Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Spotkanie z okazji Dnia Niepełnosprawnych w Słupsku (wideo, zdjęcia)

Kinga Siwiec
Krzysztof Piotrkowski
3 grudnia to Międzynarodowy Dzień Osób Niepełnosprawnych. Z tej okazji w słupskim ratuszu odbyło się spotkanie, na którym nie tylko podziękowano organizacjom za ich opiekę nad osobami z niepełnosprawnościami, ale także urządzono panel dyskusyjny, na którym każdy mógł zabrać głos.

Organizatorem wydarzenia było Polskie Stowarzyszenie na rzecz Osób z Niepełno­sprawnością Intelektualną w Słupsku. Jest to organizacja o zasięgu ogólnopolskim, która powstała w roku 1991. Obecnie PSONI posiada 119 kół terenowych, w tym jedno w Słupsku. Organizacja zrzesza około 12 tysięcy członków.

W Słupsku do niedawna Polskie Stowarzyszenie na rzecz Osób z Niepełnospraw­nością Intelektualną prowadziło jedynie Warsztat Terapii Zajęciowej przy ulicy Długosza. Jednak równo rok temu otwarty został drugi Środowiskowy Dom Samopomocy przy ul. Obrońców Wybrzeża, który organizacja wzięła pod swoje skrzydła. Gospodarzem Międzynarodowego Dnia Osób Niepełnosprawnych był Marek Goliński, wiceprezydent Słupska.

- Widzimy się dzisiaj z okazji Międzynarodowego Dnia Osób z Niepełnosprawnością. Jest to bardzo ważne święto, dlatego też spotykamy się w jednej z najpiękniejszych sal ratusza. Wszystkie prezentacje, które będą dzisiaj Państwu przedstawiane, dyskusje, które będą tu toczone – będą miały charakter bardzo przyjazny i luźny. Jednak moje wystąpienie powinno być bardziej oficjalne – mówił Marek Goliński. - Dzisiejszy dzień jest dobrą okazją do podziękowania wszystkim zaangażowanym na rzecz pracy z osobami z niepełnospraw­nościami różnego rodzaju. Przy okazji dzisiejszego święta chciałbym Państwa poinformować, że pani prezydent Krystyna Danielecka-Wojewódzka w bieżącym roku postanowiła wyróżnić Polskie Stowarzyszenie na rzecz Osób z Niepeł­nosprawnością Intelektualną Koło w Słupsku za wieloletnie działania związane z wyrównywaniem szans, za tworzenie warunków do aktywnego uczestnictwa w życiu społecznym osób z niepełnospraw­nościami i członków ich rodzin. Prezydent wystąpiła do Wojewody Pomorskiego z wnioskiem o przyznanie PSONI nagrody Bursztynowego Mieczyka. Jest to najwyższej rangi nagroda, która mogłaby zostać stowarzyszeniu przyznana – poinformował wiceprezydent. - Nie znamy jeszcze decyzji wojewody, ale będziemy pilnować tego na bieżąco i lobbować, aby właśnie słupskie koło ten Bursztynowy Mieczyk otrzymało.

Podczas uroczystości odbyły się występy artystyczne, a także panel dyskusyjny, podczas którego rozmawiano o rozwiązaniach, nowych technologiach i barierach z jakimi stykają się osoby niepełnosprawne. Zostały też przedstawione prezentacje multimedialne placówek. Szczególną uwagę poświęcono II Środowiskowemu Domowi Samopomocy - nowemu ośrodkowi dla osób głęboko niepełnosprawnych, który obchodzi w tym roku pierwszą rocznicę funkcjonowania.

Na spotkanie przyszło bardzo dużo osób – tak dużo, że sala ratusza wydała się za ciasna. To pokazuje tylko, jak duże zainteresowanie wywołują tematy pomocy osobom niepełnosprawnym oraz jak potrzebna jest praca ośrodków wspierających.

Słupskie placówki prowadzą bardzo urozmaicone zajęcia – są warsztaty rozwijające zainteresowania i umiejętności podopiecznych, zajęcia teatralne, plastyczne, techniczne, muzyczne, kabaretowe, wycieczki krajoznawcze i wyjścia do kina. Podopieczni mogą także skorzystać z zajęć, na których szkolą swoje umiejętności w prowadzeniu domu.

od 7 lat
Wideo

Pismak przeciwko oszustom, uwaga na Instagram

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza