Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Statystyki są zatrważające

Bogna Skarul
Coraz więcej z nas choruje na raka. Najbardziej zagrożeni są mieszkańcy wielkich miast oraz terenów silnie uprzemysłowionych.

Częstotliwość występowania chorób nowotworowych w Polsce wzrasta. W 2006 r. zmarło z ich powodu ponad 91 tys. Polaków (statystyki Światowej Organizacji Zdrowia), a cztery lata wcześniej było ich 84 tys. Szacuje się, że w ciągu 10 najbliższych lat przypadków śmiertelnych będzie dwa razy więcej. - Polska jest na 3 miejscu z 28 krajów europejskich pod względem ryzyka zgonów spowodowanych chorobami nowotworowymi - podkreśla Nils Wilking, lekarz onkolog z Instytutu Karolinska w Sztokholmie i Instytutu Onkologii i Hematologii. - To wyższy wynik niż średnia europejska, np. Szwecja jest na 26 miejscu z 28.

Jak podają statystyki, częstość występowania poszczególnych typów nowotworów złośliwych w populacji zależy od płci. Okazuje się, że kobiety najczęściej chorują na raka piersi (ponad 20 proc. wszystkich zachorowań na nowotwory złośliwe u kobiet), raka jelita grubego (10 proc.), raka płuc (7,8 proc.) i szyjki macicy (6,8 proc.).
Z kolei mężczyźni najczęściej chorują na raka płuc (27 proc. wszystkich zachorowań u mężczyzn), raka jelita grubego (10 proc.), prostaty (8 proc.), pęcherza moczowego (6,5 proc.), żołądka (6,4 proc.) i krtani (4 proc.).

Kto jest najbardziej zagrożony chorobą? - o tym piszemy w papierowym wydaniu Głosu.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza