Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Statystyki polskiego Kościoła Katolickiego. Czy chodzimy do kościoła?

Zbigniew Marecki
Instytut Statystyki Kościoła Katolickiego przedstawił przed kilku dniami wyniki badania wiernych i struktur kościelnych z jesieni 2018 roku.

Diecezje szczecińsko-kamieńska(24,1 proc.), łódzka (24,5 proc.) oraz koszalińsko-kołobrzeska (25 proc.) wciąż należą do grupy diecezji z najniższym wskaźnikiem dominicantes, czyli liczby wiernych uczestniczących w coniedzielnej mszy św.
Natomiast najwyższy wskaźnik uczestniczących we mszy św. odnotowano zaś tradycyjnie w diecezji rzeszowskiej (64,1proc.) i przemyskiej 60,4 proc.).

Potrzebujesz pomocy? Oni załatwią sprawę. 10 najpomocniejszy...

Dane te pochodzą z badania, które przeprowadzono w czasie jesiennej niedzieli 2018 roku. Wyniki analizy zebranych danych Instytut Statystyki Kościoła Katolickiego przedstawił przed kilku dniami. Wynika z nich, że w 2018 r. działalność duszpasterską prowadziło w Polsce 10 356 parafie katolickie

. Zdecydowana większość sprawuje liturgię w obrządku łacińskim, a jedynie 103 w obrządkach wschodnich. Zdecydowana większość parafii prowadzonych jest przez diecezje, zaś blisko 7 proc. przez zgromadzenia zakonne. Najwięcej parafii diecezjalnych występuje w diecezjach tarnowskiej, poznańskiej i krakowskiej. Największy odsetek parafii zakonnych występuje w diecezjach krakowskiej, szczecińsko-kamieńskiej i wrocławskiej.

Trwa głosowanie...

Czy chodzisz do kościoła?

Liczba księży inkardynowanych do diecezji w 2018 r. wynosiła niemal 25 tys. W parafiach zaangażowanych duszpastersko jest ponad 20,5 tys. księży. Najwięcej księży inkardynowanych jest w diecezji tarnowskiej (1,6 tys.), krakowskiej (1,2 tys.) oraz katowickiej (1,1 tys.). Najmniejsze pod względem liczby księży są diecezje drohiczyńska (265 księży), elbląska (276) oraz Ordynariat Polowy WP (52 księży). Liczba alumnów diecezjalnych wynosiła 2,2 tys. Najwięcej alumnów diecezjalnych przygotowuje się do święceń kapłańskich w diecezjach warszawskiej (130), tarnowskiej (123) oraz katowickiej (98). W przeliczeniu na 100 księży inkardynowanych, najwięcej alumnów diecezjalnych studiuje w diecezji warszawskiej (15), gliwickiej (11) oraz wrocławskiej (11), najmniejzaś w diecezjach bydgoskiej (4) oraz sosnowieckiej (4).

Każdej niedzieli miliony Polaków uczęszcza do kościoła, żeby uczestniczyć we mszy świętej. Wielu wiernych wie, jak się zachować w Domu Bożym, ale część zapomina o zasadach kościelnego savoir-vivre. Zobacz najgorsze zachowania wiernych w trakcie mszy świętej. Czy też tak się zachowujesz i masz grzech na sumieniu? Zobaczcie kolejne niewłaściwe zachowania, posługując się klawiszami strzałek na klawiaturze, myszką lub gestami.

Najgorsze zachowania wiernych w kościele. Robisz tak w czasi...

Liczba sióstr wynosiła w 2018 r. 17,6 tys. skupionych we 2,2 tys. wspólnotach zakonnych. Najliczniejsze zgromadzenia żeńskie to Służebniczki NMP Starowiejskie, elżbietanki oraz Miłosierdzia (szarytki). Liczba zakonników oraz członków stowarzyszeń życia apostolskiego w 2018 roku wynosiła łącznie 11,4 tys. Wśród zakonników 9 tys. (79%) stanowili prezbiterzy (posiadający święcenie kapłańskie). Za granicą przebywa 27% zakonników z polskich prowincji. Najliczniejszymi męskimi zgromadzeniami są franciszkanie, salezjanie oraz pallotyni.

W 2018 r. sakramentu chrztu udzielono ponad 386 tys. osobom, o niespełna 2% mniej niż w 2017 r. Zdecydowaną większość chrztów udzielono dzieciom do 1 roku życia. Jedynie 4,5% ochrzczonych przyjmowało chrzest w wieku od pierwszego do siódmego roku życia. Natomiast chrzest w wieku powyżej 7 lat przyjęło niespełna 1% ochrzczonych.

Polska to kraj katolicki? Te badania rozwiewają wątpliwości!...

Do I Komunii św. przystąpiło ponad 400 tys. osób. Sakrament bierzmowania w obrządku łacińskim przyjęło niespełna 300 tys.osób, o 3,5% więcej niż w roku 2017. Sakrament małżeństwa został udzielony 133 tys. parom.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza