Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Słupszczanin robi kirigami jak Japończycy (wideo)

Łukasz Capar
Maciej Olek prezentuje swoją pracę zrobioną metodą kirigami.
Maciej Olek prezentuje swoją pracę zrobioną metodą kirigami. Łukasz Capar
Pałac Tadż Mahal, wieża Eiffla, a nawet twarz rewolucjonisty Ernesto Che Guevary - takie obrazki potrafi wyciąć z jednej kartki papieru Maciej Olek. Słupszczanin stworzył już kilkadziesiąt prac techniką kirigami.

Przygoda pana Macieja z kirigami zaczęła się przez przypadek.

- Kolega z pracy zobaczył zdjęcie fortepianu zrobionego w technice kirigami i powiedział, że nie możliwe jest zrobić coś takiego z jednej kartki - mówi Maciej Olek. - Ja powiedziałem, że to jest możliwe i kilka dni później przyniosłem mu taką samą pracę jak na fotografii.

Gdy wygrał zakład, postanowił zająć się kirigami na poważnie. Od tego czasu zrobił już kilkadziesiąt prac. Jest wśród nich indyjski pałac Tadż Mahal, wieża Eiffla, twarz rewolucjonisty Ernesto Che Guevary, motyl, ręka oraz inne budynki i przedmioty. - Wystarczy do tego sztywna kartka z bloku technicznego, ołówek do naszkicowania projektu i ostry nóż lub skalpel - ujawnia tajemnicę pan Maciej.
Co to jest?
Kirigami jest odmianą origami (układania figur z papieru), w której wolno twórcy robić małe cięcia w papierze. Nazwa pochodzi z języka japońskiego: kiru - uciąć, kami - papier. W origami nacięcia nie są tolerowane, ponieważ techniki składania papieru rozwinęły się wystarczająco, by cięcia były niepotrzebne.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza