Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Stan wojenny w Słupsku. Zobacz unikatowe zdjęcia sprzed 42 lat

RED
Patrol milicyjno-wojskowy na wylocie ul. Gdańskiej w Słupsku nazajutrz po ogłoszeniu stanu wojennego.
Patrol milicyjno-wojskowy na wylocie ul. Gdańskiej w Słupsku nazajutrz po ogłoszeniu stanu wojennego. Ireneusz Wojtkiewicz
Z okazji 42. rocznicy wprowadzenia stanu wojennego publikujemy unikalne zdjęcia pokazujące ulice Słupska i życie mieszkańców w tamtym okresie.

Okazuje się, że w Słupsku nie ma wielu zdjęć z tego okresu. My mamy je dzięki dawnym reporterom „Głosu”. Zachęcamy do obejrzenia galerii.

W dawnym województwie słupskim operacja wprowadzenia stanu wojennego rozpoczęła się – podobnie jak w całym kraju – o północy 13 grudnia 1981 r., gdy władze w kraju przejęła Wojskowa Rada Ocalenia Narodowego. Pełnomocnikiem WRON na województwo słupskie został gen. Henryk Rzepkowski, pełniący do tego momentu funkcję zastępcy dowódcy Marynarki Wojennej ds. ogólnowojskowych w Gdyni. Początkowo w województwie słupskim przewidziano do internowania (operacja „Jodła”) 49 osób – członków i sympatyków NSZZ „Solidarność”, których zamierzano osadzić w ośrodku w Strzebielinku – pisze Igor Hałagida.

Stan wojenny ogłoszono w niedzielę. Natomiast w poniedziałek miasto było już oplakatowane tekstami popierającymi wprowadzających stan wojenny. Na zdjęciu słup z plakatami na obecnym Starym Rynku, a wtedy placu Armii Czerwonej. W tle ówczesne kino Milenium.

Na zdjęciu słup z plakatami na obecnym Starym Rynku, a wtedy placu Armii Czerwonej. W tle ówczesne kino Milenium.
Na zdjęciu słup z plakatami na obecnym Starym Rynku, a wtedy placu Armii Czerwonej. W tle ówczesne kino Milenium. Ireneusz Wojtkiewicz

Zdjęcia z tego okresu są wielką rzadkością – nawet gdański IPN, który sprawdzał zasoby słupskich instytucji, nimi nie dysponuje. Zachowały się zaś zdjęcia pracowników „Głosu Pomorza”. Autorem publikowanych zdjęć jest Ireneusz Wojtkiewicz.

Jeśli posiadają Państwo zdjęcia z tamtego okresu i chcą się Państwo podzielić z innymi czytelnikami wspomnieniami z tamtych czasów, to zachęcamy do przesyłania materiałów na [email protected]

od 12 lat
Wideo

Protest w obronie Parku Śląskiego i drzew w Chorzowie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza