Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów
2 z 11
Przeglądaj galerię za pomocą strzałek na klawiaturze
Poprzednie
Następne
Przesuń zdjęcie palcem
Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej w Szczecinie podjął...
fot. Krzysztof Najda

Śnięte ryby w jeziorze Jamno. Trwa ustalanie przyczyn [ZDJĘCIA]

Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej w Szczecinie podjął interwencyjne działania w związku ze zjawiskiem śnięcia ryb na Jeziorze Jamno. Sprawa jest obecnie wyjaśniana przez m.in. Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska.

Wykluczone jest jednak zjawisko przyduchy, które było pierwotnie definiowane jako przyczyna zdarzenia. Ryby z tafli jeziora znikną we wtorek.

Stanowisko Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Szczecinie PGW Wody Polskie w sprawie śniętych ryb w Jeziorze Jamno

W dniu 17 czerwca br. do Zarządu Zlewni w Koszalinie zaczęły napływać informacje o śniętych rybach na jeziorze Jamno przy przystani "Koszałka" w Koszalinie(Jamno). Na miejsce udali się pracownicy Zarządu Zlewni oraz Nadzoru Wodnego w Koszalinie. Dokonano lustracji brzegów jeziora jak i dwóch dopływów: Dzierżęcinki na odcinku od ujścia do oczyszczalni komunalnej Jamno oraz kanału Dobiesławiec w okolicy stacji pomp.

W jeziorze stwierdzono znaczne ilości martwych ryb zalegających przy przystani. Oględziny wykazały również śnięte osobniki, w korycie rzeki Dzierżęcinka. W Kanale Dobiesławiec nie stwierdzono natomiast ani jednego przypadku.

Jako że poziom jeziora Jamno w dniu oględzin (+0,34m) znacznie przekraczał poziom morza (-0,21m) wyklucza się na Dzierżecnińce zjawisko "cofki" od jeziora. Odnalezienie śniętych ryb w Dzierżęcince daje podstawę do podejrzeń, że doszło do skażenia wody w rzece, ryby spłynęły z nurtem do jeziora a zachodni wiatr spowodował ich napłynięcie w okolice przystani.

Ślady przejścia wysokiej wody widoczne na skarpach rzeki dają argumenty do powiązania śnięcia ryb z napływem wód opadowych z gwałtownych opadów, które miały miejsce w Koszalinie w sobotę (15.06). Szczególnego zbadania wymaga wpływ zwiększonej ilości wód na utrzymanie reżimu technologicznego oczyszczalni w Jamnie.

Jednocześnie przy Kanale Dobiesławiec pracowali przedstawiciele Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska. W rozmowie z pracownikami Zarządu Zlewni w Koszalinie stwierdzili oni, że wstępne badania wód jeziora jednoznacznie wykluczyły niedobory tlenowe mogące powodować przyduchę, jako przyczynę zaistniałej sytuacji.

Badania jeszcze trwają, a pracownicy Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Szczecinie pozostają w stałym kontakcie z inspektorami WIOŚ. Sugerowanie wpływu zakwitających sinic na zdarzenie jest o tyle dyskusyjny, że nie stwierdzono martwych ryb w innych częściach jeziora. Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej w Szczecinie, po konsultacji z Zarządem Zlewni w Koszalinie podjął decyzję o działaniu interwencyjnym polegającym na usunięciu martwych ryb z koryta Jeziora Jamno.

Deklarujemy jednocześnie, że gdy ustalona zostanie przyczyna śnięcia ryb, będziemy starać się o zwrot kosztów poniesionych przez naszą instytucję.

Zobacz również

Dni Kobiet w CANAL+ – poznaj filmy i seriale, w których rządzą silne kobiety
Artykuł sponsorowany

Dni Kobiet w CANAL+ – poznaj filmy i seriale, w których rządzą silne kobiety

Skontrolowali blisko 500 kierowców. Nie wszyscy zdali ten test

Skontrolowali blisko 500 kierowców. Nie wszyscy zdali ten test

Polecamy

Wystarczy kilka łyżek, a twoje stopy ci podziękują. Oto recepta na zadbane nogi

Wystarczy kilka łyżek, a twoje stopy ci podziękują. Oto recepta na zadbane nogi

Najwyższy taras widokowy w Polsce niedługo zachwyci odwiedzających

Najwyższy taras widokowy w Polsce niedługo zachwyci odwiedzających

Zebraliśmy przełomowe, polskie wynalazki w energetyce. Mają wielkie zadanie

Zebraliśmy przełomowe, polskie wynalazki w energetyce. Mają wielkie zadanie