Hospicjum powstaje 10 km od Potęgowa w sąsiedniej gminie w Pogorzelicach. Po uruchomieniu placówki, będą z niej mogli bezpłatnie korzystać mieszkańcy całego regionu.
- Działając z troską o dobro naszych mieszkańców, postanowiliśmy wesprzeć finansowo budowę hospicjum w Pogorzelicach. To niezwykle istotne przedsięwzięcie, które przyniesie ulgę wielu osobom potrzebującym opieki medycznej na ostatnim etapie życia – mówił podczas sesji Dawid Litwin, wójt Gminy Potęgowo.
- Budowie hospicjum wsparcia udzieliła po raz pierwszy gmina spoza powiatu lęborskiego. Cały proces decyzyjny trwał zaledwie 1,5 miesiąca. Gmina wspiera nas bardziej niż moglibyśmy sobie wymarzyć. Dziękujemy radnym, wójtowi, a przede wszystkim mieszkańcom zaangażowanym od dawna w pomoc na rzecz budowy hospicjum, dzieciom biorącym udział w wydarzeniach, wolontariuszom i wielu cudownym darczyńcom z gminy Potęgowo - dziękowała Agata Kozyr, prezes Fundacji Lęborskie Hospicjum Stacjonarne, która buduje hospicjum w Pogorzelicach.
Budowa rozpoczęła się w marcu 2021 roku, ale Fundacja Lęborskie Hospicjum Stacjonarne prowadzi zbiórkę funduszy już od sześciu lat. Wśród darczyńców jest kilka tysięcy osób, misję fundacji wspierają przedsiębiorcy, ogromną działkę w Pogorzelicach przekazały osoby prywatne, środki pozyskano także z rezerwy rządowej i od samorządów. Doprowadzenie budynku hospicjum do obecnego stanu surowego zamkniętego kosztowało dotychczas ponad 4 mln zł. Szacuje się, że do całkowitego zakończenia budowy i uruchomienia placówki brakuje jeszcze 4,6 mln złotych.
Mieszkańcy Gminy Potęgowo już wcześniej aktywnie angażowali się w zbiórkę na rzecz budowy hospicjum. W czerwcu 2022 roku odbył się koncert charytatywny zorganizowany przez społeczność Szkoły Podstawowej w Łupawie. Zbiórkę zorganizowano także w listopadzie 2022 podczas obchodów Międzynarodowego Dnia Osób z Niepełnosprawnościami.
Dla kogo jest hospicjum?
Wskazaniem do objęcia chorego opieką hospicyjną są nieuleczalne, postępujące, ograniczające życie choroby nowotworowe i nienowotworowe. Pobyt w hospicjum stacjonarnym jest bezpłatny. Pacjent ma zapewnione opiekę lekarską i pielęgniarską, leczenie farmakologiczne, leczenie bólu oraz leczenie innych objawów somatycznych. Gwarantowana jest opieka psychologiczna nad pacjentem i jego rodziną.
Marlena Maląg o programach dla seniorów - iPolitycznie plus
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?