Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Stopa lombardowa, gdy bank się zadłuża

Rafał Nagórski
Bez przerwy słyszę określenia: stopa lombardowa, referencyjna, redyskontowa. Napiszcie, co kryje się pod tymi pojęciami? - prosi Waldemar M. z Koszalina.

Rzeczywiście, przynajmniej raz w miesiącu, przy okazji posiedzeń Rady Polityki Pieniężnej, określenie "stopy" odmienia się przez wszystkie możliwe przypadki.
Przypomnijmy: powołana przez Sejm Rada Polityki Pieniężnej ustala wysokość stóp procentowych. Ich poziom jest bardzo ważny dla banku centralnego (czyli Narodowego Banku Polskiego, który jest bankiem wszystkich banków), banków komercyjnych (działających jak przedsiębiorstwa, zatem - nastawionych na zysk), a co za tym idzie - także dla nas, klientów. Wszystkie rodzaje podstawowych stóp procentowych (są cztery) mają więc pośredni wpływ na wysokość oprocentowania naszych oszczędności i zaciąganych kredytów.

Stopa lombardowa, gdy bank się zadłuża

Banki komercyjne, które obsługują nas, "zwykłych" klientów, same są klientem w kontaktach z bankiem centralnym (NBP). Oszczędzają w nim pieniądze, a także zaciągają tam kredyty lub sprzedają mu weksle. Podstawowe stopy procentowe służą zatem do ustalania zasad rozliczania się między bankami komercyjnymi a bankiem centralnym.
Stopa lombardowa określa poziom oprocentowania, jakie nalicza bank centralny przy udzielaniu pożyczki bankom komercyjnym. - My, jako bank komercyjny, udzielamy kredytu swoim klientom. Chcąc na tym zarobić, musimy ustalić oprocentowanie wyższe od stopy lombardowej, według której sami zadłużyliśmy się w banku centralnym - wyjaśnia Maciej Baranowicz z koszalińskiego Oddziału PKO BP.
Z tego wniosek, że oprocentowanie kredytów w bankach komercyjnych jest zawsze wyższe od stopy lombardowej. O ile wyższe? To już zależy od indywidualnej decyzji danego banku.

Stopa depozytowa, gdy bank oszczędza

Aktualna wysokość stóp procentowych (dane za Narodowym Bankiem Polskim), które obowiązują od 27.03.2003.:
- stopa lombardowa 7,75
- stopa redyskontowa 6,5
- stopa referencyjna 6
- stopa depozytowa 4,25

Stopa depozytowa określa oprocentowanie oszczędności przekazywanych przez banki komercyjne do banku centralnego. - Banki komercyjne nie zaproponują zatem swoim klientom wyższego oprocentowania oszczędności niż stopa depozytowa NBP - kontynuuje Maciej Baranowicz.

Stopa redyskontowa, gdy bank sprzedaje weksle

Skupu weksli dotyczy natomiast stopa redyskontowa. Określa ona cenę, po jakiej bank centralny (NBP) kupuje weksle od banku komercyjnego. Wcześniej jednak bank komercyjny musi kupić weksel od swojego klienta. Aby na tym zarobić musi ustalić wyższe oprocentowanie od stopy redyskontowej.

Stopa referencyjna, gdy NBP sprzedaje akcje bankowi

Ostatnia z podstawowych stóp procentowych to stopa interwencyjna (referencyjna). Mówi nam ona o minimalnej cenie kupna lub sprzedaży krótkoterminowych papierów wartościowych na tak zwanym "rynku międzybankowym". - Jeśli bank centralny chce ograniczyć ilość pieniądza na rynku, sprzedaje bankom komercyjnym krótkoterminowe papiery wartościowe. Jeśli chce zwiększyć ilość pieniądza, to działa w sposób odwrotny, czyli skupuje od banków komercyjnych papiery wartościowe. Zasila w ten sposób rynek w gotówkę - tłumaczy nasz ekspert z PKO BP.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Dlaczego chleb podrożał? Ile zapłacimy za bochenek?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na gp24.pl Głos Pomorza