Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Specjaliści chirurgii onkologicznej operowali w Słupsku (zdjęcia, film)

Monika Zacharzewska [email protected]
Laparoskopową operację jelita przeprowadził u 59-letniego chorego dr med. Wojciech Makarewicz. Na ręce patrzyło mu kilkunastu innych fachowców.
Laparoskopową operację jelita przeprowadził u 59-letniego chorego dr med. Wojciech Makarewicz. Na ręce patrzyło mu kilkunastu innych fachowców. Łukasz Capar
Wybitni specjaliści chirurgii onkologicznej przyjechali do Słupska na wykłady i warsztaty związane z leczeniem nowotworów. Wczoraj w słupskim szpitalu przeprowadzili dwie trudne pokazowe operacje.

Specjaliści onkolodzy operują w słupskim szpitalu

Konferencja pod hasłem Usteckie Dni Onkologiczne organizowana jest już po raz dziewiąty.

- Tym razem warsztaty i wykłady odbywają się głównie w Słupsku, bo chcemy promować nasz szpital i pokazać świetne warunki, jakie tu mamy - mówi dr med. Zoran Stojcev, ordynator oddziału chirurgii ogólnej, naczyniowej i onkologicznej słupskiego szpitala i przewodniczący komitetu organizacyjnego zjazdu.

Udało mu się zaprosić do Słupska najwybitniejszych polskich chirurgów onkologicznych oraz profesora Tsunei Oyamę, specjalistę leczenia raka przewodu pokarmowego z Japonii, który podzieli się z lekarzami swoimi doświadczeniami.

- Po raz pierwszy jestem w Polsce i jestem ciekaw waszego jedzenia, picia oraz warunków i metod pracy w szpitalach - zdradził nam gość z Japonii.

Te ostanie mógł zobaczyć już wczoraj, gdy w słupskim szpitalu przeprowadzono dwie operacje pokazowe, którym poddano pacjentów oddziału chirurgii onkologicznej. Uczestniczyliśmy w nich razem z lekarzami.

Pierwsza to nieprzeprowadzane dotąd w Słupsku laparoskopowe usunięcie nowotworu jelita grubego. U 59-letniego pacjenta przeprowadził ją dr med. Wojciech Makarewicz, specjalista z Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego. Przy stole operacyjnym na ręce patrzyło mu kilkunastu innych fachowców, a kolejni obserwowali transmisję na żywo z operacji, siedząc w auli Akademii Pomorskiej, współorganizatora wydarzenia.

- Im większe audytorium, tym większe krwawienie - komentowali chirurdzy pracę kolegi.

Po pomyślnym zakończeniu tej operacji przenieśli się do drugiej sali operacyjnej, gdzie za skalpel chwycił prof. dr hab. n. med. Marek Szczepkowski, ordynator Klinicznego Oddziału Chirurgii Ogólnej i Kolorektalnej w Szpitalu Bielańskim w Warszawie, który jako jeden z zaledwie kilku ośrodków na świecie wykonuje operacje przepukliny okołostomijnej, poprzez wszczepienie specjalistycznej siatki, która wzmacnia ścianę brzucha.

- To bardzo droga operacja, bo siatka jest bardzo kosztowna. Nam udało się ją jednak zdobyć i dlatego ten zabieg pan profesor może przeprowadzić w słupskim szpitalu - chwali się dr Zoran Stojcev.

Podczas tej operacji profesor tłumaczył zebranym każdy swój ruch, przy okazji przekomarzając się z instrumentariuszkami i żartując na temat szpitalnego żargonu.

Tegoroczne Usteckie Dni Onkologiczne potrwają do soboty.

- Planuję jednak, by podobne warsztaty na salach operacyjnych odbywały się w Słupsku co trzy miesiące - zdradził "Głosowi" Zoran Stojcev.

Ponadto w tym roku poszerzył formułę konferencji o sesję dla pielęgniarek. Korzystając ze spotkania tak wielu specjalistów w Słupsku, organizuje też spotkanie grupy ekspertów na temat metod postępowania w przypadku biopsji raka piersi. Jak podkreślają organizatorzy, impreza zyskuje miano jednej z najbardziej prestiżowych tego typu konferencji na świecie.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza