Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Soczi 2014: Dyscypliny olimpijskie - skoki narciarskie

Redakcja
Adam Małysz już zakończył karierę, ale polscy skoczkowie mają szansę na medale w igrzyskach w Soczi.
Adam Małysz już zakończył karierę, ale polscy skoczkowie mają szansę na medale w igrzyskach w Soczi.
Adam Małysz już zakończył karierę, ale polscy skoczkowie mają szansę na medale w igrzyskach w Soczi. Największe przyznaje się ubiegłorocznemu mistrzowi globu i liderowi aktualnemu liderowi Pucharu Świata Kamilowi Stochowi oraz drużynie.

Pierwszy wielki sukces odniósł Wojciech Fortuna, ale to Adam Małysz, który w Rosji będzie pełnił funkcję attache olimpijskiego reprezentacji, sprawił, że skoki narciarskie stały się niemal polskim sportem narodowym. W programie igrzysk olimpijskich znajdują się od samego początku, czyli od 1924 roku.

Uznaje się, że pierwszy skok na nartach oddał w 1860 roku legendarny Norweg Sondre Nordheim. Dwa lata później w norweskiej miejscowości Trysil odbyły się pierwsze oficjalne zawody. Ta dyscyplina w drugiej połowie XIX wieku zyskała tam dużą popularność - praktycznie na każdym festynie ludowym rywalizowano w skokach. Jednakże miało to początkowo formę bardziej zabawy.

Dopiero kiedy w 1892 roku władca Szwecji i Norwegii Oskar II z dynastii Bernadotte zdecydował się ufundować "Puchar Króla" dla najlepszego skoczka w organizowanych co roku zawodach, sport ten zyskał status oficjalnej konkurencji narciarskiej. Pierwszy turniej zorganizowano w Holmenkollen pod Oslo.
Jeszcze w tym samym stuleciu skoki zawitały do Ameryki Północnej. Sport ten spopularyzowali emigranci norwescy, którzy przybyli tam w poszukiwaniu pracy. Pierwsze oficjalne zawody zorganizowano w USA 8 lutego 1887 roku.

Skoczkowie rywalizowali we wszystkich olimpiadach zimowych. Początkowo skakano tylko na jednej skoczni, a od igrzysk w 1964 roku w Innsbrucku rozgrywane są dwa konkursy indywidualne. Z kolei od 1988 roku i igrzysk w Calgary rozdaje się trzy komplety medali - w Kanadzie rozegrano po raz pierwszy konkurs drużynowy.

W Soczi pierwszy raz w historii o olimpijskie medale w konkursie indywidualnym na średniej skoczni walczyć będą zawodniczki.

Z Polaków największy sukces odniósł Wojciech Fortuna, który jako pierwszy i jedyny, obok biegaczki narciarskiej Justyny Kowalczyk, wywalczył złoty medal zimowej olimpiady. Na dużej skoczni w Sapporo w 1972 roku oddał w pierwszej próbie fenomenalny skok na odległość 111 m i uzyskał notę 130,4 pkt - najwyższą wówczas w historii igrzysk. Drugą próbę miał mniej udaną - tylko 87,5 m - ale wystarczyło to do utrzymania pierwszego miejsca.
Przed 12 laty w Salt Lake City dwukrotnie na podium +wskoczył+ Adam Małysz. Zaliczany do grona faworytów nie zdołał sięgnąć jednak po złoto. Bezkonkurencyjny na obu skoczniach był Szwajcar Simon Ammann, a Polak był drugi i trzeci. Z kolei w 2010 roku w Vancouver Małysz wywalczył dwa srebrne medale. Znów dwa zwycięstwa odniósł Ammann

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza