teraz nie sposób już sprawdzić, kto pierwszy stworzył ten ranking. W każdym razie na początku stycznia prezydent Robert Biedroń napisał w mediach społecznościowych, że Słupsk ma najczystsze powietrze w kraju. Ten sukces ogłoszono na stronie miasta. Natomiast jego pełnomocniczka ds. zielonej modernizacji Beata Maciejewska w Radiu Gdańsk stwierdziła, że to skutek likwidacji pieców węglowych w śródmieściu i wychwalała ciepły grudzień oraz podjęte przez nowe władze działania.

Tymczasem raport dotyczy roku 2014, czyli czasów prezydentury Macieja Kobylińskiego, po drugie Słupsk występuje tam tylko w badaniu jednego wskaźnika czystości powietrza.

- Ale najważniejszego - tłumaczy Dominik Kobus z Państwowego Instytutu Badawczego, który był w zespole przygotowującym na zlecenie Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska ów raport pt. „Zanieczyszczenie powietrza wielopierścieniowymi węglowodoramiaromatyczny-mi na stacjach tła miejskiego w 2014 roku”. - Innych wskaźników w Słupsku nie mierzono. Ale fakt, że stężenie benzo(a)pirenu najniższe uzyskano w Puszczy Boreckiej (0.61 ng/m3 ), a na stacjach tła miejskiego w Słupsku (0.99 ng/m3 ). Przy rygorystycznej normie 1. Ale to badanie nie dowodzi, że Słupsk ma najczystsze powietrze w kraju. Trzeba by stworzyć model matematyczny, sprawdzić wpływ pogody na wynik badań. Jeszcze w tym roku takie badania zostaną opublikowane.

Z badań wynika, że na Pomorzu powietrze jest czystsze niż na południu kraju. Wynika to z kilku rzeczy. Po pierwsze, uprzemysłowienia południa Polski i większej gęstości zaludnienia. Naukowcy wskazują, że na Pomorzu przemysłu jest mniej. Także wiatry od Bałtyku powodują, że w pomorskich miastach sytuacja z powietrzem jest lepsza niż na południu.

Badania z 2014 roku. W opracowaniu przedstawiono ocenę stanu zanieczyszczenia powietrza wielopierścieniowymi węglowodorami aromatycznymi (WWA) w Polsce w 2014 roku.

W pracy uwzględniono stężenia siedmiu zanieczyszczeń. W Słupsku nie badano wszystkich. Jak mówią naukowcy, ze względu na koszt, ale i potrzebę. W większych i uprzemysłowionych miastach jest większe parcie społeczne na badanie czystości powietrza. Dopiero w tym roku zostanie opublikowany całościowy raport z oceny powietrza w polskich miastach.

Zobacz także:

 

gp24

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza