Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Solidarność oświatowa przygotowuje się do akcji protestacyjnej

Zbigniew Marecki
Gazeta Wrocławska
W poniedziałek (10 grudnia) Krajowa Sekcja Oświaty i Wychowania NSZZ „Solidarność” oraz oświatowe sekcje regionalne organizują konferencje prasowe pod hasłem „Związkowe votum nieufności dla minister Zalewskiej”.

Podczas tych konferencji omówiona zostanie sytuacja dotycząca oświaty w Polsce. Oświatowi związkowcy z Solidarności mają także przedstawić powody żądania odwołania Anny Zalewskiej ze stanowiska ministra edukacji narodowej. W Słupsku taka wyjaśniająca konferencja prasowa ma się odbyć w poniedziałek w południe w siedzibie Organizacji Międzyzakładowej Pracowników Oświaty i Wychowania NSZZ Solidarność w Słupsku.

Przypomnijmy, że 17–18 maja 2018 roku w Ostrowcu Świętokrzyskim podczas Walnego Zjazdu Delegatów Krajowej Sekcji Oświaty i Wychowania NSZZ „Solidarność” delegaci przyjęli stanowisko, w którym czytamy: Walne Zebranie Delegatów Krajowej Sekcji Oświaty i Wychowania NSZZ „Solidarność” w wyniku dogłębnej analizy obecnej sytuacji stwierdza, że straciło zaufanie do ministra edukacji narodowej w osobie Anny Zalewskiej. Uważamy, że obecnie prowadzony dialog ze związkami zawodowymi jest pozorowany! Delegaci WZD zwrócili się do premiera RP o odwołanie Anny Zalewskiej z funkcji ministra edukacji narodowej.

Cztery miesiące później (15 września) związkowcy z „Solidarności” swój protest przeciwko polityce minister Anny Zalewskiej zademonstrowali na ulicach przed budynkiem Ministerstwa Edukacji Narodowej. Wg związkowców obecnie rozgoryczenie i frustracja nauczycieli osiągnęły apogeum i są gotowi nawet na drastyczne kroki, żeby ich głos został usłyszany.

W trakcie wcześniejszych akcji protestacyjnych związkowcy z oświatowej Solidarności występowali przeciwko rażąco niskiej podwyżce wynagrodzeń nauczycieli, nieuwzględniającej wzrostu gospodarczego i wzrostu płac w innych branżach. Podnosili także kwestię wydłużenia ścieżki awansu zawodowego i wprowadzenia nowych przepisów związanych z oceną pracy. Ponadto domagali się między innymi zmiany systemu wynagrodzeń i finansowania oświaty, a także wprowadzenia zapisu w art. 42 ust. 2 pkt 2 KN, który uchroniłby nauczycieli przed świadczeniem nieodpłatnych godzin prac

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza