Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Stopy procentowe poszły w dół

Agnieszka Wirkus, pomorska.pl
Trzeci raz z rzędu Rada Polityki Pieniężnej obniżyła stopy procentowe. Oznacza to spadek oprocentowania kredytów oraz lokat. Pod warunkiem, że banki szybko uwzględnią zachodzące na rynku zmiany.

Nie wszyscy ekonomiści spodziewali się dużej obniżki stóp procentowych. Niektórzy przewidywali spadek o 0,5 pkt. proc. Rada cięła jednak zdecydowanie - aż o 0,75 pkt. proc.

Stopy są teraz prawie o dwa procent niższe niż były jeszcze na początku listopada.
Mniejszy zysk z oszczędności

Co to oznacza dla klientów banków? Może wiele... albo nic. Zależnie od tego z jakich usług finansowych korzystają i jaką umowę zawarli z placówką.

Można się spodziewać, że wkrótce z rynku znikną najlepiej oprocentowane lokaty. Niektóre banki już podjęły takie decyzje. Kto chce jeszcze dobrze zarobić na swoich oszczędnościach, powinien szybko wybierać wysokooprocentowaną lokatę - np. na 8 lub 9 proc.

WIBOR też spadnie

Oprocentowanie kredytów hipotecznych w złotówkach to równowartość marży i stopy WIBOR. Wysokość drugiego składnika zależy między innymi od tego ile wynoszą stopy procentowe w Narodowym Banku Polskim.

O ile obecnie stopa referencyjna NBP jest na poziomie 4,25 proc, to trzymiesięczny WIBOR wynosił wczoraj 5,15 proc. Według Katarzyny Siwek i Jerzego Węglarza, analityków z firmy doradczej Expander, rynek oczekuje spadku stopy WIBOR. Za pół roku ma ona wynieść tylko 3,37 proc.

Jeśli tak się stanie, skorzystają osoby planujące zaciągnąć kredyt hipoteczny z polskiej walucie. Tym bardziej, że mogą one nie otrzymać takiej samej pożyczki we frankach. Do niedawna popularne i całkiem tanie kredyty w szwajcarskiej walucie są coraz trudniej dostępne. Szczególnie dla osób bez wkładu własnego i o niezbyt wysokich dochodach.
Niższe odsetki z poślizgiem

Kto już spłaca kredyt hipoteczny w złotówkach, powinien uzbroić się w cierpliwość. Banki nie aktualizują na bieżąco wysokości oprocentowania. Jak podają eksperci z Expadera, robią to raz na miesiąc (np. mBank), kwartał (Millennium, Polbank), pół roku (ING, BZ WBK, Santander) lub rok (BGŻ).

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza