Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Słupszczanie częściej decydują się na rozwód

Zbigniew Marecki
Wiele małżeństw od przeszło roku rozwodzi się bez orzekania o winie.
Wiele małżeństw od przeszło roku rozwodzi się bez orzekania o winie.
Choć większość mieszkańców regionu to zdeklarowani katolicy, małżeństwa w kryzysie częściej wybierają rozwód niż separację.

Na ogół rozstają się bez prania małżeńskich brudów na sali sądowej.

Roman i Iwona ze Słupska (nazwisko do wiadomości redakcji) poznali się jeszcze w szkole średniej. Potem były wspólne studia, dwoje dzieci i wspólne dorabianie się.

Gdy już spłacili ostatnie kredyty i mogli sobie pozwolić na rodzinne wczasy i nowy samochód co trzy lata, nagle ona odkryła, że jest jeszcze ta trzecia, z którą on spotyka się systematycznie.

- Trwałam w tym układzie dwa lata, ale gdy on kłamał i ciągle oszukiwał, powiedziałam dość - opowiada Iwona. Ich sprawa rozwodowa trwała prawie rok. Walczyli o podział majątku, dzieci i orzeczenie winy z jego strony. - To było przykre, ale chciałam mieć prawo do alimentów, bo przez lata pracowałam na równo z nim w naszej firmie, choć bez formalnego etatu - zdradza.

Zdaniem Jolanty Sudoł, przewodniczącej Sekcji Rodzinnej I Wydziału Cywilnego w Sądzie Okręgowym w Słupsku to dość typowa sytuacja.

- W przypadku bardziej zasobniejszych małżeństw w grę często wchodzi zdradza małżeńska jako powód rozwodu. To zwykle mężczyźni wymieniają żonę na młodszy model. Takim rozwodom często też towarzyszą teatralne spektakle przed sądem, bo chodzi o orzeczenie winy, które daje podstawę ubiegania się o alimenty od byłego małżonka - mówi sędzia Sudoł.

Wbrew pozorom jednak dość dużo małżeństw od przeszło roku rozwodzi się bez orzekania o winie. Wpływ na to miała zmiana prawna, która obowiązuje od marca 2006 roku. Zgodnie z nią rozwód jest tańszy o 300 złotych, gdy nie dochodzi do orzeczenia winy rozkładu pożycia któregoś z małżonków.

Rozwodowy cennik

Rozwodowy cennik

Rozwód - 600 zł
Separacja - 600 zł
Unieważnienie małżeństwa - 200 zł
Unieważnienie uznania dziecka - 200 zł
Ustalenie rozdzielności majątkowej - 200 zł
Podział majątku wspólnego - 1000 zł
(man)

- Ludzie postępują racjonalnie. Gdy pieniądze są dla nich ważne, to wolą sprawę załatwić zgodnie i szybko - komentuje sędzia Jolanta Sudoł.

Za to dziwi ją, że mało popularna jest w naszym regionie instytucja separacji.
- Choć większość z nas deklaruje przynależność do kościoła katolickiego, to nawet po ślubach konkordatowych częściej dochodzi do orzekania rozwodu niż separacji. Tych ostatnich mamy najwyżej 100 do 150 rocznie. Wychodzi na to, że ludziom zależy na jasnych sytuacjach - dodaje sędzia Sudoł.

Jej zdaniem na razie podczas rozwodów w Sądzie Okręgowym w Słupsku jeszcze nie widać wyraźnej fali rozwodów spowodowanych wyjazdami jednego z partnerów do pracy za granicami Polski.

- Ten motyw już co prawda się pojawia, ale nie stanowi jeszcze tak dominującego powodu rozwodu, jak to się już dzieje na przykład w Trójmieście. U nas nadal podstawowe powody podjęcia decyzji o rozwodzie to przemoc domowa, picie alkoholu oraz zdrada partnera. Tak było zawsze niezależnie od ustroju - przekonuje Sudoł.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza