Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Sól Epsom ma nie tylko prozdrowotne właściwości. Sprawdź, dlaczego warto zacząć używać gorzką sól w ogrodzie. Jak pomoże roślinom?

Justyna Madan
Justyna Madan
Sól Epsom pomoże również roślinom w domu. Wystarczy wymieszać 2 litry wody z 1 łyżką soli i tą mieszanką podlewać rośliny doniczkowe raz na dwa tygodnie.
Sól Epsom pomoże również roślinom w domu. Wystarczy wymieszać 2 litry wody z 1 łyżką soli i tą mieszanką podlewać rośliny doniczkowe raz na dwa tygodnie. pixabay.com
Sól Epsom, nazywana również gorzką ze względu na swój smak, zawiera dużą ilość magnezu i siarki, które są jednymi z kluczowych składników umożliwiających roślinom wchłanianie pierwiastków niezbędnych do wzrostu. Jest jednym z tych składników, który świetnie sprawdzi się w różnych dziedzinach, nie tylko w kuchni, kosmetykach, czy sprzątaniu mieszkania, ale również w ogrodzie. Jak stosować gorzką sól, aby pomóc roślinom, a nie zaszkodzić?

Spis treści

– Sól Epsom jest przede wszystkim bogatym źródłem pierwiastków: magnezu oraz siarki, które są niezbędne do prawidłowego funkcjonowania każdego organizmu. Dzięki wysokiej zawartości tych dwóch składników, sól angielska ma dobroczynny wpływ na zdrowie każdego z nas – wyjaśnia mgr farm. Michał Kędzierski, na portalu wapteka.

Sól Epsom, czyli właściwie co?

Sól Epsom (siarczan magnezu) składa się co najmniej z 10% magnezu i 13% siarki. Magnez i siarka są kluczowymi składnikami umożliwiającymi roślinom wchłanianie trzech dużych pierwiastków niezbędnych do wzrostu:

  • azotu,
  • fosforu,
  • potasu.

Magnez i siarka są również niezbędne w procesie fotosyntezy, przyczyniając się do produkcji chlorofilu oraz poprawiając smak wielu owoców, orzechów i warzyw. Magnez jest kluczem do kiełkowania nasion i wzmacniania ścian komórkowych, podczas gdy siarka pomaga w produkcji witamin, enzymów i aminokwasów. Sól Epsom zawiera magnez i siarkę w postaci dobrze rozpuszczalnej.

Sprawdź, zanim zaczniesz stosować gorzką sól

Zanim dodasz sól Epsom do swoich roślin upewnij się, jaki masz rodzaj gleby w ogrodzie. Gleba bogata w wapń i potas może mieć niedobór magnezu. Ponieważ rośliny nie wchłaniają łatwo magnezu w kwaśnej glebie, dodatkowy magnez może naprawić sytuację. Obornik zwierzęcy i wiele nawozów syntetycznych zawiera dużo siarczanów, więc jeśli już dodajesz nawozy, które mają delikatny zapach zgniłych jaj, może nie być konieczne dodawanie soli Epsom.

Tak naprawdę może w ogóle nie potrzebować soli Epsom, a dodanie jej przyniesie więcej szkody niż pożytku. Zbyt dużo magnezu może zakłócać pobieranie wapnia, którego rośliny również potrzebują. W przypadku niektórych roślin, takich jak pomidory brak wapnia może powodować zgniliznę.

Co więcej, nie każdą roślinę trzeba suplementować solą Epsom. Zielone warzywa liściaste, takie jak sałata i szpinak, a także rośliny strączkowe, takie jak groch i fasola, dobrze radzą sobie na glebach o niskim poziomie magnezu.

Jeśli liście ogrodowych roślin żółkną, jednym z problemów może być niedobór magnezu. Innym problemem może być jednak to, że zbyt często je podlewasz i wypłukujesz wszystkie składniki odżywcze z gleby.

Sól Epsom na ratunek w ogrodzie. W czym pomoże?

Okazuje się, że gorzka sól ma wiele zastosowań w ogrodzie. W wielu przypadkach wystarczy mikstura wody z solą, którą pryskamy podstawę roślin lub bezpośrednio na liście.

Źródło: Treehugger, seasalt.com

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Rolnicy zapowiadają kolejne protesty, w nowej formie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza