Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Słupszczanie oddają krew dla Pawła Adamowicza [zdjęcia, wideo]

maz
Słupszczanie oddają krew dla Pawła Adamowicza.
Słupszczanie oddają krew dla Pawła Adamowicza. Łukasz Capar
W poniedziałek od rana słupszczanie przychodzą do Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Słupsku, aby oddawać krew na rzecz Pawła Adamowicza.

Przypomnijmy: Paweł Adamowicz, prezydent Gdańska w niedzielę został u godzony nożem podczas finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy w stolicy Pomorza.

Podczas trwającej 5 godzin operacji zużyto przeszło 40 jednostek krwi. W czasie trwania akcji ratunkowej Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Gdańsku zaapelowało o oddawanie krwi, zwłaszcza 0RhD -.

Jak wyjaśniono, są to uniwersalne krwinki, które można przetoczyć, kiedy nie zna się grupy krwi pacjenta.

- Słupszczanie zareagowali na ten apel. Już od rano przyjęliśmy kilka osób, które zgłosiły się do nas, aby oddać krew dla Pawła Adamowicza - mówi Paulina Gradziuk z Sekcji Organizacji Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Słupsku.
Słupskie Centrum jest gotowe przekazać do Gdańska część swoich zapasów krwi, ale na razie nie było takie potrzeby.

Jak przygotować się do oddania krwi? Dawcą krwi może zostać osoba pełnoletnia, która nie przekroczyła 60. roku życia, o wadze nie niższej niż 50 kg. Czynnikiem czasowo dyskwalifikującym może być zażywanie aspiryny w ciągu ostatnich pięciu dni, niektóre rodzaje szczepień oraz grypa i infekcje grypopodobne. Dyskwalifikuje także okres odczulania w alergii, okres miesiączkowania, pobyt w krajach o wysokiej zachorowalności na AIDS. Na stałe dyskwalifikują między innymi: żółtaczka zakaźna, malaria, babeszjoza, a także choroby układu krążenia (wady serca, niewydolność krążenia), układu nerwowego (padaczka), pokarmowego, moczowo-płciowego i nerek, układu immunologicznego i endokrynnego. Oddać krwi nie mogą także nosiciele wirusa HIV oraz osoby uzależnione od leków lub alkoholu. Apeluje się, aby nie oddawać krwi, jeżeli przez ryzykowne zachowania narażono się na niebezpieczeństwo. Każda oddana krew zostanie przebadana pod kątem wirusa HIV, wirusa zapalenia wątroby typu B (HBV), wirusem zapalenia wątroby typu C (HCV) lub krętkiem bladym (wywołującym kiłę). Przed oddaniem krwi zalecane jest zjedzenie lekkiego posiłku i wypicie litra wody. Trzeba zabrać ze sobą dokument ze zdjęciem i numerem PESEL.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza