Spółdzielca nie zgadza się z polityką władz Spółdzielni Mieszkaniowej „Czyn”

Zbigniew Marecki
Spółdzielnia Mieszkaniowa „Czyn” w Słupsku to najstarsza spółdzielnia  mieszkaniowa w mieście, która skupia ponad 6 tysięcy spółdzielców.
Spółdzielnia Mieszkaniowa „Czyn” w Słupsku to najstarsza spółdzielnia mieszkaniowa w mieście, która skupia ponad 6 tysięcy spółdzielców. Fot. Łukasz Capar
Władze Spółdzielni Mieszkaniowej „Czyn” utrudniają członkom tej spółdzielni wyjaśnianie wątpliwości i problemów, które ci zgłaszają - mówi Edward Wawrzyńczak, radca prawny z doświadczeniem spółdzielczym, a jednocześnie członek spółdzielni „Czyn”.

Pan Edward jest aktywnym spółdzielcą, który chce się orientować w decyzjach, które są podejmowane przez Walne Zgromadzenie, Radę Nadzorczą i Zarząd spółdzielni. Dlatego należy do nielicznej grupy spółdzielców, którzy chcą się przyglądać temu, jak podejmuje się ważne decyzje i jak są one uzasadniane.

- W ubiegłym roku przygotowałem projekt uchwały na Walne Zgromadzenie, którego przyjęcie umożliwiło mi - jako spółdzielcy - uczestniczenie w roli obserwatora w posiedzeniach Rady Nadzorczej. Jednak nie mogłem uczestniczyć w Walnym Zgromadzeniu, bo akurat wtedy wypadła mi ważna sprawa rodzina. W rezultacie przyjęto uchwałę w takie formie, że ona całkowicie zmieniła moją intencję . Teraz w posiedzeniach Rady Nadzorczej mogą uczestniczyć członkowie Zarządu, zaproszeni eksperci, pracownicy spółdzielni i członkowie spółdzielni w sprawach ich dotyczących, ale nie mogą w nich wziąć udziału wydelegowani stosownym pismem przedstawiciele spółdzielców, czego wcześniej domagało się 52 członków , zabiegających o spotkanie z Radą Nadzorczą lub Komisją Rewizyjną - wyjaśnia Edward Wawrzyńczak.

Jak informuje spółdzielca chodzi mu o kwestię 5 projektów przedłożonych na Walnym Zgromadzeniu, które - jego zdaniem - podczas obrad tego organu spółdzielni zostały rak zmanipulowane , że stały się zaprzeczeniem zasady”Jesteś członkiem-decydujesz”.

- Stąd uważamy, że 99 procent pozostałych członków spółdzielni, którzy nie brali udziału w ubiegłorocznym Walnym Zgromadzeniu spółdzielni powinno poznać przyczyny, które uniemożliwiły uchwalenie tych projektów w proponowanej początkowo treści - dodaje Wawrzyńczak,

W praktyce chodzi o wyjaśnienie uzasadnienia wysokich wynagrodzeń dla członków Rady Nadzorczej za ich udział w posiedzeniach. Druga ważna kwestia to sprawa rosnących wynagrodzeń dla lęborskich prawników, którzy prowadzą zewnętrzną obsługę prawną spółdzielni. Z odpisu protokołu posiedzenia Rady Nadzorczej , który do naszej redakcji dostarczył pan Wawrzyńczak, wynika, że decyzja ta budziła wątpliwości części członków Rady Nadzorczej.

AKTUALIZACJA:

Pan Edward Wawrzyńczak 04 września 2019 r. otrzymał pisemną odpowiedź Zarządu w sprawie podejmowanych uchwał na Walnym Zgromadzeniu w 15 czerwca 2019 roku - napisali do redakcji "Głosu" członkowie Zarządu SSM "Czyn", odpowiadając na nasz tekst, w którym głos zabrał spółdzielca prezentujący krytyczną opinię na temat funkcjonowania organów spółdzielni.

"Ponadto poinformowaliśmy - czytamy w piśmie Zarządu - zainteresowanego, że protokół z obrad Walnego Zgromadzenia zostanie zamieszczony na stronie internetowej Spółdzielni w zakładce Walne Zgromadzenie na przełomie miesiąca września i października 2019 roku co nastąpiło i dokumentacja jest dostępna dla członka.

W piśmie poinformowaliśmy również, że do projektów uchwał zgłoszonych przez członków wpłynęły zgodnie z § 27.6 Statutu poprawki, które miał prawo zgłosić każdy członek nie tylko osoby składające projekty uchwał.

Poprawki zostały zgłoszone w terminie i zostały pozytywnie zaopiniowane przez radcę prawnego, w związku z tym podczas obrad Walnego Zgromadzenia w dniu 15.06.2019 roku Przewodniczący Obrad poinformował członków uczestniczących w Walnym Zgromadzeniu o wpłynięciu poprawek. W następnej kolejności, podczas głosowań, zgodnie z postanowieniami statutu, członkowie głosowali nad uchwałami wraz z poprawkami. Jednocześnie wyjaśniamy, że w celu umożliwienia mieszkańcom Spółdzielni bezpośredniego kontaktu, możliwości zgłaszania wniosków, postulatów, skarg i zażaleń, Przewodniczący Rady Nadzorczej, Zastępca Przewodniczącego Rady lub Sekretarz Rady Nadzorczej sprawuje comiesięczny dyżur w siedzibie Spółdzielni. Dyżur pełniony jest w pierwszy poniedziałek miesiąca.

Odnosząc się do kwestii wysokości wynagrodzenia członków Rady Nadzorczej określone jest ono w § 38 Statutu, który uchwalony jest przez najwyższy organ Spółdzielni – Walne Zgromadzenie i wysokość wynagrodzenia zgodna jest z przepisami ustawowymi.

Odnośnie wysokości miesięcznych – ryczałtowych kosztów z tytułu obsługi prawnej dla kancelarii obsługującej Spółdzielnię wyjaśniamy, że od roku 2014 do 2019 roku ich wysokość była na stałym, niezmienionym poziomie. Ponadto na spotkaniu zorganizowanym w siedzibie Spółdzielni, w którym uczestniczył osobiście Pan Edward Wawrzyńczak, a także członkowie nieruchomości, w której zainteresowany zamieszkuje, członkowie Zarządu Spółdzielni, członkowie Rady Nadzorczej oraz radca prawny wyjaśniono wszystkie kwestie dotyczące kosztów obsługi prawnej jakie były dla członka niejasne oraz ustalono, iż w przypadku dodatkowych pytań do dyspozycji pozostaje radca prawny, z którym można się skontaktować bezpośrednio w siedzibie Spółdzielni.

Tym samym w ustosunkowaniu do stwierdzeń zawartych w publikacji prasowej z dnia 24 stycznia 2020 roku stwierdzamy, iż pozostaje ona w sprzeczności z materiałem źródłowym odzwierciedlającym stan faktyczny w sprawie".

Zobacz także: Władze miasta nagrodzą najładniejsze elewacje.

Masz informacje? Redakcja Głosu Pomorza i GP24.PL czeka na informacje, zdjęcia i wideo!

Wideo

Komentarze 34

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

W
Walus

Zarząd pobiera ogromną kasę a ludzie dostają same podwyżki a nic nie robią co widać gołym okiem zapadnięte chodniki brudne elewacje wizytówka czynu super

G
Gość

wladze mozna zmienic

T
Tropi
24 stycznia, 7:34, Viki:

Znajoma wynajmuje mieszkanie od faceta który jest właścicielem mieszkania na osiedlu podlegającym pod to coś zwane spółdzielnią.To bzdeta.Płaci za ciepło itp im na pewno 450 zł,wynajem 1800 zł i rachunki mimo,że oszczędza.Wszystko ponad 2300 zł samych opłat rachunki za media typu tv itp.Koszmar!!!

24 stycznia, 21:20, Gość:

to że znajoma płaci 2300 to nie wina spółdzielni tylko właściciela mieszkania,a za 1800 można mieć własne mieszkanie na kredyt

Teraz pytałem odp że wynajem 1500 zł,500 zł do spółdzielni(przez 10 m-cy kwota wzrosła 120 zł!),do tego opłaty za media czyli prąd,itp.Łącznie ok.2300 zł.Tak jakby pracowała może zdecydowałaby się na kredyt tylko one tak oszukują klientów,że tyle spraw w sądzie!Kobieta dorabia czasami sobie i stara się na czas wpłacać do ręki właścicielowi!Zaś ja kiedyś kupiłem we frankach małe mieszkanie 38 m kw. i od razu wpłaciłem ponad 45 tyś.zł ,potem trochę rat i biznes mi upadł.Raz je tylko zobaczyłem w środku,bo chciałem.Teraz idzie sprawa do sądu bo to franki.Będę walczył.Jestem niepełnosprawny,bez żadnych prawie dochodów nie pracuję!!!Nikt z powodu choroby nie chce mnie zatrudnić a jeśli tak to myślą że wykorzystają mnie!Głupi nie jestem.

N
Nie SM
24 stycznia, 15:14, Miodny:

Ja jestem ciekawy kto płaci takie wysokie pensje PREZESOM z czyjego budżetu i jak to możliwe że spółdzielcy się na to godzą prezes nie budował z własnych pięniędzy i nie jest to jego własność

24 stycznia, 21:02, Gość:

czyli ile? bardzo jestem ciekawy

25 stycznia, 12:01, Gość:

50000 na miesiąc czytaj Fakt

No kto płaci? Właściciele mieszkań. Tzw. Koszty zależne w czynszu. A później trochę ukrytych kosztów nawet z funduszu remontowego.

