Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Stary Rynek musi poczekać. Realizacja będzie, ale dopiero w przyszłym roku

Aleksander Radomski
Aleksander Radomski
Planowana przebudowa Starego Rynku odłożona w czasie
Planowana przebudowa Starego Rynku odłożona w czasie Łukasz Capar
Planowana przebudowa Starego Rynku odłożona w czasie. Prace, zamiast w tym roku mają rozpocząć się w przyszłym. Powodem szereg innych inwestycji i pieniądze.

Kilkanaście milionów złotych to za dużo jak na inwestycję, która miałaby zostać sfinansowana w większość z miejskiego budżetu. Mowa o przebudowie Starego Rynku, której rozpoczęcie planowano na ten rok, a którą postanowiono przesunąć w czasie.

- W tym roku faktycznie roboty się nie zaczną - przyznaje Tomasz Orłowski, zastępca dyrektora Zarządu Infrastruktury Miejskiej w Słupsku. - Ze względu na wartość inwestycji i limity przyszłorocznego budżetu, w którym nie można by zapewnić tak dużego wkładu własnego. Poza 4 milionami złotych z dotacji, innego źródła finansowania nie ma, a przyszłoroczny budżet inwestycyjny przy założeniu realizacji ringu jest dwa razy większy niż obecny.

Dyrektor ZIM-u tłumaczy, że miasto musi zapewnić w pierwszej kolejności wkład własny na pozostałe planowane realizacje. Zapewnia, że Stary Rynek będzie przebudowywany, a harmonogram prac tylko się przesuwa, co oznacza, że budowa to przyszły i 2024 rok.

Stary Rynek to nie skwer, tylko plac. Jednak będzie zielono ...

Jak na razie tego typu praktyka dotyczy jedynie Starego Rynku, gdzie nowa kamienna nawierzchnia miała rozlać się między dawnym kinem i ul. Nowobramską. Plan zakłada też likwidację miejsc parkingowych, na rzecz małej architektury i ogrodów.

Przeciwko takiemu rozwiązaniu protestowali przedsiębiorcy i mieszkańcy, którzy w ratuszu złożyli nawet petycję podpisaną przez tysiąc osób. Napisano w niej, że “realizacja inwestycji uśmierci tę część śródmieścia miasta i biznesy działających tu lokalnych przedsiębiorców, utrudni życie mieszkańców tej części miasta. Po może i pięknym placu Stary Rynek (po przebudowie) będzie hulał wiatr, ponieważ aktualni klienci lokali zlokalizowanych w tej części miasta już tutaj nie dojadą.”

Miasto argumentowało, że zadanie przebudowy Starego Rynku nie powinno być dla nikogo zaskoczeniem, bo już w 2005 r. przyjęto MPZP Śródmieście, który zakłada sukcesywne przekształcenie śródmieścia w strefę dominacji, ruchu pieszego i rowerowego. Również Strategia Rozwoju Miasta Słupska wprowadzała atrakcyjny plac miejski, wraz z ograniczeniem ruchu samochodowego na rzecz ruchu pieszego i rowerowego w tej części Słupska.

Utratę miejsc postojowych zrekompensować ma nowy parking na tyłach kina Milenium. Ta zmiana zakłada rozbudowę ulicy Zamenhofa, Piekiełko i Grodzkiej w wysokim standardzie estetycznym z dowiązaniem do projektu przebudowy Rynku. Parking na zapleczu Milenium ma być zielony, czyli trawiasty, ale utwardzony ażurową strukturą.

Przypomnijmy, że miasto na przebudowę Starego Rynku otrzymało dofinansowanie z Funduszu Inwestycji Lokalnych. Chodzi o kwotę o 4 mln zł. Brakujące środki ratusz musi znaleźć w kolejnych budżetach lub sięgnąć po inne zewnętrzne źródła.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza