Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Słupszczanka twierdzi, że nie wiedziała o pogrzebie swojego dziecka

Monika Zacharzewska
Monika Zacharzewska
W miniony czwartek na nowym cmentarzu w Słupsku pochowano prochy czworga dzieci martwo urodzonych w usteckim szpitalu.
W miniony czwartek na nowym cmentarzu w Słupsku pochowano prochy czworga dzieci martwo urodzonych w usteckim szpitalu. Krzysztof Piotrkowski
Tydzień temu na nowym cmentarzu odbył się Pogrzeb Dzieci Utraconych, czyli martwo urodzonych w usteckim szpitalu, których rodzice nie zdecydowali się sami urządzić im pochówku. Zszokowało to naszą czytelniczkę.

- W połowie września trafiłam do szpitala. Poroniłam w trzecim miesiącu. To była trauma dla mnie i rodziny - opowiada słupszczanka. - Ponieważ o ciąży dowiedziałam się późno, zdecydowaliśmy z mężem, że zamkniemy temat. Nie będziemy robić pogrzebu, zapomnimy o wszystkim i spróbujemy wrócić do normalnego życia.

Zobacz także: Wyjątkowy pogrzeb dzieci utraconych

Kobieta twierdzi, że nikt w szpitalu nie rozmawiał z nią o tym, co stanie się z dzieckiem, a ona nie miała głowy, by w to wnikać. Chciała zapomnieć.

- Nagle w „Głosie” przeczytałam, że moje dziecko zostało pochowane. Ból wrócił. Mam żal, że nikt w szpitalu nie powiedział mi, że tak się stanie, gdy podpisywałam dokument, że nie decyduję się odebrać ciała - mówi.

Zobacz także: Pierwszy pogrzeb dzieci utraconych (wideo, zdjęcia)

Okazuje się jednak, że w dokumencie była informacja o pochówku. - Po poronieniu pacjentka na oddziale położniczo-ginekologicznym podpisuje oświadczenie, w którym jest informowana o konieczności kontaktu w ciągu siedmiu dni z Zakładem Patomorfologii w celu ustalenia, czy decyduje się na odbiór i samodzielny pochówek noworodka martwo urodzonego lub materiału po poronieniu zawierającego tkanki płodowe - mówi Alicja Rojek, rzeczniczka szpitala. - Szpital stosuje procedurę, której załącznik pn. Postępowanie w przypadku dziecka martwo urodzonego, płodu, materiału po poronieniu zawierającym tkanki płodu, w pkt. 13 stanowi: „ Każde dziecko martwo urodzone, materiał po poronieniu zawierający tkanki płodu, które zostaje pozostawione przez matkę w szpitalu, podlega pochówkowi przez Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza