Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Spacer w oliwskim parku. To też ulubione miejsce instagramerów, influencerów oraz fotografów (ZDJĘCIA)

Andrzej Gurba
Andrzej Gurba
Park Oliwski to jedno z najczęściej odwiedzanych miejsc na Pomorzu, o każdej porze roku.  Kuszą alejki, stawy, okazy przyrody i inne atrakcje. To też ulubione miejsce instagramerów, influencerów oraz fotografów. Poza zdjęciami z listopada br., zamieszczamy zdjęcia archiwalne parku w Oliwie.
Park Oliwski to jedno z najczęściej odwiedzanych miejsc na Pomorzu, o każdej porze roku. Kuszą alejki, stawy, okazy przyrody i inne atrakcje. To też ulubione miejsce instagramerów, influencerów oraz fotografów. Poza zdjęciami z listopada br., zamieszczamy zdjęcia archiwalne parku w Oliwie. Andrzej Gurba/Archiwum
Park Oliwski to jedno z najczęściej odwiedzanych miejsc na Pomorzu, o każdej porze roku. Kuszą alejki, stawy, okazy przyrody i inne atrakcje. To też ulubione miejsce instagramerów, influencerów oraz fotografów. Poza zdjęciami z listopada br., zamieszczamy zdjęcia archiwalne parku w Oliwie.

Początki to XII wiek

Historia Parku Oliwskiego w Gdańsku sięga XII wieku. To wtedy książę gdański Subisław z rodu Gryfitów sprowadził do Oliwy Zakon Cystersów. Na ich siedzibę wybrany został zalesiony teren nad Potokiem Oliwskim. Z biegiem czasu powstały zabudowania, ogrody, aleje, stawy.

W kolejnych wiekach klasztor, jak i jego otoczenie były niszczone w wyniku wojen i najazdów. I zawsze odbudowane.

Generalna przebudowa parku

W połowie XVIII wieku nastąpiła generalna przebudowa parku, w której udział miał architekt ogrodnik Andre de La Notce, twórca ozdobnych ogrodów w Wersalu. Park otrzymał układ przestrzenny w stylu barakowym. W czasie rozbiorów nastąpiła kolejna częściowa przebudowa parku.

Początek XX wieku to wzbogacenie parku w drzewa, krzewy i byliny z różnych stref klimatycznych.

Powojenna mozolna odbudowa

W czasie drugiej wojny światowej park został znacznie zniszczony. Zaczęła się jego mozolna odbudowa. W 1955 r. parkowi nadano imię Adama Mickiewicza.

Reklamy sprzed 100 lat.

Marketing retro, czyli reklamy sprzed 100 lat! Zobaczcie, ja...

Powierzchnia parku wynosi 11,5 ha. Na jego terenie znajduje się m.in. zabytkowy Pałac Opatów, groty szeptów, muzeum. A przy nim bazylika archikatedralna ze słynnymi organami.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wskaźnik Bogactwa Narodów, wiemy gdzie jest Polska

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza