Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Sprawa medali znalezionych zimą w Słupsku znalazła swój finał

Wojciech Frelichowski
Wojciech Frelichowski
St. sierż. Grzegorz Szymczyk przekazuje znalezioną kolekcję właścicielce.
St. sierż. Grzegorz Szymczyk przekazuje znalezioną kolekcję właścicielce. KMP Słupsk
Słupska policja odnalazła właścicielkę medali i odznaczeń, które znaleziono od koniec lutego. To zasługa starszego sierżanta Grzegorza Szymczyka, dzielnicowego Rewiru II KMP w Słupsku.

Pod koniec lutego do Komisariatu I Policji przy ul. Reymonta w Słupsku stawił się taksówkarz, który przekazał policjantom znalezioną na tylnym siedzeniu swojego samochodu torbę z medalami i odznaczeniami. W środku było 15 medali i odznaczeń. Większość z nich to wyróżnienia wojskowe sprzed wielu lat. Prawdopodobnie jeden z pasażerów zostawił ten pakunek w jego samochodzie.

Sprawa wydawała się błaha, może nawet niewiele znacząca dla przeciętnego mieszkańca. Ale policjanci nie odłożyli jej ad acta. Spodziewając się, że dla właściciela tych medali mogą one mieć znaczenie pamiątkowe. O pomoc w publikacji zdjęć kolekcji odznaczeń poproszono również nasz portal.

Słupska policja szuka właściciela medali i odznaczeń (zdjęcia)

Jak nas poinformowała sierż. szt. Monika Sadurska, oficer prasowy KMP w Słupsku, cierpliwością i zaangażowaniem wykazał się st. sierż. Grzegorz Szymczyk, dzielnicowy Rewiru II obejmującego śródmieście Słupska. Podczas wykonywania codziennych obowiązków i prowadzenia wielu rozmów z mieszkańcami niemalże zawsze wspominał o kolekcji. Pomogła dobra znajomość swoich mieszkańców i umiejętność kojarzenia faktów.

I udało się. Właścicielka została odnaleziona. To 64-letnia słupszczanka, dla której te medale i odznaczenia stanowią wartość sentymentalną. Na dowód własności kobieta okazała dokumentację potwierdzającą ten fakt. Kolekcję otrzymała w spadku po swojej ciotce, która w czasach II wojny światowej zasłużyła się m.in. jako lekarz. W czasie odbioru właścicielka podziękowała dzielnicowemu za zaangażowanie.

Wśród znalezionej kolekcji część medali to odznaczenia przyznawane żołnierzom Armii Krajowej za udział w powstaniu warszawskim, m.in. Warszawski Krzyż Powstańczy, odznaka pamiątkowa Akcji „Burza", czy Krzyż Armii Krajowej. To ostatnie odznaczenie ustanowił w 1966 r. generał Tadeusz Bór-Komorowski, były dowódca AK i ówczesny przewodniczący rady naczelnej Koła AK w Londynie.

Są też odznaczenia PRL-owskie, jak. np. Krzyż Zasługi (wersja z lat 1960-1992) czy Medal Zwycięstwa i Wolności 1945, odznaczenie zatwierdzone przez Krajową Radę Narodową 26 października 1945 roku. Medal został wycofany w 1992 r.

Zobacz także: W Ustce powstało Muzeum Bursztynu.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza