Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Sprawdź jak można zdobyć zawód strażaka

Joanna Krężelewska [email protected] Tel. 94 347 35 99
Strażakiem można zostać po spełnieniu wymogów określonych w ustawie o Państwowej Straży Pożarnej.
Strażakiem można zostać po spełnieniu wymogów określonych w ustawie o Państwowej Straży Pożarnej. sxc.hu
Kilka dni temu pisaliśmy, co trzeba zrobić, by zostać strażakiem-ochotnikiem. Dziś sprawdzamy, jaka jest droga to tego, by lać wodę - oczywiście na ogień - zawodowo.

Strażak to zawód, który Polacy darzą największym zaufaniem - co rok potwierdzają to badania. Co trzeba zrobić, żeby wstąpić w szeregi strażaków? Jakimi cechami powinien charakteryzować się kandydat?

- Strażakiem można zostać po spełnieniu wymogów określonych w ustawie o Państwowej Straży Pożarnej oraz w postępowaniu kwalifikacyjnym - informuje Barbara Sołocha, rzecznik Komendy Miejskiej Straży Pożarnej w Koszalinie. Co dokładnie się za tym kryje? Otóż są dwie drogi, by podjąć służbę w PSP.

- Pierwsza to szkoła, a do wyboru są cztery. Trzy to dwuletnie szkoły aspiranckie, w których edukacja kończy się egzaminem zawodowym i uzyskaniem tytułu technika pożarnictwa. Szkoły działają w Krakowie, Poznaniu i Częstochowie. Szkoła w randze uczelni wyższej to Szkoła Główna Służby Pożarniczej w Warszawie, ukończenie której daje tytuł inżyniera pożarnictwa i pierwszy stopień oficerski - tłumaczy Barbara Sołocha.

Drugi sposób, by włożyć mundur, za którym wiadomo - panny sznurem, to postępowanie kwalifikacyjne. - Czyli nabór do służby. Informacje o nim można znaleźć na stronie internetowej Komendy Wojewódzkiej PSP w Szczecinie lub na stronach poszczególnych komend miejskich i powiatowych. Tu, oprócz ustawowych wytycznych, obowiązują preferencje określone przy naborze, na przykład dla stanowiska kierowca - ratownik prawo jazdy kategorii C - wylicza pani strażak. Przyjęcie do służby tą drogą, czyli z naboru, wiąże się z odbyciem przez strażaka trzyletniej służby przygotowawczej oraz szkoleń zawodowych.

Do służby przygotowawczej mogą być przyjęci kandydaci, którzy są obywatelami Polski, nie byli karane za przestępstwo lub skarbowe, korzystają z pełni praw publicznych i mają co najmniej średnie wykształcenie.

Dodatkowe punkty od komisji rekrutacyjnej można dostać za przydatne wykształcenie (inaczej punktowane jest wykształcenie techniczne, zdana matura i wykształcenie wyższe techniczne o kierunku przydatnym do pracy w Straży Pożarnej), prawo jazdy różnych kategorii, uprawnienia płetwonurka, ratownika medycznego, obsługi ciężkiego sprzętu. Dodatkowe punkty można również uzyskać za członkostwo w Ochotniczej Straży Pożarnej, udział w szkoleniach i zawodach pożarniczych OSP.

Jeśli zadajesz sobie pytanie: czy ja właściwie nadaję się do tego zawodu, oto kilka podpowiedzi. Każdy kandydat musi wykazać się sprawnością fizyczną. - Jest ona sprawdzana zarówno przy przyjęciu w obu postępowaniach. Mało tego, strażak w służbie poddawany jest corocznym testom sprawności fizycznej - mówi Barbara Sołocha.
Mundurowi podkreślają, że cechy przydatne w ich profesji to z całą pewnością odpowiedzialność, opanowanie, umiejętność pracy w zespole, lojalność i odwaga. Ważny jest też stan zdrowia weryfikowany przy przyjęciu i podczas służby.
 

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza