Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Spółdzielca nie zgadza się z polityką władz Spółdzielni Mieszkaniowej „Czyn”

Zbigniew Marecki
Spółdzielnia Mieszkaniowa „Czyn” w Słupsku to najstarsza spółdzielnia  mieszkaniowa w mieście, która skupia ponad 6 tysięcy spółdzielców.
Spółdzielnia Mieszkaniowa „Czyn” w Słupsku to najstarsza spółdzielnia mieszkaniowa w mieście, która skupia ponad 6 tysięcy spółdzielców. Fot. Łukasz Capar
Władze Spółdzielni Mieszkaniowej „Czyn” utrudniają członkom tej spółdzielni wyjaśnianie wątpliwości i problemów, które ci zgłaszają - mówi Edward Wawrzyńczak, radca prawny z doświadczeniem spółdzielczym, a jednocześnie członek spółdzielni „Czyn”.

Pan Edward jest aktywnym spółdzielcą, który chce się orientować w decyzjach, które są podejmowane przez Walne Zgromadzenie, Radę Nadzorczą i Zarząd spółdzielni. Dlatego należy do nielicznej grupy spółdzielców, którzy chcą się przyglądać temu, jak podejmuje się ważne decyzje i jak są one uzasadniane.

- W ubiegłym roku przygotowałem projekt uchwały na Walne Zgromadzenie, którego przyjęcie umożliwiło mi - jako spółdzielcy - uczestniczenie w roli obserwatora w posiedzeniach Rady Nadzorczej. Jednak nie mogłem uczestniczyć w Walnym Zgromadzeniu, bo akurat wtedy wypadła mi ważna sprawa rodzina. W rezultacie przyjęto uchwałę w takie formie, że ona całkowicie zmieniła moją intencję . Teraz w posiedzeniach Rady Nadzorczej mogą uczestniczyć członkowie Zarządu, zaproszeni eksperci, pracownicy spółdzielni i członkowie spółdzielni w sprawach ich dotyczących, ale nie mogą w nich wziąć udziału wydelegowani stosownym pismem przedstawiciele spółdzielców, czego wcześniej domagało się 52 członków , zabiegających o spotkanie z Radą Nadzorczą lub Komisją Rewizyjną - wyjaśnia Edward Wawrzyńczak.

Jak informuje spółdzielca chodzi mu o kwestię 5 projektów przedłożonych na Walnym Zgromadzeniu, które - jego zdaniem - podczas obrad tego organu spółdzielni zostały rak zmanipulowane , że stały się zaprzeczeniem zasady”Jesteś członkiem-decydujesz”.

- Stąd uważamy, że 99 procent pozostałych członków spółdzielni, którzy nie brali udziału w ubiegłorocznym Walnym Zgromadzeniu spółdzielni powinno poznać przyczyny, które uniemożliwiły uchwalenie tych projektów w proponowanej początkowo treści - dodaje Wawrzyńczak,

W praktyce chodzi o wyjaśnienie uzasadnienia wysokich wynagrodzeń dla członków Rady Nadzorczej za ich udział w posiedzeniach. Druga ważna kwestia to sprawa rosnących wynagrodzeń dla lęborskich prawników, którzy prowadzą zewnętrzną obsługę prawną spółdzielni. Z odpisu protokołu posiedzenia Rady Nadzorczej , który do naszej redakcji dostarczył pan Wawrzyńczak, wynika, że decyzja ta budziła wątpliwości części członków Rady Nadzorczej.

AKTUALIZACJA:

Pan Edward Wawrzyńczak 04 września 2019 r. otrzymał pisemną odpowiedź Zarządu w sprawie podejmowanych uchwał na Walnym Zgromadzeniu w 15 czerwca 2019 roku - napisali do redakcji "Głosu" członkowie Zarządu SSM "Czyn", odpowiadając na nasz tekst, w którym głos zabrał spółdzielca prezentujący krytyczną opinię na temat funkcjonowania organów spółdzielni.

"Ponadto poinformowaliśmy - czytamy w piśmie Zarządu - zainteresowanego, że protokół z obrad Walnego Zgromadzenia zostanie zamieszczony na stronie internetowej Spółdzielni w zakładce Walne Zgromadzenie na przełomie miesiąca września i października 2019 roku co nastąpiło i dokumentacja jest dostępna dla członka.

W piśmie poinformowaliśmy również, że do projektów uchwał zgłoszonych przez członków wpłynęły zgodnie z § 27.6 Statutu poprawki, które miał prawo zgłosić każdy członek nie tylko osoby składające projekty uchwał.

Poprawki zostały zgłoszone w terminie i zostały pozytywnie zaopiniowane przez radcę prawnego, w związku z tym podczas obrad Walnego Zgromadzenia w dniu 15.06.2019 roku Przewodniczący Obrad poinformował członków uczestniczących w Walnym Zgromadzeniu o wpłynięciu poprawek. W następnej kolejności, podczas głosowań, zgodnie z postanowieniami statutu, członkowie głosowali nad uchwałami wraz z poprawkami. Jednocześnie wyjaśniamy, że w celu umożliwienia mieszkańcom Spółdzielni bezpośredniego kontaktu, możliwości zgłaszania wniosków, postulatów, skarg i zażaleń, Przewodniczący Rady Nadzorczej, Zastępca Przewodniczącego Rady lub Sekretarz Rady Nadzorczej sprawuje comiesięczny dyżur w siedzibie Spółdzielni. Dyżur pełniony jest w pierwszy poniedziałek miesiąca.

Odnosząc się do kwestii wysokości wynagrodzenia członków Rady Nadzorczej określone jest ono w § 38 Statutu, który uchwalony jest przez najwyższy organ Spółdzielni – Walne Zgromadzenie i wysokość wynagrodzenia zgodna jest z przepisami ustawowymi.

Odnośnie wysokości miesięcznych – ryczałtowych kosztów z tytułu obsługi prawnej dla kancelarii obsługującej Spółdzielnię wyjaśniamy, że od roku 2014 do 2019 roku ich wysokość była na stałym, niezmienionym poziomie. Ponadto na spotkaniu zorganizowanym w siedzibie Spółdzielni, w którym uczestniczył osobiście Pan Edward Wawrzyńczak, a także członkowie nieruchomości, w której zainteresowany zamieszkuje, członkowie Zarządu Spółdzielni, członkowie Rady Nadzorczej oraz radca prawny wyjaśniono wszystkie kwestie dotyczące kosztów obsługi prawnej jakie były dla członka niejasne oraz ustalono, iż w przypadku dodatkowych pytań do dyspozycji pozostaje radca prawny, z którym można się skontaktować bezpośrednio w siedzibie Spółdzielni.

Tym samym w ustosunkowaniu do stwierdzeń zawartych w publikacji prasowej z dnia 24 stycznia 2020 roku stwierdzamy, iż pozostaje ona w sprzeczności z materiałem źródłowym odzwierciedlającym stan faktyczny w sprawie".

Zobacz także: Władze miasta nagrodzą najładniejsze elewacje.

Masz informacje? Redakcja Głosu Pomorza i GP24.PL czeka na informacje, zdjęcia i wideo!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza