MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Snajperzy na morzu. Trudna sztuka strzelania, gdy cel znika wśród fal

Bogumiła Rzeczkowska
Warsztaty i zawody snajperskie na morzu
Warsztaty i zawody snajperskie na morzu kpt. mar. Damian Przybysz/3 Flotylla Okrętów
W zawodach snajperskich na morzu zorganizowanych przez 3 Flotyllę Okrętów, Dywizjon Okrętów Bojowych oraz Klub Sportowy CWS Słupsk najlepsi okazali się funkcjonariusze Centralnego Pododdziału Kontrterrorystcznego Policji KP "BOA", na drugim miejscu uplasowali się żołnierze 17 Wielkopolskiej Brygady Zmechanizowanej (11LDKPanc), a na trzecim funkcjonariusze Wydziału Zabezpieczenia Działań Morskiego Oddziału Straży Granicznej.

- Funkcjonariusze z Wydziału Zabezpieczenia Działań Morskiego Oddziału Straży Granicznej zdobyli trzecie miejsce w zawodach podsumowujących warsztaty snajperskie zorganizowane przez 3 Flotyllę Okrętów, Dywizjon Okrętów Bojowych oraz Klub Sportowy CWS Słupsk – informuje Tadeusz Gruchalla, rzecznik prasowy Morskiego Oddziału Straży Granicznej.

Zmagania rozpoczęły się 3 września od zajęć teoretycznych prowadzonych przez prof. dr. hab. inż. Jerzego Ejsmonta - najwybitniejszego w kraju specjalisty od balistyki i strzelań długodystansowych, wieloletniego strzelca, instruktora i konsultanta w zakresie broni snajperskiej oraz mjr. rez. Wojciecha Jagielskiego - twórcy szkoły strzelców wyborowych i programów szkoleń dla snajperów WP.

- Kolejne dwa dni, to praktyczne strzelania treningowe na morzu, zakończone zawodami. Fregata rakietowa ORP Gen. T. Kościuszko zajęła poligony morskie P9 i P10, na wodzie umiejscowione zostały cele i tarcze strzeleckie, a snajperzy pokładowi fregat, dywizji i brygad Wojsk Lądowych oraz policyjni kontrterroryści i funkcjonariusze Wydziału Zabezpieczenia Działań Morskiego Oddziału Straży Granicznej rozpoczęli strzelania treningowe na morzu. Wraz z osiąganymi postępami zwiększano odległości od celów, prędkość ruchu okrętu oraz wykonywano zwroty, które przyczyniały się do kołysania całej platformy – relacjonuje rzecznik.

Tadeusz Gruchalla podkreśla, że warunki morskie stanowią największe wyzwanie dla strzelców długodystansowych, które związane jest z licznymi czynnikami, które nie występują na lądzie tj. ruch platformy (okrętu) i celu, przyciąganie pocisków przez powierzchnię wody, ograniczenie widzialności przez aerozole itd.

- Warsztaty były doskonałą okazją do poniesienia umiejętności snajperskich żołnierzy i funkcjonariuszy, wymiany doświadczeń oraz rywalizacji na zawodach podsumowujących – informuje Tadeusz Gruchalla. - W trakcie pobytu na morzu przeprowadzone zostały również zajęcia z zakresu medycyny pola walki, ratownictwa morskiego oraz sposobów wzywania pomocy na morzu. Zajęcia prowadzili instruktorzy, wieloletni praktycy z Ośrodka Szkoleń Ratownictwa Morskiego "MAYDAY".

W zawodach podsumowujących zmagania najlepsi okazali się funkcjonariusze CPKP "BOA", na drugim miejscu uplasowali się żołnierze 17 Wielkopolskiej Brygady Zmechanizowanej z 11 Lubuskiej Dywizji Kawalerii Pancernej, a na trzecim funkcjonariusze Wydziału Zabezpieczenia Działań MOSG. Nagrody dla zwycięzców oraz upominki dla uczestników przygotowali sponsorzy zawodów.
- Organizatorzy mają nadzieję, że wydarzenie stanie się imprezą cykliczną, a zdobyte doświadczenie wpłynie na podnoszenie kwalifikacji żołnierzy Sił Zbrojnych RP i funkcjonariuszy resortu MSWiA – podsumowuje rzecznik.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Polacy oceniają rząd: mieszane opinie po roku

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza