Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Słupszczanie sprawdzili słowa władzy

Zbigniew Marecki
Zbigniew Marecki
W środę chcieliśmy sprawdzić, co się dzieje w budynku pooświatowym przy ul. Bolesława Krzywoustego ale, niestety, był zamknięty.
W środę chcieliśmy sprawdzić, co się dzieje w budynku pooświatowym przy ul. Bolesława Krzywoustego ale, niestety, był zamknięty. Krzysztof Piotrkowski
Gdy władze magistratu ogłosiły, że marszałek województwa nie ma w Słupsku budynków. Kilku słupszczan zapytało w Urzędzie Marszałkowskim w Gdańsku, czy to prawda.

Tę sytuację sprowokowało zamieszanie związane z decyzją prezydenta Słupska dotyczącą przeniesienia schroniska Towarzystwa Brata Alberta z ulicy Leśnej do budynku oświatowego przy ul. Bolesława Krzywo-ustego, który niedawno opuściło Środkowopomorskie Centrum Kształcenia Ustawicznego. Wtedy w ramach dyskusji z mieszkańcami tego rejonu miasta, którym nie podoba się takie rozwiązanie, padała informacja, że innego wyboru nie było, bo miasto nie ma innej odpowiedniej lokalizacji, a marszałek województwa nie chce przekazać miejskiemu samorządowi budynku, który mógłby służyć za nową siedzibę schroniska brata Alberta.

Zdeterminowani mieszkańcy rejonu ulicy Bolesława Krzywoustego zapytali w Urzędzie Marszałkowskim w Gdańsku, czy rzeczywiście marszałek nie chce miastu przekazać żadnych budynków. Ponieważ autorzy listu uznali, że odpowiedź, jaką uzyskali z Gdańska, może zainteresować większą liczbę słupszczan, przekazali ją nam.

W piśmie podpisanym przez Sławomira Kosakowskiego, dyrektora generalnego Urzędu Marszałkowskiego w Gdańsku, czytamy, że samorząd wojewódzki nie ma wpływu na decyzje podejmowane przez prezydenta Słupska w zakresie zagospodarowania nieruchomości znajdujących się w zasobie, którym on zarządza.

Poza tym poinformował, że w drodze umowy darowizny z 28 maja 2015 roku województwo pomorskie przekazało władzom Słupska działkę nr 1062 o pow. 0,6807 ha położoną w Słupsku przy ul. prof. Lotha, zabudowaną siedmioma budynkami na cel prowadzenia placówek pomocowych realizujących zadania z zakresu pomocy społecznej, tj. Środowiskowego Domu Pomocy Społecznej i Dziennego Domu Pomocy Społecznej. Ponadto 6 czerwca ub. roku województwo pomorskie sprzedało Słupskowi po obniżonej cenie działkę zabudowaną nr 26/6 o pow. 0,0507 ha położoną w Słupsku przy ul. Kaszubskiej.

Dyrektor Kosakowski zdradził także, że władze Słupska były również zainteresowane przejęciem działki zabudowanej nr 312/6 przy ul. Morcinka, ale po kilku wizytach w terenie zrezygnowały z tego zamierzenia.

Gdańsk wyjaśnia

  • Jak poinformował także dyr. Kosakowski, w czerwcu 2016 roku Zarząd Województwa Pomorskiego postanowił, aby na potrzeby Słupska związane z działalnością urzędu oraz potrzeby mieszkaniowe udostępnić część budynku głównego szpitala przy ul. Kopernika 28-31. Określenie tytułu prawnego nastąpi jednak dopiero po tym, jak władze miasta zaakceptują tę ofertę.
  • Dyrektor Kosakowski poinformował również, że budynek zlokalizowany w Słupsku przy ul. Wolności 3, w którym mieścił się Dom Interwencji Kryzysowej, nie stanowi własności województwa pomorskiego. Dlatego samorząd wojewódzki nie mógł podjąć decyzji dotyczącej zaprzestania jego użytkowania w tej funkcji. Do tematu jeszcze wrócimy. Wkrótce przedstawimy wyjaśnienia słupskiego ratusza.

Zobacz także: Emocje i interesy wokół noclegowni Brata Alberta w Słupsku

Przeczytaj także:

gp24

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza