Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Specjalna strefa. Gryfino stawia na energię odnawialną

Piotr Jasina [email protected] 91 481 33 34 Fot. Andrzej Szkocki
Rejony Gardna niebawem powinny się zapełnić takimi wiatrakami.
Rejony Gardna niebawem powinny się zapełnić takimi wiatrakami.
Są już firmy zainteresowane inwestowaniem w specjalnej strefie gryfińskiego parku przemysłowego. Już 25 marca gmina podpisze list intencyjny w sprawie budowy farm wiatrowych i biogazowni.

Budową farm wiatrowych oraz biogazowni w obszarze specjalnej strefy gryfińskiego parku zainteresowana jest szczecińska spółka Enertrag Polska. Wchodzi w skład grupy Enertrag - jednej z najbardziej doświadczonych w Europie w budowie urządzeń oraz eksploatacji odnawialnych źródeł energii.

- EP zamierza wybudować w naszej gminie do końca 2013 roku farmę elektrowni wiatrowych oraz elektrownię na biogaz - potwierdza Henryk Piłat, burmistrz Gryfina. - Za kilka dni podpiszemy list intencyjny. Są to inwestycje o wysokim poziomie technologiczny, i bazujące na naturalnych źródłach energii, co stanowi ogromny plus.

Enertrag Polska rozważa budowę co najmniej 15 siłowni wiatrowych o łącznej mocy około 42 MW. Planowana biogazownia ma osiągać moc 1-2 MW. Gmina deklaruje inwestorowi wszelka pomoc, m.in. w pozyskiwaniu pozwoleń. Szacunkowy koszt całej inwestycji to 20 mln euro.

- Liczymy na to, iż w przyszłości zakłady funkcjonujące w obszarze Regionalnego Parku Przemysłowego będą zaopatrywane w prąd i ciepło pochodzące właśnie z farm wiatrowych i biogazowni - dodał burmistrz Gryfina.

Regionalny Park Przemysłowy w Gardnie zlokalizowany jest przy pierwszym zjeździe planowanej drogi ekspresowej S3. Obszar położony jest także w pobliżu autostrady A6 i dróg krajowych. To bardzo ważne, bo sieć komunikacyjne przy terenach inwestycyjnych ma znaczenie priorytetowe. Część obszaru uzyskała status Kostrzyńsko-Słubickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej.

Gospodarze parku od początku zakładali, że będą tu lokować się przede wszystkim centra logistyczne i firmy z branży wyższych technologii. Takie kierunki wymusza między innymi sąsiedztwo Puszczy Bukowej i terenów zielonych. Nie mogą to być więc firmy, które stanowiłyby zagrożenie dla środowiska. Enertrag polska doskonale wpisuje się w pierwotne plany.

Inwestorzy mają do dyspozycji prawie 60 ha terenów. Docelowo jednak na cele przemysłowe gmina przeznaczy w tym rejonie 300 ha.

- Kończymy właśnie pierwszy etap zbrojenia terenów pod inwestycje, kanalizację za około 1 mln euro - dodaje burmistrz. - Jest to część z puli 11 mln euro, jakie w formie dofinansowania otrzymaliśmy od marszałka w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego. Za te pieniądze tereny uzbroimy, przygotujemy infrastrukturę, tak by jak najszybciej mogły tu pojawić się pierwsze firmy.

Gospodarze gminy liczą, że w strefie Gardna zatrudnienie znajdzie około 1300 osób. A kiedy obszar parku zostanie rozszerzony do 300 ha - powstające tu firmy mają zatrudniać około 7 tysięcy osób. Nie tylko mieszkańcy gminy i aglomeracji szczecińskiej. W województwie jest wiele rejonów, gdzie jest duże bezrobocie. Spółki z branży wyższych technologii powinny przyciągać specjalistów nie tylko ze szczecińskich uczelni, także z kraju.

 

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Michał Pietrzak - Niedźwiedź włamał się po smalec w Dol. Strążyskiej

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza