Spotkanie z okazji Dnia Niepełnosprawnych w Słupsku (wideo, zdjęcia)

Kinga Siwiec

Wideo

3 grudnia to Międzynarodowy Dzień Osób Niepełnosprawnych. Z tej okazji w słupskim ratuszu odbyło się spotkanie, na którym nie tylko podziękowano organizacjom za ich opiekę nad osobami z niepełnosprawnościami, ale także urządzono panel dyskusyjny, na którym każdy mógł zabrać głos.

Organizatorem wydarzenia było Polskie Stowarzyszenie na rzecz Osób z Niepełno­sprawnością Intelektualną w Słupsku. Jest to organizacja o zasięgu ogólnopolskim, która powstała w roku 1991. Obecnie PSONI posiada 119 kół terenowych, w tym jedno w Słupsku. Organizacja zrzesza około 12 tysięcy członków.

W Słupsku do niedawna Polskie Stowarzyszenie na rzecz Osób z Niepełnospraw­nością Intelektualną prowadziło jedynie Warsztat Terapii Zajęciowej przy ulicy Długosza. Jednak równo rok temu otwarty został drugi Środowiskowy Dom Samopomocy przy ul. Obrońców Wybrzeża, który organizacja wzięła pod swoje skrzydła. Gospodarzem Międzynarodowego Dnia Osób Niepełnosprawnych był Marek Goliński, wiceprezydent Słupska.

- Widzimy się dzisiaj z okazji Międzynarodowego Dnia Osób z Niepełnosprawnością. Jest to bardzo ważne święto, dlatego też spotykamy się w jednej z najpiękniejszych sal ratusza. Wszystkie prezentacje, które będą dzisiaj Państwu przedstawiane, dyskusje, które będą tu toczone – będą miały charakter bardzo przyjazny i luźny. Jednak moje wystąpienie powinno być bardziej oficjalne – mówił Marek Goliński. - Dzisiejszy dzień jest dobrą okazją do podziękowania wszystkim zaangażowanym na rzecz pracy z osobami z niepełnospraw­nościami różnego rodzaju. Przy okazji dzisiejszego święta chciałbym Państwa poinformować, że pani prezydent Krystyna Danielecka-Wojewódzka w bieżącym roku postanowiła wyróżnić Polskie Stowarzyszenie na rzecz Osób z Niepeł­nosprawnością Intelektualną Koło w Słupsku za wieloletnie działania związane z wyrównywaniem szans, za tworzenie warunków do aktywnego uczestnictwa w życiu społecznym osób z niepełnospraw­nościami i członków ich rodzin. Prezydent wystąpiła do Wojewody Pomorskiego z wnioskiem o przyznanie PSONI nagrody Bursztynowego Mieczyka. Jest to najwyższej rangi nagroda, która mogłaby zostać stowarzyszeniu przyznana – poinformował wiceprezydent. - Nie znamy jeszcze decyzji wojewody, ale będziemy pilnować tego na bieżąco i lobbować, aby właśnie słupskie koło ten Bursztynowy Mieczyk otrzymało.

Podczas uroczystości odbyły się występy artystyczne, a także panel dyskusyjny, podczas którego rozmawiano o rozwiązaniach, nowych technologiach i barierach z jakimi stykają się osoby niepełnosprawne. Zostały też przedstawione prezentacje multimedialne placówek. Szczególną uwagę poświęcono II Środowiskowemu Domowi Samopomocy - nowemu ośrodkowi dla osób głęboko niepełnosprawnych, który obchodzi w tym roku pierwszą rocznicę funkcjonowania.

Na spotkanie przyszło bardzo dużo osób – tak dużo, że sala ratusza wydała się za ciasna. To pokazuje tylko, jak duże zainteresowanie wywołują tematy pomocy osobom niepełnosprawnym oraz jak potrzebna jest praca ośrodków wspierających.

Słupskie placówki prowadzą bardzo urozmaicone zajęcia – są warsztaty rozwijające zainteresowania i umiejętności podopiecznych, zajęcia teatralne, plastyczne, techniczne, muzyczne, kabaretowe, wycieczki krajoznawcze i wyjścia do kina. Podopieczni mogą także skorzystać z zajęć, na których szkolą swoje umiejętności w prowadzeniu domu.

Komentarze 8

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość

"Słupskie placówki prowadzą bardzo urozmaicone zajęcia – są warsztaty rozwijające zainteresowania i umiejętności podopiecznych, zajęcia teatralne, plastyczne, techniczne, muzyczne, kabaretowe, wycieczki krajoznawcze i wyjścia do kina." - cieszę się ale szkoda, że nie ma zajęć przygotowujących do wejścia na rynek pracy. doskonała sytuacja na rynku pracy sprzyja zatrudnieniu. jeżeli nie teraz to kiedy?

G
Gość

"Na spotkanie przyszło bardzo dużo osób – tak dużo, że sala ratusza wydała się za ciasna. To pokazuje tylko, jak duże zainteresowanie wywołują tematy pomocy osobom niepełnosprawnym oraz jak potrzebna jest praca ośrodków wspierających." - przyszło czy zostało przyprowadzone przez pracowników kilku instytucji którzy byli tam służbowo. powiem więcej: nikt kto tam był nie przyszedł z własnej. nieprzymuszonej woli

G
Gość

skandaliczne jest również to, że nikt z dziennikarzy nie zwrócił uwagi na aspekt etyczny tej imprezki. tekst to sprawozdanie. a nie przemyślany artykuł. no cóż poziom załogi GP to niestety rezultat edukacji w gimnazjum

G
Gość

skandaliczne żerowanie na niepełnosprawnych intelektualnie. proszę zauważyć, że spotkanie urządzono w ratuszu. tłuste ratuszowe tyłki nie pofatygowały się aby odwiedzić niepełnosprawnych w placówkach a właśnie o placówkom było to spotkanie poświęcone. zwieziono zatem chorych ludzi, na silnych lekach którzy nie mieli możliwości wyrażenia sprzeciwu. zastanawiam się czy ktokolwiek powiedział im, że będą "występować" w roli maskotek przed lokalnymi vipami. czy ktokolwiek powiedział im, że mogą się nie zgodzić?, że będą filmowani i że wszystko zostanie upublicznione w sieci? czy dyrektor w swetrze zastanowił się nad tym, że infantylizacja osób niepełnosprawnych nie pomaga im w niczym?, nie ten gość myśli tylko o tym aby pokazać się i zapewnić sobie dalsze trwanie. wstyd! znam kulisy tych imprezek - taki mały totalitaryzm. trochę jak w naszym kraju.

G
Gość
4 grudnia, 6:01, Gość:

od kilkunastu lat pracuję w pokazanym na zdjęciach środowisku. z niechęcią i wbrew własnej woli uczestniczę w tego typu imprezach których jest w trakcie roku wiele. zawsze z obrzydzeniem podchodzę do wykorzystywania do celów które im nie służą osób z niepełnosprawnością psychiczna. takie imprezy służą do tego aby urzędnicy mogli zrobić sobie zdjęcie i pokazać jak bardzo mają w pewnej części ciała sprawy niepełnosprawnych. największe nasilenie imprez z robieniem zdjęć jest zawsze w roku wyborczym. czy ktokolwiek zapytał występujące osoby czy to co robią robią z własnej woli, czy sprawia im to przyjemność, czy ktokolwiek zapytał o zgodę na robienie zdjęć i wykorzystywanie ich w mediach. najważniejsze, że w pierwszym rzędzie siedzą urzędnicy reszta to tylko dekoracja.

to prawda. najłatwiej szachować wyświechtanymi frazesami o niepełnosprawności, ale kiedy trzeba pomyśleć czy takimi pokazowymi działaniami nie wyrządza się krzywdy i nie narusza czyiś praw wtedy tym wszystkim dyrektorom nie starcza intelektu i odwagi (to do ciebie dyrektorze w swetrze). to jak z ekologią i ochroną zwierząt. wielu mówi, że jest za. ale idzie do cyrku gdzie bezlitośnie eksploatuje się zwierzęta, albo wsiada do starego samochodu aby przejechać dwa kilometry do pracy. deklaracje są dla poprawienia samopoczucia tych którzy je wypowiadają a nie dla poprawy losu tych których dotyczą (to do was bardzo ważnych osób którzy byliście na tym spotkaniu)

G
Gość

Miałem wczoraj tam pojawić się,by przedstawić nienormalnym urzędnikom własne zdanie co o nich myślę!Jednak uwielbiam porządki i zostałem w mieszkaniu by posprzątać.Uwielbiam czystość.Tak,oni robią to tylko na podwyższenie cyferek w górę w debilowatych wyborach.Siedzą rozkraką na pierwszych krzesełkach a bezdomni,niepełnosprawni w dalszych rzędach lub stoją na nogach.Niepełnosprawni!Też jestem taki z powodu choroby neurologicznej.Ale intelekt mam.Niech się nami zainteresują i pracy poszukają,od kilku lat nie mam.Jak chcą zatrudnić to na 2/3 m-ce i pa,pa.By nie płacić żadnych pieniędzy do państwa.CHORE WŁADZE,PRAWO,PAŃSTWO.Jak byłem na rozmowie w ratuszu by mieszkanie otrzymać i czekam już rok mam sobie poczekać jeszcze 9 l.Bo rodzinki teraz ważniejsze,a co się z nimi dzieje?Zabijają się wzajemnie,lub porywają dzieci bądź zmuszają bachorki do udawania iż kochają rodzica by ten miał kasę z nich na chlanie,ćpanie lub palenie fajek.

G
Gość

Dzień Niepełnosprawnych, to tylko rozdmuchana impreza. Rzeczywistość pokazuje jak traktowani są ludzie z jakąkolwiek niepełnosprawnością. "Wykształcone sąsiadki" wyzywają na podwórku i popychają na klatce schodowej starszą kobietę wytrącając jej kule co obserwują ich dzieci i wnuki i zapewne podobnie będą się zachowywać w stosunku do innych starych i chorych.

G
Gość

od kilkunastu lat pracuję w pokazanym na zdjęciach środowisku. z niechęcią i wbrew własnej woli uczestniczę w tego typu imprezach których jest w trakcie roku wiele. zawsze z obrzydzeniem podchodzę do wykorzystywania do celów które im nie służą osób z niepełnosprawnością psychiczna. takie imprezy służą do tego aby urzędnicy mogli zrobić sobie zdjęcie i pokazać jak bardzo mają w pewnej części ciała sprawy niepełnosprawnych. największe nasilenie imprez z robieniem zdjęć jest zawsze w roku wyborczym. czy ktokolwiek zapytał występujące osoby czy to co robią robią z własnej woli, czy sprawia im to przyjemność, czy ktokolwiek zapytał o zgodę na robienie zdjęć i wykorzystywanie ich w mediach. najważniejsze, że w pierwszym rzędzie siedzą urzędnicy reszta to tylko dekoracja.

Dodaj ogłoszenie