Sto tysięcy złotych na budowę hospicjum w Pogorzelicach. Wsparcie z Gminy Potęgowo

Wojciech Frelichowski
Wojciech Frelichowski
Agata Kozyr, prezes Fundacji Lęborskie Hospicjum Stacjonarne, Waldemar Zientarski, przewodniczący Rady Gminy Potęgowo i Dawid Litwin, wójt Gminy Potęgowo.
Agata Kozyr, prezes Fundacji Lęborskie Hospicjum Stacjonarne, Waldemar Zientarski, przewodniczący Rady Gminy Potęgowo i Dawid Litwin, wójt Gminy Potęgowo. UG Potęgowo
Gmina Potęgowo wesprze kwotą 100 tys. zł budowę Hospicjum św. Józefa w Pogorzelicach. Stosowną uchwałę w tej sprawie przyjęto jednogłośnie na sesji rady gminy.

Hospicjum powstaje 10 km od Potęgowa w sąsiedniej gminie w Pogorzelicach. Po uruchomieniu placówki, będą z niej mogli bezpłatnie korzystać mieszkańcy całego regionu.

- Działając z troską o dobro naszych mieszkańców, postanowiliśmy wesprzeć finansowo budowę hospicjum w Pogorzelicach. To niezwykle istotne przedsięwzięcie, które przyniesie ulgę wielu osobom potrzebującym opieki medycznej na ostatnim etapie życia – mówił podczas sesji Dawid Litwin, wójt Gminy Potęgowo.

- Budowie hospicjum wsparcia udzieliła po raz pierwszy gmina spoza powiatu lęborskiego. Cały proces decyzyjny trwał zaledwie 1,5 miesiąca. Gmina wspiera nas bardziej niż moglibyśmy sobie wymarzyć. Dziękujemy radnym, wójtowi, a przede wszystkim mieszkańcom zaangażowanym od dawna w pomoc na rzecz budowy hospicjum, dzieciom biorącym udział w wydarzeniach, wolontariuszom i wielu cudownym darczyńcom z gminy Potęgowo - dziękowała Agata Kozyr, prezes Fundacji Lęborskie Hospicjum Stacjonarne, która buduje hospicjum w Pogorzelicach.

Budowa rozpoczęła się w marcu 2021 roku, ale Fundacja Lęborskie Hospicjum Stacjonarne prowadzi zbiórkę funduszy już od sześciu lat. Wśród darczyńców jest kilka tysięcy osób, misję fundacji wspierają przedsiębiorcy, ogromną działkę w Pogorzelicach przekazały osoby prywatne, środki pozyskano także z rezerwy rządowej i od samorządów. Doprowadzenie budynku hospicjum do obecnego stanu surowego zamkniętego kosztowało dotychczas ponad 4 mln zł. Szacuje się, że do całkowitego zakończenia budowy i uruchomienia placówki brakuje jeszcze 4,6 mln złotych.

Mieszkańcy Gminy Potęgowo już wcześniej aktywnie angażowali się w zbiórkę na rzecz budowy hospicjum. W czerwcu 2022 roku odbył się koncert charytatywny zorganizowany przez społeczność Szkoły Podstawowej w Łupawie. Zbiórkę zorganizowano także w listopadzie 2022 podczas obchodów Międzynarodowego Dnia Osób z Niepełnosprawnościami.

Dla kogo jest hospicjum?

Wskazaniem do objęcia chorego opieką hospicyjną są nieuleczalne, postępujące, ograniczające życie choroby nowotworowe i nienowotworowe. Pobyt w hospicjum stacjonarnym jest bezpłatny. Pacjent ma zapewnione opiekę lekarską i pielęgniarską, leczenie farmakologiczne, leczenie bólu oraz leczenie innych objawów somatycznych. Gwarantowana jest opieka psychologiczna nad pacjentem i jego rodziną.

Marlena Maląg o programach dla seniorów - iPolitycznie plus

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza
Dodaj ogłoszenie