Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

STBS kończy budowę dwóch nowych bloków przy Długiej w Słupsku

Zbigniew Marecki
Cały rejon ul. Długiej jest obecnie rewitalizowany. W miejsce starych kamienic stają nowe budynki
Cały rejon ul. Długiej jest obecnie rewitalizowany. W miejsce starych kamienic stają nowe budynki Łukasz Capar
W ciągu najbliższego półrocza powinno dojść do zasiedlenia dwóch bloków Słupskiego Towarzystwa Budownictwa Społecznego, które od 2018 roku są budowane przy ul. Długiej i Płowieckiej w ramach rewitalizacji tego terenu.

Nowe mieszkania są częściowo wynajmowane w ramach STBS, a częściowo w ramach społecznej listy mieszkaniowej, ponieważ władze miejskie wniosły w tę inwestycję działkę, na której jeszcze niedawno stały poniemieckie kamienice. Stare budynki zostały wyburzone, a ich lokatorzy mieszkają teraz gdzie indziej.

W obu nowych blokach w sumie zostanie zbudowanych 49 mieszkań oraz jeden lokal użytkowy. Ponadto powstanie parking na 51 miejsc.

Podstawowym inwestorem jest tu STBS, a beneficjentem wsparcia finansowego - słupski samorząd, który ze swojej kasy dołożył ponad 6,6 miliona zł i jeszcze zdobył do tej kwoty 50 procent zewnętrznego zasilenia finansowego.

- W rezultacie połowa budowanych lokali będzie zakwaterowywana rodzinami czekającymi na Społecznej Liście Mieszkaniowej. Będą one płaciły czynsz taki, jaki jest ustalany dla naszego zasobu komunalnego - tłumaczyła w poniedziałek dziennikarzom na budowie dyr. Agnieszka Zwierz, szefowa Wydziału Mieszkaniowego w słupskim ratuszu.

To dwie pierwsze ulice w rewitalizowanym kwartale miasta, które już mają nowe nawierzchnie. Mowa o najkrótszej ulicy w mieście, czyli Świętopełka. Wielu bierze ją za... podwórko. Tymczasem jest to ulica, Teraz już dawne stare płyty na niej zastąpiły nowe. Na jej skrzyżowaniu z ulicami Sygietyńskiego i Długą zrobiono podwyższenie, by kierowcy zwalniali. Nowa nawierzchnia, miejsca parkingowe oraz chodniki są już na całej długości ulicy Sygietyńskiego. Brakuje jeszcze znaków i... zieleni, która jest tam zaplanowana.Prace na tych ulicach zaczęły się w drugim tygodniu lipca. Generalnie roboty na drogach w kwartale między ulicami Deotymy, Paderewskiego, Jaracza i Ogrodową mają potrwać do końca października przyszłego roku. Teraz drogowcy robią fragment Długiej od Sygietyńskiego po Polną.To wszystko w ramach II etapu rewitalizacji miasta. Na ulice zostanie wydane ponad 8 mln zł. Modernizacja całego kwartału obejmuje też nowe, energooszczędne oświetlenie i ustawienie elementów małej architektury. Plan ożywienia zakłada również remont komunalnych kamienic, a na zapleczu podwórza ulicy Długiej i Ogrodowej modernizację budynku, w którym funkcjonować będzie Placówka Wsparcia „Dom Sąsiedzki”. Na dwóch kondygnacjach o łącznej powierzchni ok. 220 metrów kwadratowych znajdą się sale do zajęć indywidualnych, spotkań grupowych biuro, jadalnia z aneksem kuchennym i zaplecze sanitarne. To tu pomoc uzyskają dzieci mające problemy z nauką oraz rodziny przeżywające trudności w pełnieniu ról wychowawczych. Koszt tej jednej inwestycji to blisko 5,3 mln. złotych. Powstaje też otwarte podwórko, park między Ogrodową a Długą.<iframe src="//get.x-link.pl/81a7c9b0-aab7-e9af-6082-77a82c5982e7,f15b38ed-812a-f2ae-5f4f-376445f41224,embed.html" width="640" height="360" frameborder="0" webkitallowfullscreen="" mozallowfullscreen="" allowfullscreen="" allow="autoplay; fullscreen" scrolling="no"></iframe>

Rewitalizacja w Słupsku. Zobacz wyremontowane ulice [zdjęcia]

Do tej pory już wybrano przyszłych najemców dla lokali 2- i 3- osobowych w budynku przy ul. Długiej. Obecnie Wydział Mieszkaniowy razem z Biurem Zamiany Mieszkań poszukuje przyszłych najemców mieszkań komunalnych jednoosobowych i przeznaczonych dla osób niepełnosprawnych. STBS natomiast już pozyskał lokatorów do swojego budynku przy ul. Płowieckiej

Obydwa budynki powstają na placu po dwóch kamienicach poniemieckich zbudowanych na kamiennych fundamentach oraz po 14 komórkach lokatorskich i garażach. Na zrewitalizowanym terenie oprócz budynków powstanie także parking. Początkowo miał on być podziemno-naziemny, ale ostatecznie zdecydowano, że będzie tylko naziemny, ponieważ kurzaw-kowy grunt jest zbyt mokry. Jednak to nie oznacza, że wilgoć będzie wchodzić do budynku, bo zastosowano takie technologie budowlane, że tak się nie stanie. Obecnie budowlańcy kończą prace elewacyjne. Wkrótce rozpoczną wykańczanie wnętrz.

Zobacz także: Rewitalizacja Słupska. Ulice Świętopełka i Sygietyńskiego są już po rewitalizacji

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza