Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Spotkanie Morawieckiego i von der Leyen. Premier: Rozmawialiśmy przede wszystkim o kwestiach związanych z Krajowym Planem Odbudowy

Aleksandra Kiełczykowska
Aleksandra Kiełczykowska
Spotkanie premiera Mateusza Morawieckiego i szefowej Komisji Europejskiej Ursuli von der Leyen. Tematem Zielony Ład i KPO
Spotkanie premiera Mateusza Morawieckiego i szefowej Komisji Europejskiej Ursuli von der Leyen. Tematem Zielony Ład i KPO fot marek szawdyn/polska press
We wtorek wieczorem w Brukseli odbyło się spotkanie premiera Mateusza Morawieckiego wraz z przewodniczącą Komisji Europejskiej Ursulą von der Leyen. "Dobre spotkanie z polskim premierem Mateuszem Morawieckim dzisiejszego wieczoru na temat kluczowych europejskich kwestii" - skomentowała szefowa KE. Tematem rozmów był między innymi Europejski Zielony Ład, praworządność oraz polski Krajowy Plan Odbudowy.

We wtorek wieczorem w Brukseli prmier Mateusz Morawiecki spotkał się z przewodniczącą Komisji Europejskiej Ursulą von der Leyen.

"Dobre spotkanie z polskim premierem Mateuszem Morawieckim dzisiejszego wieczoru na temat kluczowych europejskich kwestii: kolejnych kroków w osiąganiu naszych wspólnych celów klimatycznych i jutrzejszych propozycji, zielonej taksonomii, Funduszu Odbudowy oraz kwestii praworządności" - napisała później von der Leyen na Twitterze.

Także Stałe Przedstawicielstwo RP przy UE odniosło się do spotkania na Twitterze. "Premier Morawiecki wymienił poglądy z przewodniczącą Komisji Europejskiej Ursulą von der Leyen. Polityka klimatyczna UE, Fundusz Odbudowy, taksonomia i sprawne procedury legislacyjne były jednymi z tematów dyskusji" - napisało.

Morawiecki: Dla mnie walka o zmiany w polskiej energetyce jest też walką o suwerenność

Szef rządu w środę rano przebywał z wizytą w gospodarstwie rolnym w Marianowie Brodowskim, gdzie został zapytany przez dziennikarzy między innymi o spotkanie z szefową KE. Morawiecki odpowiedział, że „spotkanie rzeczywiście było bardzo dobre”.

- Rozmawialiśmy przede wszystkim o kwestiach związanych z Krajowym Planem Odbudowy. Potwierdziliśmy sobie, że jesteśmy bardzo blisko zamknięcia wszystkich naszych wspólnych uzgodnień z dużą szansą na zamknięcie KPO zgodnie z naszymi planami. Wszystko jest na dobrej drodze – tłumaczył premier.

Jak przekazał, „największą część spotkania poświęciliśmy dyskusjom o polityce klimatycznej”. – To wiele technicznych, trudnych obszarów, gdzie musimy jako Polska zagwarantować sobie jak najwięcej środków, żeby ta transformacja energetyczna, transformacja klimatyczna, nie odbywała się kosztem, ale była szansą – zaznaczył.

Szef rządu przypomniał, że Polska wydaje kilkadziesiąt miliardów złotych rocznie na ropę i gaz z Rosji oraz krajów arabskich.

- W związku z tym zielona energetyka, zastąpienie tych źródeł, (…), dla mnie walka o zmiany w polskiej energetyce jest też walką o suwerenność, walką o to, żeby tych kilkudziesięciu miliardów złotych wydawanych na ropę, na gaz, żebyśmy za te naście lat dużo mniej przeznaczali, tam, a dużo więcej dla polskiego rolnika – ocenił.

Dodał także, że to on podniósł kwestię praworządności, ponieważ „nie tylko Polska nie ma żadnych problemów z praworządnością”, ale także sama von der Leyen miała potwierdzić, że „Polska jest państwem, które do uczciwego wydawania środków unijnych przykłada wielką wagę”.

Rzecznik KE: Głównym tematem spotkania jest Europejski Zielony Ład

Tematem rozmów ma być między innymi Europejski Zielony Ład oraz Krajowy Plan Odbudowy, o czym informował miedzy innymi w mediach spoełcznościowych rzecznik prasowy KPRM Piotr Müller.

"W czasie spotkania zostaną poruszone kwestie z bieżącej agendy UE - w tym sprawy polityki klimatycznej oraz związane z Krajowym Planem Odbudowy" – przekazał na Twitterze.

O spotkaniu informował także rzecznik KE. "Głównym tematem spotkania jest Europejski Zielony Ład i jego realizacja. Nie wyklucza to możliwości dyskusji na inne tematy" - przekazał Eric Mamer.

Rozmowy z KE na tematy środowiskowe, a w tym ten dotyczący transformacji energetycznej zapowiadał również Morawiecki podczas poniedziałkowej konferencji "Śląski Ład".

- Będziemy z panią przewodniczącą dyskutować o tym, co jest niezbędne, aby ta transformacja była z jednej z strony zakończona sukcesem, ale z drugiej strony, żeby nie charakteryzowała się wysokimi kosztami społecznymi, a najlepiej, żeby była amortyzowana przez różne programy - mówił szef polskiego rządu.

Czarzasty: Nie mamy już przyjaciół

We wtorkowym programie „Graffiti” lider Nowej Lewicy Włodzimierz Czarzasty pytany był między innymi o spotkanie Morawieckiego z von der Leyen oraz o to, co radzi szefowi rządu w kontekście teg spotakania.

- Wydaje się, że my, jeśli chodzi o politykę zagraniczną, to już chyba nigdzie nie mamy żadnych przyjaciół. (…) Unia Europejska w plecy, Grupa Wyszehradzka w plecy i Trójkąt Weimarski w plecy i Stany Zjednoczone też w plecy – odpowiedział polityk Lewicy.

Podkreślił, że nie możemy bić się ze wszystkimi, bo jeśli się bije ze wszystkimi to się przegra. - Premier powinien wiedzieć, gdzie jesteśmy i podomykać fronty wiedząc, że Unia Europejska jest dla nas najważniejsza, siła wspólnej Europy jest dla nas najważniejsza i zmienić politykę zagraniczną – przekazał Czarzasty.

Krajowy Plan Odbudowy

Na początku maja Ursula von der Leyen potwierdziła, że polski Krajowy Plan Odbudowy dotarł do Brukseli.

"Otrzymaliśmy polski Krajowy Plan Odbudowy. Koncentruje się on na kluczowych obszarach dla gospodarki: innowacyjności, przedsiębiorczości i reformie rynku pracy; transformacji ekologicznej i cyfrowej; ekologicznym transporcie i wzmocnieniu systemu opieki zdrowotnej" – napisała wtedy na Twitterze szefowa KE.

W ramach Krajowego Planu Odbudowy Polska będzie miała do dyspozycji ok. 58,1 mld euro, w tym 23,9 mld euro w formie dotacji oraz 34,2 mld euro w pożyczkach.

We wtorek ministrowie finansów Unii Europejskiej zatwierdzili krajowe plany odbudowy 12 państw, a w tym Włoch, Hiszpanii i Francji. Jak podano w unijnym komunikacie, zatwierdzono także plany odbudowy Austrii, Belgii, Danii, Niemiec, Grecji, Łotwy, Luksemburga, Portugalii i Słowacji.

Oznacza to, że do tych dwunastu państw została umożliwiwiony wypłata dotacji i pożyczek, które pozwolą na odbudowę gospdarek po pandemii COVID-19.

Europejski Zielony Ład

W środę Komisja Europejska ma przedstawić pakiet przepisów, które pozwolą na realizację Zielonego Ładu, przewidującego neutralność klimatyczną Unii do 2050 roku.

Dokładniej Europejski Zielony Ład to plan działania mający pomóc przekształcić UE w nowoczesną, zasobooszczędną i konkurencyjną gospodarkę. Jego głównymi założeniami jest osiągnięcie zerowego poziomy emisji gazów cieplarnianych netto do 2050 roku oraz oddzielenie wzrostu gospodarczego od zużywania zasobów.

Europejski Zielony Ład będzie finansowany ze środków stanowiących jedną trzecią kwoty 1,8 bln euro przeznaczonej na inwestycje w ramach planu odbudowy NextGenerationEU oraz ze środków pochodzących z siedmioletniego budżetu UE.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Rozsypano gnojówkę przed Urzędem Wojewódzkim w Poznaniu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza