Sprawa przetargu na budowę parku wodnego w Redzikowie. Śledztwo do poprawki

Bogumiła Rzeczkowska
Fot. Archiwum
Gdańska Prokuratura Apelacyjna zbadała akta śledztwa w sprawie przetargu na budowę akwaparku w Redzikowie. - Umorzenie było przedwczesne - stwierdziła.

Kontrolę akt spowodowały nasze artykuły na temat przetargu na budowę akwaparku w Redzikowie oraz okoliczności umorzenia śledztwa.

Referencje na niby

Chodzi o wystawienie nieprawdziwych referencji firmie Polmil z Kielc, która nie miała wymaganego doświadczenia w budowaniu pływalni, a - w konsorcjum ze słupskim Sumabudem - wygrała przetarg ogłoszony przez gminę Słupsk.

Polmilowi referencje wystawiła spółka Interfinn. Tymczasem w obu spółkach prezesem jest Bronisław Milcarz z Kielc. Jako prezes Interfinn - oskarżony w kilku procesach w Polsce dotyczących nieprawidłowości przy budowach akwaparków. Głównie tych, które nie powstały.

Wójt gminy Mariusz Chmiel wiedział o fałszywych referencjach, ale nie unieważnił przetargu i nie powiadomił organów ścigania. O sprawie policja dowiedziała się sama.

Śledztwo prowadził Marcin Natkaniec z Prokuratury Rejonowej w Słupsku. W listopadzie ubiegłego roku planował zakończyć je zarzutami. Uzgodnił je z policją, której powierzono śledztwo, i poinformował o tym przełożonych.

Jednak w rozmowie z nami stwierdził, że prokurator rejonowy Maria Pawłyna sugerowała mu "inne zakończenie sprawy". Odmówił i został wysłany przez prokuratora okręgowego Marcina Włodarczyka na miesięczną delegację do Lęborka. W końcu grudnia śledztwo umorzono.

Do sprawy trzeba wrócić

Po naszej publikacji Marcin Natkaniec został zawieszony w czynnościach służbowych, a jego sprawa skierowana do rzecznika dyscyplinarnego. Według prokuratora okręgowego, Natkaniec przekazał nieprawdziwe informacje prasie.

Przypisano mu także straszenie "zniszczeniem" prokurator Pauliny Kędzierskiej, która przejęła po nim sprawy. Wtedy też Prokuratura Okręgowa stwierdziła, że umorzenie śledztwa było słuszne. Do wczoraj.

- Śledztwo należy podjąć na nowo - mówi Krzysztof Trynka, rzecznik Prokuratury Apelacyjnej, która badała sprawę. - Niezależnie od przyszłej decyzji, postanowienie o umorzeniu wydano przedwcześnie. Nie wyjaśniono wszystkich okoliczności sprawy.

Prokurator w zawieszeniu

Ta decyzja nie wyjaśniła jednak sytuacji Marcina Natkańca. Teraz obarcza się go nowymi zarzutami: miał niewłaściwie nadzorować śledztwo, przewlekać je i nie dawać policji wskazówek, więc ta nie umiała "wyczerpująco" przesłuchiwać świadków, którzy złożyli "lakoniczne" zeznania.

W tym Prokuraturze Apelacyjnej wtóruje okręgowa, choć wcześniej nie miała do Natkańca takich zastrzeżeń. Co więcej, odbija piłeczkę w stronę policji.

Beata Szafrańska, rzecznik Prokuratury Okręgowej, twierdzi, że... - Projekt postanowienia o umorzeniu wyszedł z policji. Zatwierdziła je na koniec roku Renata Śniegocka-Krzaczek, zastępca słupskiego prokuratora rejonowego. Prokurator Kędzierska nie miała z tym nic wspólnego. Nie było jej wtedy w pracy - mówi Szafrańska.

Rzecznik pomija jednak fakt, że prokurator Kędzierska na pewno była w pracy 17 grudnia. Napisała wtedy do policji tzw. pismo przewodnie, w którym poleciła "umorzyć postępowanie wobec braku znamion popełnienia przestępstwa i odstąpić od przesłuchania świadków, albowiem jest to zbędne dla dalszego toku postępowania".

Cygana powiesili

Teraz śledztwo wróciło znowu do Prokuratury Rejonowej. - Nie będę komentował decyzji przełożonych - mówi Natkaniec. - Przychodzi mi na myśl tylko stare porzekadło: Kowal zawinił, Cygana powiesili.

Wideo

Komentarze 18

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

A
AS
W dniu 15.04.2009 o 13:26, Gość napisał:

Panie Prokuratorze Generalny !Odwołać szefostwo Prokuratury Okręgowej w Słupsku:Prokuratora Włodarczyka,Prokuratora Buchwalda!Odwołać szefostwo Prokuratury Rejonowej w Słupsku :Prokuratora Pawłynę ,Prokuratora Krzaczek Śniegocką,Prokuratora Knapik!Prokuratorzy ci nadużywają uprawnień i kompetencji .Ich działania prowadzą do ochrony przestępców w administracji i nie tylko .Szkodzą społeczeństwu.Tacy ludzie nie mogą być Prokuratorami.A Ty od zwolnień nie nazywasz się KONONOWICZ z Białegostoku?
Czy tylko masz tak samo wysokie IQ.
G
Gość
W dniu 15.04.2009 o 19:53, prokurator napisał:

obserwator,a ty jakieś statystyki prowadzisz w zakresie wydajności poszczególnych policjantów?Pan Hinca jest świetnym policjantem i człowiekiem wysokiej kultury osobistej.I co cenne z punktu widzenia potencjalnego przesłuchiwanego-nie bije;-)To naprawdę przyzwoity człowiek i dochodzeniowiec.Ja mam na potwierdzenie moich słów konkretne liczby "zakończonych" postępowań.Co za ANIOŁ z tego asp.Hinca-nie bije ludzi na przesłuchaniu !!!
Ale żeby też nie zrobić przykrości świadkom nawet przed nimi ucieka żeby ich nie przesłuchiwać!!!
Asp.Hinca ma jeszcze wiele innych zalet- minn.na zlecenie zakłada podsłuchy!!!
Słowem -nastajaszczij czieławiek !!!
p
prokurator
W dniu 15.04.2009 o 08:13, ~obserwator~ napisał:

Proponuję dalsze śledztwo przekazać dla asp.Marka Hinca z Policji on napewno poprowadzi śledztwo w kierunku nie wykrycia sprawcy jest w tym kierunku bardzo dobrze wyspecjalizowany.Jego koledzy z dochodzeniówki mówia,że 70% spraw umarza z powodu braku cech przestepstwa i ma kłopot z głowy.


obserwator,a ty jakieś statystyki prowadzisz w zakresie wydajności poszczególnych policjantów?Pan Hinca jest świetnym policjantem i człowiekiem wysokiej kultury osobistej.I co cenne z punktu widzenia potencjalnego przesłuchiwanego-nie bije;-)To naprawdę przyzwoity człowiek i dochodzeniowiec.Ja mam na potwierdzenie moich słów konkretne liczby "zakończonych" postępowań.
ż
żenua

zwolnicz, wyrzucic!! dyscyplinarnie !!


Zajrzyj do ustawy o prokuraturze i regulaminu urzędowania prokuratury /wrzuć sobie to w google i spróbuj przeczytać/ i jeśli masz IQ na poziomie kury to zrozumiesz na jakiej podstawie prawnej i w jakim przypadku można zawiesić prokuratora.Albo daj spokój,twój wpis sugeruje IQ biedronki.PS.pisze się zwolnić a nie zwolnicz,chyba że mają go zwolnicz...?
s
solidarni
W dniu 15.04.2009 o 16:03, gość napisał:

Moim zdaniem zbadaniem sprawy powinna zająć się prokuratura z innego regionu niczym nie powiązana z naszym (o ile taka jest), no chyba że zadziała tzw. klan , jak ma to miejsce wśród lekarzy i prawników itp. Wówczas nigdy nie możemy spodziewać się właściwego rozwiązania sprawy.Oczekujemy od Prokuratury Krajowej pomocy.Prosimy o przekazanie sprawy do wyjaśnienia innej Prokuraturze Apelacyjnej .Przysłowie rzymskie mówi że nie można być sędzią we własnej sprawie .
G
Gość

Proszę nie usuwać wpisów !

g
gość

Moim zdaniem zbadaniem sprawy powinna zająć się prokuratura z innego regionu niczym nie powiązana z naszym (o ile taka jest), no chyba że zadziała tzw. klan , jak ma to miejsce wśród lekarzy i prawników itp. Wówczas nigdy nie możemy spodziewać się właściwego rozwiązania sprawy.

g
gość

Moim zdaniem zbadaniem sprawy powinna zająć się prokuratura z innego regionu niczym nie powiązana z naszym (o ile taka jest), no chyba że zadziała tzw. klan , jak ma to miejsce wśród lekarzy i prawników itp. Wówczas nigdy nie możemy spodziewać się właściwego rozwiązania sprawy.

s
szok
W dniu 15.04.2009 o 08:01, Wladek napisał:

No to o godz. 9, jak pan prokurator okręgowy przyjdzie do pracy powinnien zdjąć zawieszenie z prokuratora Natkańca.Zawieszenie Prokuratora Natkańca jest nieważne z mocy prawa,ponieważ Prokurator Włodarczyk miał akta przekazać do Prokuratury Apelacyjnej w Gdańsku a nie prowadzić postępowanie wyjaśniające .W ten sposób Prokurator Włodarczyk przekroczył kompetencje i powinien być zawieszony.
Co na to Prokuratura Apelacyjna w Gdańsku?Prokurator Włodarczyk wbrew prawu po raz kolejny odsunął Prokuratora Natkańca od sprawy ,żeby nie przeszkadzał skorumpowanym prokuratorom Słupskim .
G
Gość
W dniu 15.04.2009 o 08:13, ~obserwator~ napisał:

Proponuję dalsze śledztwo przekazać dla asp.Marka Hinca z Policji on napewno poprowadzi śledztwo w kierunku nie wykrycia sprawcy jest w tym kierunku bardzo dobrze wyspecjalizowany.Jego koledzy z dochodzeniówki mówia,że 70% spraw umarza z powodu braku cech przestepstwa i ma kłopot z głowy.Policjant Hinca wybudował dom w Jezierzycach -na terenie Gminy Słupsk .Proszę sprawdzić jak nabył od Wójta Gminy Słupsk grunt oraz jak długo czekał na dokumentację w Urzędzie Gminy Słupsk przy ul.Sportowej 34.
Państwo Śniegoccy wybudowali dom mieszkalny w Bolesławicach ,na terenie gminy Kobylnica .Proszę sprawdzić prawidłowość nabycia działki.
G
Gość

zwolnicz, wyrzucic!! dyscyplinarnie !!Panie Prokuratorze Generalny !

Odwołać szefostwo Prokuratury Okręgowej w Słupsku:Prokuratora Włodarczyka,Prokuratora Buchwalda!
Odwołać szefostwo Prokuratury Rejonowej w Słupsku :Prokuratora Pawłynę ,Prokuratora Krzaczek Śniegocką,Prokuratora Knapik!
Prokuratorzy ci nadużywają uprawnień i kompetencji .Ich działania prowadzą do ochrony przestępców w administracji i nie tylko .Szkodzą społeczeństwu.Tacy ludzie nie mogą być Prokuratorami.
~mar~

Mam juz dosc tego opisywania kto kogo o co pomowil, a kto ma zarzuty i pewnie pojdzie siedziec. To wszystko swiadczy tylko o wszechobecnej korupcji i poczuciu bezkarnosci dozywotnich urzedasow. Od dawna jestem zdania, ze nalezy przewietrzyc zatechle gabinety i w wielu sprawach nie byloby aresztowan, policji itp. Rzady powinni przejac mlodzi, wyksztalceni, z wizja, nie z nadania partyjnego slugusy, ktorzy nigdy sie nie wychyla poza siatke powiazan.
W prasie powinnismy czytac informacje o tym, co i kiedy chca dla nas zrobic wladze. Jakie sa plany na przyszlosc i podobne, budujace wiadomosci. W tej chwili, mam wrazenie, ze gdyby inwestycja przebiegala szczesliwie, to dopiero byloby nieszczescie!

p
papcio chmiel

A taki wójt był medialny(amerykański) i zarobki większe niż prezydent słupska.Biedactwo jakoś ostatnio mało go w TV i radio....................

g
gość

Halooo! Kto usuwa komentarze? Było ich 5 a teraz 3. Co jest? Czy tu prokuratura też umarza?

s
slupszczak

zwolnicz, wyrzucic!! dyscyplinarnie !!

Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3