Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Smutny krajobraz po zalaniu

Atlas
Na dworze pada deszcz. No cóż, to normalne, w końcu mamy jesień. Z pewnością jednak nie jest normalne, kiedy leje się nam na głowę we własnym domu. Nawet jeśli sąsiad dość szybko zauważy, że przelewa mu się woda w wannie i zakręci kran przed totalnym zatopieniem mieszkania pod nim, to i tak pozostanie problem, kłopotliwa pamiątka po wydarzeniu w, formie zacieków.

Naprawę sufitu można rozpocząć wówczas, gdy mamy pewność, że sąsiad zlikwidował przyczynę wycieku wody. Najpierw, za pomocą szpachelki (ewentualnie też młotka), należy usunąć złuszczone i odspojone warstwy farb i gładzi. Tak oczyszczone podłoże musi wyschnąć. Ze względu na porę roku wentylacja naturalna jest nieco ograniczona. Można przyspieszyć ten proces, używając dmuchawy lub np. suszarki do włosów, przy zachowaniu cyrkulacji powietrza w pomieszczeniu (otwarte drzwi i okna). Po wyschnięciu, odkryte miejsce na suficie należy pokryć preparatem gruntującym. Emulsję gruntującą nanosi się pędzlem jako cienką i równomierną warstwę. Nie należy jej rozcieńczać.
Dobór preparatu gruntujacego, jak i pozostałych materiałów, zależy od jakości pozostałego na suficie tynku. Jeśli potrzebne jest tylko zmniejszenie jego chłonności, wówczas można użyć emulsji gruntującej Atlas Uni-Grunt, która wzmocni wszystkie nasiąkliwe, nadmiernie chłonne i osłabione podłoża. Na suficie warto jednak zastosować Atlas Cerplast, podkładową masę tynkarską, produkowaną na bazie żywic akrylowych i mączek kwarcowych. Preparat ten zwiększy przyczepność kolejnych nakładanych warstw.
Następnie remontowane miejsce pokrywa się białą cementową masą szpachlową Atlas Rekord. Zaprawę nakłada się na podłoże równomiernie stalową pacą. W miarę postępu prac nanoszoną masę należy wygładzać. Szpachlowaną powierzchnię można wykończyć poprzez lekkie zacieranie pacą-filcówką lub przetarcie po wyschnięciu papierem ściernym. Podczas wysychania zaprawy należy unikać przeciągów oraz zapewnić właściwą wentylację i przewietrzenie.
EKSPERT RADZI
Piotr Idzikowski, GRUPA ATLAS

Uwaga na odspojenia

Zanim przystąpimy do ponownego malowania sufitu, musimy być pewni, że warstwy naprawcze zupełnie wyschły, inaczej mogą pojawić się pęcherze, czyli odspojenie farby. Aby uzyskać jednakowe krycie farbą na całej powierzchni sufitu, należy zapewnić jednakowe podłoże zarówno na naprawianej części, jak i na nie zalanej. Warto więc przeszpachlować Rekordem całą jego powierzchnię. Ważne jest przy tym, by w miarę możliwości oczyścić sufit z luźnych, niezwiązanych z podłożem warstw farby na niezalanej części i doskrobać się do tynku. Można to zrobić przy pomocy metalowej szpachli, ale można również zastosować preparaty do usuwania starych powłok malarskich.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza