To podwójne wydarzenie miało miejsce w piątkowy wieczór (19 października) w siedzibie słupskiej filharmonii. Konkurs, który od 1998 roku jest jedną z najważniejszych imprez gospodarczych w regionie słupskim, po raz kolejny patronatem objął marszałek województwa pomorskiego, a jednym z najważniejszych gości był Andrzej Arendarski, prezes Krajowej Izby Gospodarczej.
W tym roku w konkursie "Srebrny Niedźwiedź", który obecnie organizowany jest przez Powiat Słupski, Słupską Izbę Przemysłowo-Handlową na na Region Słupski oraz Miasto Słupsk, nagrody główne przyznano w sześciu kategoriach. Wśród firm mikro i małych przedsiębiorstw tryumfowała firma Tołłoczko Tomasza Tołoczko z Kruszyny, która specjalizuje się w produkcji i sprzedaży naturalnych mięs i wędliny. Poza tym w tej kategorii nominacje uzyskały: rodzinna firma Tax Marty i Jakuba Rutkiewiczów z Runowa, która prowadzi ośrodek kolonijny "Pałac pod Bocianim Gniazdem w Runowie" oraz firma Drew-Pack Tomasza Telera z Przytocka, która produkuje najwyższej jakości opakowania dla różnych branż i odbiorców.
W kategorii średnie i duże przedsiębiorstwa srebrny niedźwiedź w tym roku przypadł spółce Perla Polska z Głobina, producentowi od 2009 roku gotowych do spożycia przekąsek. W tej kategorii nominacje także zdobyli: PP-U Robex z Lęborka, producent wyrobów ze stali oraz spółka Aerosol Service z Charnowa, produkująca opakowania aerozolowe oraz wyroby kosmetyczne i toaletowe pod marką własną klienta. Wśród zakładów rzemieślniczych srebrnego niedźwiedzia zdobyła piekarnia-cukiernia Gerarda Cymana ze Słupska, która istnieje od 1946 roku, a od 1967 roku funkcjonuje jako firma rodzinna. Natomiast nominacje zdobyły także: Foto Studio Lucyny Szczepańskiej-Ulrych ze Słupska oraz "Gospoda Swołowo" ze Swołowa.
Dalsza część artykułu na kolejnej stronie
Z kolei w kategorii turystyka wiejska srebrny niedźwiedź w tym roku powędrował do gospodarstwa "Puk,Puk Eko" Agnieszki Pajdo-Ruszczyńskiej w Gardnie Wielkiej, a nominacje przypadły także: "Retrodomowi" Iwony Gonery z Retowa oraz Zagrodzie Śledziowej Macieja Kierysa ze Starkowa. W kategorii gospodarczy debiut w tym roku srebrnego niedźwiedzia otrzymała Spółdzielnia Socjalna "Zielony Punkt" w Kępicach, która powstała w 2018 roku dzięki dotacji z ośrodka Wsparcia Ekonomii Społecznej, a nominacja przyznano: Firmie Bubbles Factory Krzysztofa Bogdańskiego ze Słupska, która produkuje płyn oraz akcesoria do puszczania baniek mydlanych oraz spółka Foton Oze Aleksandry Szewczyk i Natalii Semmerling-Jankowskiej, która zajmuje się kompleksową obsługą klienta w zakresie energetyki odnawialnej i wszelkich technologii energooszczędnych. Natomiast menedżerem słupskiej gospodarki w tym roku został Arkadiusz Śmigielski, prezes Zarządu spółki OptiNav ze Słupska, która zatrudnia 50 inżynierów działających w obszarze nowoczesnych technologii, a nominację uzyskał także Tomasz Budrewicz, prezes spółki Fach-Pak ze Słupska, zajmującej się produkcją opakowań transportowo-magazynowych z tworzyw sztucznych.
W części jubileuszowej imprezy najpierw doszło do wręczenie honorowych odznaczeń i wyróżnień, a później uroczyście przekazano Słupskiej Izbie Przemysłowo-Handlowej sztandar, który ufundował Komitet Fundatorów, złożony z firm i instytucji działających w regionie. Honorowe odznaczenie od marszałka województwa pomorskiego podczas uroczystości odebrali: Jerzy Safader, działacz gospodarczy związany z przetwórstwem ryb oraz Mirosław Kamiński, prezes Pomorskiej Agencji Rozwoju Regionalnego. Medal Honorowy za Zasługi dla Słupska władze miasta przyznały natomiast Eugeniuszowi Szydło, prezesowi Izo-Metalu z Bolesławic, byłemu posłowi Władysławowi Staniukowi oraz Andrzejowi Wójtowiczowi, prezesowi spółki Wodociągi Słupsk. Z kolei Złote Honorowe Odznaki Krajowej Izby Gospodarczej odebrali: Eugeniusz Helski - jeden z inicjatorów tworzenia samorządu gospodarczego w Słupsku oraz Jan Czechowicz - prezes Słupskiej Izby Przemysłowo-Handlowej. Tym ostatni wyróżnieniem uhonorowano także samą Izbę, bo - jak powiedział prezes Arendarski - funkcjonowanie takiej organizacji w mniejszym ośrodku wymaga o wiele większego zaangażowania niż w dużych aglomeracjach . Ponadto Medale 25-lecia SIP-H odebrali m.in. Edmund Żmuda-Trzebiatowski, Roman Małkiewicz, Jerzy Bury, Jan Dobrzyń i Zdzisław Walo. Dodatkowo wyróżniono ks. Jana Giriatowicza, długoletniego kapelana Izby, który w podzięce zagrał zebranym na harmonijce.
Wieczór zakończył koncert Hanny i Romualda Spychalskich, którzy zaprezentowali wiązankę starych przebojów. Potem jeszcze długo nieoficjalnie rozmawiano przy okolicznościowym bufecie.
Strefa Biznesu: Coraz więcej chętnych na kredyty ze zmienną stopą
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?