G
Gość
24 stycznia, 7:34, Viki:

Znajoma wynajmuje mieszkanie od faceta który jest właścicielem mieszkania na osiedlu podlegającym pod to coś zwane spółdzielnią.To bzdeta.Płaci za ciepło itp im na pewno 450 zł,wynajem 1800 zł i rachunki mimo,że oszczędza.Wszystko ponad 2300 zł samych opłat rachunki za media typu tv itp.Koszmar!!!

to że znajoma płaci 2300 to nie wina spółdzielni tylko właściciela mieszkania,a za 1800 można mieć własne mieszkanie na kredyt

G
Gość
24 stycznia, 9:59, Gość:

jechac ze spoldzielcami, niech łepiej pokaza ile zarabaija. a inna kwestia jest taka, ze mieszkancy powinni sie skrzyknac i isc na zebranie i przeglosowac kilka uchwal

no to dawać spółdzielcy po kolei pisać ile zarabiacie, proponuję ulicami alfabetycznie czyli Anny Gryfitki, potem Banacha itd.

G
Gość
24 stycznia, 15:14, Miodny:

Ja jestem ciekawy kto płaci takie wysokie pensje PREZESOM z czyjego budżetu i jak to możliwe że spółdzielcy się na to godzą prezes nie budował z własnych pięniędzy i nie jest to jego własność

czyli ile? bardzo jestem ciekawy

G
Gość
24 stycznia, 8:38, Gość:

Wypisac sie z tego zlodziejstwa, zalozyc wlasna wspolnote. I tak bloczek, po bloczku.

powodzenia życzę

G
Gość

Skoro wszyscy narzekają na pracę spółdzielni to czemu nie chcą się od niej odłączyć? Mam mieszkanie we wspólnocie i w Spółdzielni i wspólnoty nie polecam. Załatwienie czegokolwiek tam graniczy z cudem. Nieszczęśliwy mieszkaniec to chyba stały gość redakcji, przeglądam artykuły Na temat w/w spółdzielni i często pojawia się jego osoba, ostatnio nawet wypadł z balkonu.

M
Mieszkaniec
24 stycznia, 9:50, Gość:

A najlepsza jest sprzątaczka z czynu,która sprząta wieżowiec przy Kr. Jadwigi 1. Wystawi wiadra przed klatkę,niby że pracuje a w rzeczywistości robi zakupy na hali pod wieżą,albo cały czas plotkuje z panią z pieskiem. Pachidelkiem wypryska korytarz nibi ze to zapach umytej podłogi.Tragedia

24 stycznia, 11:11, Gość:

Ja p... Nie ma to jak podp... kogoś anonimowo. A ty co, monitoring osiedlowy?

24 stycznia, 11:43, Patri:

W tym wieżowcu to jest jakaś menda co kapuje. Dzwoni do SM na auta co ktoś zaparkuje na parkingu bez identyfikatora, albo pilnuje śmietnika. Popier.ni ludzie.

Nie masz identyfikatora tzn miejsce nie jest dla ciebie ale dla osób płacących za to, więc parkuj u siebie a nie tam tłuku pancerny

M
Miodny
24 stycznia, 8:39, Patri:

Spółdzielnia Czyn to tragedia. Ludzie pracujący tam bardzo gburowaci i myślący że są pępkiem świata. Prezes to taka marionetka.

Marionetka która kosi nie złom kasę za którą można by było wybudować następny blok bo po to są spółdzielnie i płaci się czynsz że by inwestować a nie przeżerać przez zarząd

M
Miodny
24 stycznia, 9:20, Gość:

Wspólnoty mieszkaniowe to dopiero koszmar . Mam mieszkanie 35 m ( jedna osoba ) czynsz to 380 zł - spółdzielnia Pgm - tam to dopiero komuna. Brak rozliczeń na czas, ciagle wspólnota bierze kredyty na niby niezbędne remonty za które członkowie płaca, choć remonty zdecydowanie maja zawyżone koszty .

24 stycznia, 12:15, Gość:

jak Ci nie pasuje to idź do SM Nowa - tam za 19 m2 zapłacisz nawet 350 zł czynszu

Ja mam 21m i mieszkam w prywatnej kamienicy na strychu i płace 25złm i nie jęczę

M
Miodny

Ja jestem ciekawy kto płaci takie wysokie pensje PREZESOM z czyjego budżetu i jak to możliwe że spółdzielcy się na to godzą prezes nie budował z własnych pięniędzy i nie jest to jego własność

G
GRINGO

KASTA

G
Gość
24 stycznia, 9:20, Gość:

Wspólnoty mieszkaniowe to dopiero koszmar . Mam mieszkanie 35 m ( jedna osoba ) czynsz to 380 zł - spółdzielnia Pgm - tam to dopiero komuna. Brak rozliczeń na czas, ciagle wspólnota bierze kredyty na niby niezbędne remonty za które członkowie płaca, choć remonty zdecydowanie maja zawyżone koszty .

jak Ci nie pasuje to idź do SM Nowa - tam za 19 m2 zapłacisz nawet 350 zł czynszu

Dodaj ogłoszenie