Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Stocznia szczecińska poza strefą

pit [email protected] 91 481 33 34 Fot. Andrzej SZkocki
Czekamy na właściciela tych terenów.
Czekamy na właściciela tych terenów.
Dzisiaj do 9 licytacji majątku stoczni przystąpi 6 firm. W sumie było ogłoszonych 27 przetargów. Byli stoczniowcy liczą, że majątek przejmie Euro-Park Mielec.

Dla stoczniowców ważne jest, by kluczowe tereny stoczniowe przejął Euro-Park Mielec, którego właścicielem jest Agencja Rozwoju Przemysłu. Agencja nie potwierdziła, czy mielecka strefa bierze udział w przetargu. Z naszych informacji wynika, że tak.

Agencja ma pieniądze 

Co więcej, Wojciech Dąbrowski prezes ARP będąc niedawno w Szczecinie zapewniał, że Agencja jest przygotowana finansowo do udziału w przetargu i ewentualnego zakupu stoczniowego majątku. Pamiętajmy jednak, że jest jeszcze 5 innych firm, które również wpłaciły wadium. I te firmy zwłaszcza niepokoją zwolenników przejęcia terenów stoczni przez Euro-Park Mielec. Przetarg musi bowiem być prowadzony w sposób przejrzysty i bez jakichkolwiek preferencji - pilnuje tego Komisja Europejska. Decydująca będzie cena. Majątek może zostać pokawałkowany w sposób, który uniemożliwi w przyszłości np. uruchomienie produkcji stoczniowej. W tej chwili jest to, co prawda mało realne, jednak stoczniowcy i przedstawiciele związków na to liczą.

Podstrefa ze stocznią

Przyłączenie terenów zakładu do Euro-Paku jest możliwe. Tym bardziej, że podstrefa w Szczecinie powołana została za zgodą premiera już 14 lipca.

Podstrefa jest wynikiem wielomiesięcznych starań miasta. Stanowi element programu wsparcia aglomeracji szczecińskiej.

W skład strefy wejdą prawie 73 ha miejskich terenów znajdujących się na prawobrzeżu Szczecina. Uruchomienie strefy w Szczecinie pozwoli na uwolnienie terenów inwestycyjnych i utworzenie wielu miejsc pracy.

Program dla Szczecina

Rozszerzenie strefy na tereny leżące w obrębie miasta jest elementem Programu dla Szczecina, który w sposób kompleksowy stwarza przedsiębiorcom preferencyjne warunki do inwestowania.

W strefie znalazły się tereny: ul. Struga / Maciejowicka (4,6 ha), ul. Lubczyńska / Kniewska (6,5 ha), Dunikowo (22,7 ha), Trzebusz (38,9 ha).

9 części do sprzedaży 

Wróćmy jeszcze do przetargu. Stoczniowy majątek podzielono na 27 sekcji, ale wspomniane firmy zgłosiły się do licytacji tylko 9 części. Dzisiejsze rozstrzygnięcie ma nastąpić w drodze elektronicznej licytacji na Polskiej Platformie Przetargowej PWPW S.A.

Jeśli aukcja zakończy się fiaskiem, we wrześniu zarządca podejmie kolejną próbę sprzedaży majątku. Zapowiada, że nie obniży ceny.

 Zgodę na kolejny przetarg wyraziła Komisji Europejska.

Komisja Europejska dała czas na uporanie się z problemem majątku stoczni do końca pierwszego kwartału przyszłego roku.

 

od 12 lat
Wideo

Wybory samorządowe 2024 - II tura

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza