Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Sople lodu mogły dzieci zabić. Strażacy ruszyli z pomocą

Sylwia Lis
Sylwia Lis
Zwisające sople i zgromadzony na dachu szkoły śnieg w Dąbrówce koło Bytowa zagrażał bezpieczeństwu dzieci. Strażacy natychmiast ruszyli do akcji.
Zwisające sople i zgromadzony na dachu szkoły śnieg w Dąbrówce koło Bytowa zagrażał bezpieczeństwu dzieci. Strażacy natychmiast ruszyli do akcji. OSP Dąbrówka
Zwisające sople i zgromadzony na dachu szkoły śnieg w Dąbrówce koło Bytowa zagrażał bezpieczeństwu dzieci. Strażacy natychmiast ruszyli do akcji.

Słońce i lekka odwilż spowodowały, że z dachu szkoły w Dąbrówce zaczęły zwisać długie sople lodu. Dodatkowo na pokryciu zalegał ciężki, wilgotny śnieg. Pracownicy szkoły bali się o bezpieczeństwo dzieci i o pomoc poprosili strażaków.

- Nasze działania polegały na strąceniu sopli i usunięciu nawisów śnieżnych z dachu - mówi Fryderyk Mach, zastępca komendanta powiatowego straży pożarnej w Bytowie.

I dodaje, że obowiązek zachowania porządku, a także usuwania sopli i śniegu spoczywa na zarządcy obiektu.

- Jednakże, gdy chodzi o bezpieczeństwo dzieci interweniujemy natychmiast - podkreśla Mach. - Zależy nam, aby uczniowie bezpiecznie i spokojnie mogli kontynuować naukę. Tak samo postępujemy jeśli chodzi o obiekty użyteczności publicznej. Nasze działania mogą też polegać zabezpieczeniu terenu na przykład poprzez odgrodzenie taśmą i pisemne zobowiązanie zarządy do usunięcia zagrażającego lodu czy śniegu.

Wiesz, ile waży śnieg?

Zalegający na dachu śnieg to poważne zagrożenie dla życia.
- Śnieg na dachu jest zimą zjawiskiem tak powszechnym, że praktycznie nie zwraca się na niego uwagi - przekonuje zastępca komendanta. - Niestety, często stanowi groźne obciążenie dla konstrukcji nośnej dachu. Jeden metr sześcienny puchu śniegowego waży do 200 kg, śniegu mokrego 700-800 kg, a lodu ok. 900 kg! Mokry śnieg jest cięższy od białego puchu. Śnieg zalegający na dachu może być przyczyną tragedii, zwłaszcza gdy nie usuwa się go z dachów płaskich i dużych.

Przepisy i kary

Jeśli podmiot, który włada obiektem nie dopilnuje usunięcia śniegu z dachu, może spodziewać się mandatu lub nawet zamknięcia obiektu. Właściciele i zarządcy obiektów o powierzchni zabudowy przekraczającej 2000 m. kw. oraz obiekty budowlane o powierzchni dachu przekraczającej 1000 m. kw. mają obowiązek przeprowadzenia dwa razy w roku kontroli stanu technicznego swoich obiektów. Inspektorzy Powiatowego Inspektoratu Nadzoru Budowlanego sprawdzają, czy przestrzegane jest prawo.

Przypomnijmy, że zimą 2006 roku zaniedbanie w odśnieżaniu hali na Śląsku przyczyniło się do zawalenia dachu pod ciężarem śniegu w trakcie trwającej tam wystawy. W wyniku katastrofy zginęło 65 osób, a ponad 140 zostało rannych.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza