Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Stabat Mater i pieśni kurpiowskie Szymanowskiego - na koncert zaprasza słupska filharmonia

Anna Czerny-Marecka
Anna Czerny-Marecka
W piątek, 28 października, słupska filharmonia Sinfonia Baltica zaprasza na drugi koncert poświęcony muzyce Szymanowskiego
W piątek, 28 października, słupska filharmonia Sinfonia Baltica zaprasza na drugi koncert poświęcony muzyce Szymanowskiego Materiały prasowe
W piątek, 28 października, o godz. 19 Sinfonia Baltica zaprasza na niezwykły koncert, wypełniony ponadczasową muzyką Karola Szymanowskiego. Kompozytor zabierze nas w podróż po polskim folklorze.

Orkiestra Polskiej Filharmonii Sinfonia Baltica im. Wojciecha Kilara oraz Chór Uniwersytetu Gdańskiego wykonają "Stabat Mater" z udziałem znakomitych solistów: Anny Mikołajczyk-Niewiedział (sopran), Ewy Marciniec (alt) oraz Jarosława Bręka (baryton). Usłyszymy także cztery pozycje z cyklu utworów na chór mieszany a cappella - "Sześć pieśni kurpiowskich". Cykl był inspirowany publikacją księdza Władysława Skierkowskiego „Puszcza kurpiowska w pieśni”. Kierownikiem artystycznym chóru jest Marcin Tomczak, zaś zadyryguje Jakub Chrenowicz.

Stabat Mater

Jedną z przyczyn powstania tego monumentalnego dzieła było zamówienie złożone Karolowi Szymanowskiemu przez mecenasa sztuki Bronislawa Krystalla - na skomponownie Requiem (mszy żałobnej) poświęconego pamięci jego przedwcześnie zmarłej żony – skrzypaczki Izabelli Krystallowej. Drugą przyczyną była śmierć siostrzenicy kompozytora Alusi Bartoszewiczówny (ugodzonej w głowę upadającą figurą św. Stanisława Kostki podczas pobytu w lwowskim klasztorze 23 stycznia 1925 r.). Partytura pisana była od 20 stycznia do 2 marca 1926 roku. Utwór dedykowany został Pamięci Izabelli Krystallowej. Autograf partytury, który na podstawie umowy między kompozytorem a zleceniodawcą był własnością Bronisława Krystalla, szczęśliwie ocalał z pożogi wojennej, zakupiony został w roku 1961 przez Bibliotekę Narodową.

"Stabat Mater" na sopran, alt, baryton, chór mieszany i orkiestrę wykorzystuje słowa słynnej średniowiecznej sekwencji, opiewającej rozpacz Matki ukrzyżowanego Jezusa, obecnej podczas Męki. Szymanowski użył tekstu współczesnego przekładu polskiego Józefa Jankowskiego, poza Polską utwór bywa też wykonywany z tekstem łacińskim.
Źródło: www.karolszymanowski.pl.

Bilety w cenie 40/35/30 zł do nabycia w kasie filharmonii i na portalu biletyna.pl. Dla posiadaczy Słupskiej Karty Mieszkańca bilety w cenie 30 zł.

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, w ramach programu "Muzyka", realizowanego przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Instahistorie z VIKI GABOR

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza