Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Słupszczanie coraz chętniej przekazują 1 procent z podatku potrzebującym

Dorota Aleksandrowicz [email protected]
25 lutego na ul. Wojska Polskiego w Słupsku Progresja zachęcała mieszkańców miasta do przekazywania jednego procenta podatku dla organizacji pozarządowych.
25 lutego na ul. Wojska Polskiego w Słupsku Progresja zachęcała mieszkańców miasta do przekazywania jednego procenta podatku dla organizacji pozarządowych. Łukasz Capar
Do 30 kwietnia można złożyć zeznania podatkowe i oddać jeden procent organizacjom pożytku publicznego.

Dla niektórych organizacji tego typu pomoc finansowa to być albo nie być. W roku 2014 na rzecz organizacji pożytku publicznego z tytułu jednego procenta podatku dochodowego w słupskim urzędzie skarbowym przekazano kwotę ponad dwóch milionów złotych. Największe kwoty z naszego terenu otrzymały: Towarzystwo Opieki Paliatywnej im. Janiny Różyckiej w Słupsku (ponad 350 tys. złotych), Fundacja dla Dzieci Niepełnosprawnych "Nadzieja" w Słupsku (ponad 76 tys. złotych), Stowarzyszenie Kiwitas International Klub Słupsk (ok. 15 tys. złotych) oraz Stowarzyszenie Przyjaciół Niepełnosprawnych "Dajmy im Radość" w Słupsku (ok. 13 tys. złotych).

Chcemy pomagać. Z roku na rok wzrasta liczba podatników, którzy deklarują przekazanie jednego procenta podatku na rzecz organizacji pożytku publicznego.

- Często bywa tak, że podatnicy, którzy nie musieliby składać zeznania podatkowego, gdyż zostali rozliczeni przez ZUS, przychodzą do urzędu i wypełniają zeznania tylko ze względu na chęć przekazania jednego procenta na rzecz organizacji pożytku publicznego - przyznaje Małgorzata Wróblewska, starszy komisarz skarbowy w Urzędzie Skarbowym w Słupsku.

- Więcej ludzi zwraca uwagę na to, aby oddać jeden procent potrzebującym - przyznaje Anna Strąk, kierowniczka słupskiego schroniska dla zwierząt i dodaje, że bardzo dużo ludzi oferuje także swoją pomoc na co dzień.

Dla większości organizacji pożytku publicznego pieniądze uzyskane z tytułu jednego procenta decydują niekiedy o ich losie i o tym, czy będą mogły kontynuować działalność.

- Kwoty uzyskane z jednego procenta są dla nas bardzo ważne. Rocznie musimy uzbierać około 400 tysięcy złotych na bieżące rachunki, dlatego tego typu pomoc finansowa, jaką jest podarowanie jednego procenta podatku, to dla nas być albo nie być - przyznaje Teresa Jerzyk, dyrektor słupskiego hospicjum (w KRS figurujące jako Towarzystwo Opieki Paliatywnej im. Janiny Różyckiej).

Dzięki zebranym pieniądzom z jednego procenta Fundacja dla Dzieci Niepełnosprawnych Nadzieja w zeszłym roku mogła uruchomić nowy Gabinet Integracji Sensorycznej i wyposażyć go w niezbędny sprzęt. Dokonana została także wymiana podłoża w Pawilonie Hipoterapii. Teraz potrzebna jest tam wymiana dachu, wykonanie podjazdów i ramp dla dzieci poruszających się na wózkach inwalidzkich, wymiana okien w świetlicy.

- Dzięki kwocie, jaką uzyskaliśmy w zeszłym roku z jednego procenta, mogliśmy zmodernizować schronisko, zaszczepić i wysterylizować zwierzęta - mówi Anna Strąk, kierowniczka schroniska dla zwierząt i przyznaje, że w tym roku schronisko potrzebuje nowego samochodu dostosowanego do potrzeb interwencyjnych. Warto pomagać - Oddanie jednego procenta nic nas nie kosztuje, a możemy pomóc potrzebującym - apeluje.

Z kolei Teresa Jeżyk prosi, aby jeden procent oddawać na lokalne organizacje, które potrzebują wsparcia finansowego. Wtóruje jej Małgorzata Banaś, prezes fundacji Nadzieja w Słupsku. - Jesteśmy organizacją lokalną, odległą od wielkich ośrodków dysponujących dużymi możliwościami i finansami. Liczyć możemy jedynie na pomoc lokalnej społeczności - podkreśla.

Pomogą rozliczyć PIT
Towarzystwo Opieki Paliatywnej w Słupsku postanowiło pomóc w rozliczaniu deklaracji podatkowej (PIT). - Pomagamy wypełnić deklaracje podatkowe, ale robimy to ze zwykłej ludzkiej życzliwości, a nie w ramach akcji, której nie organizujemy - wyjaśnia Teresa Jerzyk, dyrektor słupskiego hospicjum. Rozliczyć PIT-a pomogą także w Polskim Związek Niewidomych w Słupsku. W siedzibie słupskiego oddziału PZN oraz integracyjnego klubu sportowego ZRYW przy ul. Sienkiewicza 8 można skorzystać z pomocy fachowców w rozliczeniu się z urzędem skarbowym. PIT-y wypełnione zostaną ręcznie bądź elektronicznie w zamian za oddanie 1 procenta na rzecz jednej z wymienionych organizacji. Z pomocy fachowców w rozliczeniu się z urzędem skarbowym możemy skorzystać od poniedziałku do piątku w godz. 9-15.

Bezpłatną pomoc w wypełnieniu PIT-u oferują także pracownicy Fundacji Progresja w Słupsku. Każdy, kto zgłosi się do Punktu Informacji Dla Osób Niepełnosprawnych Fundacji Progresja przy ul. Sienkiewicza 18 będzie mógł skorzystać z pomocy fachowców.​

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza