Statek kosmiczny NG-15 dostarczy na Międzynarodową Stację Kosmiczną unikalne rozwiązania technologiczne

Kazimierz Sikorski
Kazimierz Sikorski
NASA
Udostępnij:
20 lutego ma ruszyć na Międzynarodową Stację Kosmiczną transport unikalnych rozwiązań technologicznych przygotowanych przez Hewlett Packard Enterprise. Pozwolą one przetwarzać dane lokalnie i skrócić ich czas z miesięcy do minut.

Hewlett Packard Enterprise przyspiesza badanie przestrzeni kosmicznej. Po raz pierwszy na orbitę trafią komercyjne rozwiązania Edge Computing i sztucznej inteligencji Astronauci i badacze z Międzynarodowej Stacji Kosmicznej będą mogli przetwarzać dane lokalnie i skrócić - z miesięcy do minut - czas potrzebny na uzyskanie wyników prowadzonych obliczeń. Takie możliwości otworzył im Spaceborne Computer-2, system edge computing firmy HPE.

Spaceborne Computer-2 zostanie wystrzelony na orbitę 20 lutego. System będzie użytkowany na ISS przez 2-3 lata. Statek kosmiczny NG-15 nazwano „SS. Katherine Johnson” na cześć czarnoskórej matematyczki NASA, której osiągnięcia odegrały ogromną rolę we wczesnych sukcesach programu kosmicznego.

Zbliżający się lot w kosmos, Spaceborne Computer-2 zawdzięcza sukcesowi swojego poprzednika - Spaceborne Computer, prototypowej konstrukcji opracowanej przez HPE w partnerstwie z NASA, która została wysłana na roczną misję na Międzynarodową Stację Kosmiczną w 2017 r.

Spaceborne Computer-2 dostarczy dwukrotnie większą moc obliczeniową dzięki specjalnie zaprojektowanym możliwościom edge computing oferowanym przez system HPE Edgeline Converged Edge oraz serwer HPE ProLiant. Umożliwią one pozyskiwanie i przetwarzanie danych z różnorodnych urządzeń, w tym satelitów i kamer. Dane będą mogły być przetwarzane w czasie rzeczywistym.

Spaceborne Computer-2 będzie również wyposażony w procesory graficzne (GPU), które pozwolą na efektywne przetwarzanie danych graficznych charakteryzujących się wysoką rozdzielczością obrazu, takich jak zdjęcia polarnych pokryw lodowych na Ziemi czy medycznych zdjęć rentgenowskich.

Nowe, zaawansowane rozwiązania wbudowane w Spaceborne Computer-2 umożliwią astronautom wyeliminowanie większych opóźnień i czasu oczekiwania na efekty przetwarzania danych wysyłanych na Ziemię i z powrotem. Dzięki temu wyniki analiz będą dostępne natychmiast, co oznacza przyspieszenie wielu projektów, m.in.:
· Monitorowania stanu fizjologicznego astronautów w czasie rzeczywistym dzięki przetwarzaniu zdjęć rentgenowskich i ultrasonograficznych oraz innych danych medycznych, co pozwoli na szybsze diagnozowanie w kosmosie.
· Lepszego zrozumienia danych płynących ze zdalnych czujników: NASA i inne organizacje umieściły na ISS oraz satelitach setki czujników, które zbierają ogromne ilości danych - przesłanie ich na Ziemię w celu przetworzenia wymaga znacznej przepustowości. Dzięki umieszczeniu systemów edge computing w kosmosie naukowcy mogą przetwarzać na pokładzie stacji obrazy, sygnały i inne dane związane z wieloma różnymi projektami badawczymi, np.:
-Zmianą trendów natężenia ruchu drogowego dzięki szerszemu spojrzeniu na liczbę samochodów na drogach, a nawet na parkingach
-Jakością powietrza dzięki pomiarom poziomu emisji i innych zanieczyszczeń w atmosferze
- Śledzeniem obiektów poruszających się w przestrzeni i atmosferze, od samolotów po starty pocisków rakietowych

Najważniejszą korzyścią płynącą z wysłania w kosmos Spaceborne Computer-2 jest możliwość prowadzenia analiz w czasie rzeczywistym. Niezawodny system obliczeniowy pozwoli naukowcom zmienić sposób badania kosmosu. Łatwość i szybkość dostępu do danych usprawni proces podejmowania decyzji- mówi dr Mark Fernandez, architekt rozwiązań w dziale Converged Edge Systems w HPE i główny badacz w projekcie Spaceborne Computer-2. Jesteśmy zaszczyceni, że przesuwamy brzeg sieci, na którym przetwarzane są dane w przestrzeń kosmiczną. Nasza wieloletnia współpraca z NASA i amerykańskim laboratorium ISS National Laboratory otwiera zupełnie nowe możliwości badawcze. Z niecierpliwością czekamy na uruchomienie nowych projektów, które pozwolą dokonać przełomowych dla ludzkości odkryć – podkreśla dr Fernandez.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Jurij Belous o definicji ludobójstwa

Wideo

Materiał oryginalny: Statek kosmiczny NG-15 dostarczy na Międzynarodową Stację Kosmiczną unikalne rozwiązania technologiczne - Polska Times

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Głos Pomorza
Dodaj ogłoszenie