Słupszczanka: chorowałam na COVID-19, potem urząd nie chciał mnie zarejestrować jako bezrobotną. Nie mam środków do życia

Magdalena Olechnowicz
Magdalena Olechnowicz
Fot. Pixabay.com
Ze skargą na Urząd Pracy w Słupsku zadzwoniła pani Marzena. Twierdzi, że w urzędzie nie mogła zarejestrować się jako bezrobotna, ponieważ zażądano od niej zaświadczenia o zdolności o pracy z ZUS-u, po tym, gdy powiedziała, że chorowała na COVID-19. Jak twierdzi kobieta, ZUS nie chciał wystawić takiego zaświadczenia. O wyjaśnienia zwróciliśmy się do urzędu pracy.

Ze skargą do redakcji zadzwonił do nas pani Marzena ze Słupska.

- Przebywałam dwa tygodnie na izolacji z tego powodu, że chorowałam na COVID-19. Podczas choroby skończyła mi się umowa o pracę, którą miałam zawartą na czas określony. Poszłam więc do Urzędu Pracy w Słupsku, aby zarejestrować się jako bezrobotna, ale urząd odmówił rejestracji - mówi pani Marzena. - Poinformowano mnie, że muszę dostarczyć zaświadczenie z ZUS o zdolności do pracy. Zdziwiło mnie to, ale zapytałam w ZUS-ie, czy mi wystawią takie zaświadczenie. Poinformowano mnie, że nie. Nie wiem, co mam teraz zrobić, jestem bez środków do życia i bez ubezpieczenia zdrowotnego - martwi się pani Marzena.

Czy rzeczywiście takie zaświadczenie jest potrzebne? Jeśli tak, to z czego to wynika? Na jakie przepisy urząd się powołuje?
O wyjaśnienie poprosiliśmy Powiatowy Urząd Pracy w Słupsku.

- Podczas rejestracji osób bezrobotnych urząd działa zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej z dnia 14 kwietnia 2020 r. w sprawie rejestracji bezrobotnych i poszukujących pracy ( Dz.U. z 2020 r., poz. 667). Zgodnie z tym rozporządzeniem osoba ubiegająca się o zarejestrowanie jako bezrobotny albo poszukujący pracy przedkłada pracownikowi dokonującemu rejestracji dokumenty niezbędne do ustalenia jej uprawnień przysługujących na podstawie przepisów ustawy oraz na podstawie innego paragrafu tegoż samego rozporządzenia rejestracji nie dokonuje się w przypadku odmowy przekazania wymaganych danych - wyjaśnia Marcin Horbowy, rzecznik prasowy PUP w Słupsku.

- Dnia 24.02.2021 roku zgłosiła się do rejestracji klientka, która oświadczyła ustnie pracownikowi dokonującemu rejestracji, że do 24.02.2021 roku przebywa na zwolnieniu lekarskim. Wówczas pracownik oznajmił, że tego dnia nie może Pani uzyskać statusu osoby bezrobotnej i tym samym zgłoszenia do ubezpieczenia zdrowotnego, ponieważ jest niezdolna do podjęcia pracy. Zgodnie z ustawą z dnia 20 kwietnia 2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy bezrobotnym oznacza się osobę, która jest niezatrudniona i nie wykonuje innej pracy zarobkowej, oraz jest zdolna i gotowa do podjęcia zatrudnienia w pełnym wymiarze czasu pracy (…). - wyjaśnia rzecznik. - Pracownik urzędu wyznaczył osobie nowy wolny termin zgłoszenia się do rejestracji na dzień 26.02.2021 roku oraz wspomniał o zgłoszeniu się do ZUS w celu uzyskania zaświadczenia od kiedy do kiedy osoba przebywała po zatrudnieniu z pracy na zwolnieniu chorobowym płatnym przez ZUS i od jakiej podstawy to świadczenie było naliczone. Taki dokument między innymi jest wymagany w celu ustalenia uprawnień do przyznania zasiłku dla bezrobotnych.
Bez względu na dzień rejestracji (klientka jest zarejestrowana od 26.02.2021 r.) nie nabyłaby ona prawa do zasiłku (brak wymaganych okresów do nabycia tego prawa), a z ubezpieczenia zdrowotnego ma możliwość korzystać do 20 marca tego roku (wygasa ono po 30 dniach od ustania zatrudnienia). Sprawa skutecznej rejestracji jest zamknięta decyzją – w razie niezadowolenia można ją skarżyć do organu II instancji, a żądanie przez pracownika PUP zaświadczenia z ZUS o okresach niezdolności do pracy (pobierania zasiłku chorobowego po ustaniu zatrudnienia) mieści się w dyspozycjach ww. rozporządzenia - mówi Marcin Horbowy z PUP Słupsk.

Astronauci amatorzy polecieli w kosmos

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie