MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Słupszczanie chętnie korzystają z wypożyczalni sprzętu rehabilitacyjnego. Największym zainteresowaniem cieszą się łóżka specjalistyczne

Wojciech Lesner
Katarzyna Filipiak, wicedyrektor MOPR podczas miejskiej konferencji prasowej zachęcała do korzystania z wypożyczalni sprzętu rehabilitacyjnego.
Katarzyna Filipiak, wicedyrektor MOPR podczas miejskiej konferencji prasowej zachęcała do korzystania z wypożyczalni sprzętu rehabilitacyjnego. Łukasz Capar
Wypożyczalnia sprzętu rehabilitacyjnego prowadzona przez Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie cieszy się niesłabnącym zainteresowaniem mieszkańców Słupska. Nosidełka, balkoniki i łóżka każdy może wypożyczyć bezpłatnie.

Wypożyczalnia sprzętu rehabilitacyjnego funkcjonuje przy słupskim MOPR od 2021 roku. Do dyspozycji mieszkańców Ośrodek oddaje między innymi łóżka specjalistyczne, kule, wózki inwalidzkie, chodziki, balkoniki, koncentrator tlenu, krzesełka kąpielowe, czy krzesełka toaletowe.

- Co trzeba zrobić? Zgłosić się do nas osobiście, albo telefonicznie, napisać maila – może to zrobić osoba zainteresowana, bądź członek rodziny, a nawet sąsiad. Wysyłamy pracownika socjalnego, który idzie w miejsce zamieszkania, rozmawia i weryfikuje potrzeby. Na tej podstawie wypożyczamy sprzęt nieodpłatnie. Zawieramy umowę użyczenia. Nie mamy kryteriów, które ograniczałyby mieszkańców w korzystaniu ze sprzętów – tłumaczy Katarzyna Filipiak, wicedyrektor MOPR w Słupsku. - Transport i montaż sprzętu jest po stronie osoby pożyczającej. Mniejsze sprzęty można odebrać z siedziby ośrodka, czyli z ulicy Słonecznej. Sprzęt o większych gabarytach – z ulicy Kopernika, gdzie jest siedziba naszej wypożyczalni – dodaje.

Sprzęt może być wypożyczony na dowolny czas, w zależności od potrzeb i stanu zdrowia danej osoby.

- Zdarza się bardzo często, że wypożyczamy na bardzo krótki czas, ale zdarza się też tak, że okres wypożyczenia jest bardzo długi. Jeżeli okazuje się, że sprzęt jest potrzebny w dłuższej perspektywie to również wspieramy w tym, aby złożone zostały odpowiednie wnioski na dofinansowanie do zakupu takiego sprzętu. Nie pozostawiamy takiej osoby bez opieki – mówi Filipiak.

Obecnie wypożyczonych jest około 200 sztuk sprzętu, w tym 50 łóżek specjalistycznych. To one wydawane są mieszkańcom najczęściej. Zapotrzebowanie na wyposażenie rehabilitacyjne jest wciąż bardzo duże, dlatego MOPR otwarty jest na wsparcie ze strony darczyńców.

- Jeżeli ktoś dysponuje sprzętem w domu, który jest nieużywany i niepotrzebny, również go przyjmujemy. Konserwujemy go i następnie przekazujemy dalej potrzebującym mieszkańcom – mówi wicedyrektor MOPR.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Polacy oceniają rząd: mieszane opinie po roku

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza