Sprawa Stanisława Gawłowskiego. Tymczasowy areszt dla posła

Mariusz Parkitny

Wideo

Zobacz galerię (35 zdjęć)
Stanisław Gawłowski został tymczasowo aresztowany na trzy miesiące.

Więcej na ten temat - Stanisław Gawłowski i afera korupcyjna. Czytaj również:

AKTUALIZACJA, godz. 20.41:
Roman Giertych mówi, że poseł Gawłowski jest tymczasowo aresztowany. Będzie zażalenie na decyzję sądu.

Sąd zgodził się na 3 miesiące aresztu dla Stanisława Gawłowskiego. Poinformował o tym Roman Giertych po wyjściu z sali rozpraw.

Gawłowski nie powiedział ani słowa po wyjściu z sali rozpraw

Aktualizacja, godz. 20.30:
Do sali rozpraw weszła sędzia. Nadal czekamy na werdykt

Aktualizacja, godz. 20.30:

Do sali rozpraw weszła sędzia. Nadal czekamy na werdykt

Aktualizacja, godz. 19.50:

Stanisław Gawłowski jest już w budynku sądu. Media również. Czekamy na ogłoszenie decyzji.

Aktualizacja, godz. 18. 25:

Ogłoszenie decyzji w sprawie posła Gawłowskiego zostało przesunięte na godzinę 20. Przed sądem nadal stoi tłum,a w nim politycy PO.

Aktualizacja, godz. 13.40:

Decyzja o areszcie zapadnie około godz. 18.30. Poseł w asyście agentów CBA opuścił sąd.

Aktualizacja, godz. 10.50:

Trwa posiedzenie aresztowe posła Gawłowskiego. Media zostały wpuszczone do gmachu sądu, ale nie na salę rozpraw.

Media zostały wpuszczone do gmachu sądu, ale nie na salę rozpraw.
Media zostały wpuszczone do gmachu sądu, ale nie na salę rozpraw.

Aktualizacja, godz. 10.30

Przed sądem na placu Żołnierza Polskiego trwa demonstracja. Uczestniczą w niej m.in. posłowie PO: Bartosz Arłukowicz, Magdalena Kochan, Arkadiusz Marchewka.

Sprawa aresztu Gawłowskiego. Demonstracja przed sądem w Szczecinie

Aktualizacja:
O godzinie 10.30 ma się rozpocząć posiedzenie aresztowe w sądzie przy pl. Żołnierza w Szczecinie.

Jego adwokat ma przedstawić prawie 150 nazwisko osób, które poręczają za posła. To głównie działacze PO.

Aktualizacja, godz. 20.38:

Tymczasem PO zawiadamia prokuraturę o możliwości popełnienia przestępstwa przez prok. Witolda Grdeń który stawiał zarzuty i przesłuchał wczoraj posła w prokuraturze. Według PO mógł nadużyć uprawnień bo nie miał prawa prowadzić przesłuchania gdyż nie wyjaśniona jest wciąż sprawa zgody Sejmu na zatrzymanie Gawłowskiego. Według PO najpierw Sejm musi zbadać zagłosować nad wnioskiem o rasumpcji głosowania.


Aktualizacja, godz. 20.26
Zamieszania z wnioskiem o areszt dla posła Gawłowskiego ciąg dalszy

Mec. Giertych poinformował po południu dziennikarzy ze sąd może zająć się wnioskiem prokuratury już jutro o godz. 10 rano.
Ale według prokuratury wniosek o areszt trafi do sądu dopiero jutro przed południem. Sąd także nie potwierdza, że wniosek prokuratury wpłynął.

Bez względu na te zawiłości pewne jest to że jak do godz.11.25 w niedzielę, wniosek nie wpłynie to posła prokuratura będzie musiała puścić wolno.

Co ciekawe dziś po południu do prokuratury przy ul. Mickiewicza w Szczecinie zjechało się kilku prokuratorów z wydziału Prokuratury Krajowej. Czyżby faktycznie były wątpliwości czy posła można zatrzymać? Chodzi o sprawę wniosku o resumpcje głosowania w Sejmie. O sprawie dziś pisaliśmy.

Wkrótce się przekonamy.

Aktualizacja:

Prokuratura zmienia plany w sprawie Gawłowskiego
Wniosek o areszt ma wysłać do sądu dopiero w niedzielę. Ma niewiele czasu bo termin mija w niedziele o godzinie 11.25. Dziś rano prokuratura informowała ze wniosek trafi jeszcze w sobotę. Nie wiadomo co jest powodem zwłoki. Prokuratura mówi o prowadzonych jeszcze czynnościach. Milczy tez adwokat posła Gawłowskiego.

Sąd będzie miał 24 godziny na decyzję co zrobi z wnioskiem prokuratury. To oznacza że decyzja, może zapaść dopiero w poniedziałek.

Tymczasem Platforma Obywatelska twierdzi ze zatrzymanie było niezaadresowane bo Sejm nie zdecydował jeszcze o rasumpcji głosowania nad zgodą na zatrzymanie posła. Podobnego zdania jest też mec. Roman Giertych, obrońca Gawłowskiego oraz mec. Chmaj, który przygotował opinie prawną dla klubu.

Prokuratura nie skomentowała jeszcze tych zarzutów.

Aktualizacja:
Decyzja sądu w sprawie posła Gawłowskiego prawdopodobnie jutro

Wciąż nie wiadomo, kiedy prokuratura skieruje do sądu rejonowego w Szczecinie wniosek o areszt dla posła Stanisława Gawłowskiego. Ma na to czas do niedzieli do godz. 11.25. Zapowiadała rano, że zrobi to dziś po przeprowadzeniu ostatnich czynności. Prawdopodobnie Gawłowski jest dziś jeszcze raz przesłuchiwany.

Przed chwilą rozmawialiśmy z rzecznikiem Prokuratury Krajowej, który powiedział, że nie będzie komunikatu o tym, że wniosek już wpłynął, a jedynie na komunikat możemy liczyć po decyzji o areszcie.

Sprawdzamy w sądzie, czy wniosek już wpłynął, ale na razie nie mamy potwierdzenia.

Od chwili wpłynięcia wniosku sąd będzie miał 24 godziny, aby go rozpoznać, ale decyzję może odroczyć na później jeśli uzna, że sprawa jest skomplikowana.

Wiadomo, że swój wniosek o areszt prokuratura wzmocni wydarzeniami z piątku, czyli zatrzymaniem znajomego posła, Bogdana K. oraz teściów pasierba Gawłowskiego. Bogdan K. jest podejrzany o wręczenie Gawłowskiemu 100 tys. zł i też grozi mu areszt, a teściowie mieli ponoć prać brudne pieniądze, bo choć ich nie było stać kupili apartament w Chorwacji. Według prokuratury pieniądze pochodziły od posła.

W obu tych sprawach nie wiadomo, czy Gawłowski usłyszy zarzuty, bo prokuratura musiałaby sformować nowy wniosek do Sejmu o uchylenie immunitetu i zgodę na zatrzymanie posła.

- Po zakończeniu prowadzonych czynności dowodowych w tym zakresie i ewentualnym potwierdzeniu tych okoliczności, również w tym zakresie może zachodzić konieczność rozszerzenia wniosku do Marszałka Sejmu o wyrażenie zgody na pociągnięcie posła do odpowiedzialności karnej - napisała dziś prokuratura.

Czytaj także: Stanisław Gawłowski zatrzymany w Szczecinie przez CBA! W tle zarzuty korupcyjne [ZDJĘCIA, WIDEO]

Zachodzi realna obawa matactwa procesowego

W ocenie Zachodniopomorskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej zastosowanie wobec Stanisława G. tego środka zapobiegawczego jest konieczne w celu zapewnienia prawidłowego toku prowadzonego przeciwko niemu postępowania przygotowawczego.

Poseł Stanisław G., znając zakres śledztwa w części dotyczącej przestępstw korupcyjnych, może usiłować dotrzeć do osób, których przesłuchania zaplanowano, w celu uzgodnienia wspólnych wersji oświadczeń procesowych. Tym samym może on podejmować działania zmierzające do zakłócenia prawidłowego toku dalszego postępowania. Zachodzi również uzasadniona obawa, że pozostając na wolności Stanisław G. ostrzeże inne, nieustalone dotąd osoby, i np. uzgodni z nimi wspólną linię obrony w celu uniknięcia przez nie odpowiedzialności karnej albo jej zminimalizowanie.

Obawa matactwa procesowego jest tym bardziej realna, że w śledztwie będą wykonywane dalsze czynności procesowe związane z wręczeniem posłowi Stanisławowi G. przez podejrzanego Bogdana K. korzyści majątkowej w kwocie 100 tysięcy złotych oraz związane zakupem apartamentu w Chorwacji, który w rzeczywistości mógł być ukrytą formą korzyści majątkowej. Po zakończeniu tych czynności prokuratorzy będą podejmowali decyzje, które mogą skutkować rozszerzeniem wniosku do Marszałka Sejmu o wyrażenie zgody na pociągnięcie posła Stanisława G. do odpowiedzialności karnej za dodatkowe, dotychczas nie zarzucone mu przestępstwa. Pozostając na wolności Stanisław G. mógłby zatem podejmować działania zmierzające do zakłócenia prawidłowego toku dalszego postępowania.

Przebywając na wolności podejrzany poseł może też podejmować próby uniknięcia konsekwencji karnych, a przynajmniej odwleczenia ich w czasie. Dotychczas jest on bowiem podejrzany o popełnienie pięciu przestępstw, z których część zagrożona jest karą do 10 lat pozbawienia wolności. Perspektywa odbycia surowej kary stymuluje zwykle zagrożone nią osoby do utrudnienia postępowania.

Wobec drugiego z podejrzanych – Bogdana K., któremu prokuratura zarzuca popełnienie ośmiu przestępstw, w tym o charakterze korupcyjnym, decyzja o zastosowania środków zapobiegawczych, w tym wystąpienia do Sądu z wnioskiem o tymczasowy areszt, zostanie podjęta po zakończeniu czynności procesowych z jego udziałem. Będą one kontynuowane jeszcze w dniu dzisiejszym.

Natomiast po zakończeniu czynności procesowych z udziałem podejrzanych Piotra K. i Haliny K., którzy są spokrewnieni z członkami rodziny posła Stanisława G., a którym prokurator zarzucił tzw. pranie brudnych pieniędzy w łącznej wysokości 403 tysięcy złotych, podjęto wczoraj decyzje o zastosowaniu wobec nich wolnościowych środków zapobiegawczych – poręczeń majątkowych w kwotach po 5 tys. zł.

Stanisław Gawłowski zatrzymany w Szczecinie przez CBA! W tle...

Akcja przed prokuraturą w Szczecinie. Rzucił się z nożem na ...

Materiał oryginalny: Sprawa Stanisława Gawłowskiego. Tymczasowy areszt dla posła - Głos Szczeciński

Komentarze 64

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

o
oberst WOLF Ost Gruppe ZZ

Gawlowski nie rżnij głupa te zegarki  które ci tęczowy niby kupił miałeś już od dawna i były to lewe kradzione zegarki szwajcarskie od Organiczników od Oli z domu Biczyk ....załatwiłeś przez swoje panienki ,że niby tęczowy je kupił ..zatem wyprałeś lewe sikory - 

i masz kasę  za nie friko.od tęczowego który myślał ,że płaci za zakup w sklepie...nie ważne co pis ukrywa ...ważne ,że pis nie będzie wiecznie a ci co po nich przyjdą wpakują cie do puchy i wyrzuca klucz ...a Zientarski niech nie szczeka bo cała jego rodzina to złodziejski POmiot  i sa na to dowody i zeznania przed CBA.

...już szara eminencja Błaszczyk i Konrad Biczyk wam nie pomogą , ....a swoja droga ciekawe jakbyś się tłumaczył ,ze jak utrzymywałeś kontakty z Ola Organiszczak jej mężulek z włoska mafią przemycał papierosy do Włoch pod przykrywka firmy Conchetta ..co ? myślisz ,ze ci Kamora  pomoże ?

 

o
oberst WOLF Ost Gruppe ZZ

Zientarski jesteś następny ! jak tam synalek złodziej , niedoszły zięć nadal napada na listonoszy ?  a jak tam braciszek od pierwszego skoku na jubilera w Niemczech ?  interesy idą ?

G
Gość
W dniu 16.06.2018 o 07:01, Gość napisał:

Ludku, nie rozróżniasz aresztu, gdzie siedzą oskarżeni od ZK, gdzie siedzą skazani.

leming ma dyzur?a zlewozmywaków coraz mniej?

G
Gość
W dniu 15.06.2018 o 23:17, Gość napisał:

Może teraz za nowej zmiany pójdzie w ZK do uczciwej pracy?

Ludku, nie rozróżniasz aresztu, gdzie siedzą oskarżeni od ZK, gdzie siedzą skazani.

G
Gość
W dniu 13.06.2018 o 23:01, Gość napisał:

Wystarczy zresztą wpisać w google ''kanapeczka'' i wyskakuje facjata kogoś z po.

Pisowskie trolle były pracowite i jest efekt.

G
Gość

Może teraz za nowej zmiany pójdzie w ZK do uczciwej pracy?

G
Gość
W dniu 02.06.2018 o 16:06, gość napisał:

może i masz rację ,że robił kanapki ...ale kto brał te kanapki  to ciebie nie interesuje? ...kolesie z lepkimi łapkami rodem z PO  :D

Wystarczy zresztą wpisać w google ''kanapeczka'' i wyskakuje facjata kogoś z po.

g
gość
W dniu 31.05.2018 o 18:04, Gość napisał:

Kanapki robił Krzysztof B.,właściciel firmy Bobrowski,  działacz PiS z Darłowa, a przynajmniej tak zeznał na prokuraturze krajowej. U niego zasięgnij porady co do kanapek.

może i masz rację ,że robił kanapki ...ale kto brał te kanapki  to ciebie nie interesuje? ...kolesie z lepkimi łapkami rodem z PO  :D

G
Gość
W dniu 30.05.2018 o 23:20, Gość napisał:

A gdzie ośmiorniczki? jak teraz zrobić ''kanapeczkę'' ?

Kanapki robił Krzysztof B.,właściciel firmy Bobrowski,  działacz PiS z Darłowa, a przynajmniej tak zeznał na prokuraturze krajowej. U niego zasięgnij porady co do kanapek.

g
gość
W dniu 30.05.2018 o 23:20, Gość napisał:

A gdzie ośmiorniczki? jak teraz zrobić ''kanapeczkę'' ?

można żuć chleb , z tego zrobić palcami taką kulkę, następnie wetknąć 8 zapałek i masz co prawda namiastkę ale ośmiorniczki ! 

 

a  jak zrobić kanapkę : bierzesz ze ściany zdjęcie ''gołej baby''' /może być partnerka lub współpracownica//  wkładasz tam resztki z obiadu zaciskasz z dwóch stron i już kanapka ... może nie ta najbardziej pożądana , ale trzeba ćwiczyć aby nie wyjść z wprawy!!!

G
Gość
W dniu 01.01.1970 o 01:02, boliczacha napisał:

 A tak wyglądało poniedziałkowe menu aresztanta Stanisława G.:Śniadanie:- zupa mleczna- jogurt- porcja chleba na cały dzień (ok. pół bochenka)Obiad:- kalafiorowa- zraz po szczecińsku- marchewka na ciepło- kompotKolacja:- kiełbasa tatarska- chleb- kompot- jabłko 

A gdzie ośmiorniczki? jak teraz zrobić ''kanapeczkę'' ?

J
Janina
W dniu 04.05.2018 o 23:12, Janek napisał:

Skarbnik doktora pewnie sporo wie ....

Ta wredna baba z Sianowa ?

G
Gość
W dniu 10.05.2018 o 23:37, Gość napisał:

Gawełek trafił tam gdzie jego partia miała zawsze największy elektorat i to żadna tajemnica, zresztą wystarczy poczytać choćby tu kogo ''reprezentował''

a co z jedlinskim,pyrzanowskim,sobierajem odpowiedzialnymi za afery Aquapark czy ziemia po 2,70zł za m2 w centrum Koszalina.co niektorzy mysla ze jak przeszli do gowina to ich kara ominie?

G
Gość

Gawełek trafił tam gdzie jego partia miała zawsze największy elektorat i to żadna tajemnica, zresztą wystarczy poczytać choćby tu kogo ''reprezentował''

J
Janek
W dniu 18.04.2018 o 11:01, gość napisał:

a kto następny ..? bo pan G nie działał w próżni

Skarbnik doktora pewnie sporo wie ....

Dodaj ogłoszenie