Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Strajk nauczycieli 2019. Od poniedziałku strajk w szkołach. Co mają robić rodzice? 8.04.2019

Fitz
Strajk nauczycieli 2019 to juz pewne
Strajk nauczycieli 2019 to juz pewne archiwum
Jednak strajk nauczycieli! Rząd nie dogadał się z dwiema centralami związkowymi, podpisał tylko separatystyczne porozumienie z „Solidarnością”. Co mają robić rodzice? Od poniedziałku bezterminowy strajk nauczycieli. W niedzielę wieczorem wznowiono rozmowy w sprawie podwyżek dla nauczycieli, ale rząd nie dogadał się ze Związkiem Nauczycielstwa Polskiego i Forum Związków Zawodowych. 80 procent placówek oświatowych, w tym przedszkola, przystępuje w poniedziałek do akcji strajkowej.

Strajk nauczycieli 2019. To już pewne od poniedziałku strajk nauczycieli

Zaraz po fiasku rozmów odbyła się konferencja prasowa wicepremier Beaty Szydło i Ryszarda Broksy z „Solidarności”. Szydło zaapelowała, żeby strajkujący „jakoś złagodzili” strajk na czas egzaminów gimnazjalistów i ósmoklasostów. Następnie „S” i wicepremierka podpisali separatystyczne porozumienie poza Radą Dialogu Społecznego, z czego dla nauczycieli nie wynika nic poza dotychczasową polityką rządu. Porozumienie to przedstawiciel Forum Związków Zawodowych określił jako niesolidarność „Solidarności”.

Strajk nauczycieli 2019: Co mają robić rodzice

Na wypadek niespodziewanego zamknięcia szkoły rodzice przedszkolaków i uczniów do ósmego roku życia mają prawo zająć się dzieckiem, a potem ubiegać się o zasiłek opiekuńczy od pracodawcy (80 proc. wynagrodzenia). Należy złożyć oświadczenie o nieprzewidzianym zamknięciu placówki i wniosek o wypłatę zasiłku opiekuńczego na druku ZUS Z-15A. W przypadku małych firm i osób indywidualnie prowadzących działalność gospodarczą świadczenie wypłaca ZUS, więc do niego trzeba kierować dokumenty, przy czym będzie ich więcej, m.in. oświadczenie o sprawowaniu opieki nad dzieckiem i zaświadczenie płatnika składek.

Strajk nauczycieli 2019 - Uwaga rodzice. Możecie sobie zapewnić wolny dzień w przypadku strajku nauczycieli. Zobaczcie sposoby!

Jeśli nauczyciele zgodnie z zapowiedziami rozpoczną 8 kwietnia strajk, w szkole może zabraknąć osoby, która zajmie się dziećmi. Pojawia się więc pytanie, co może zrobić rodzic, aby dziecko nie pozostało bez opieki. Eksperci z firmy inFakt wskazują cztery możliwe rozwiązania. PiS obiecuje: 500 plus na pierwsze dziecko, "13" emerytura dla najstarszych

Uwaga rodzice. Możecie sobie zapewnić wolny dzień w przypadk...

Uwaga! Nieprzewidziane zamknięcie jest wówczas, gdy rodzic został o nim powiadomiony mniej niż siedem dni przed zamknięciem. Powiadomieniem nie są komunikaty medialne.

Natomiast rodzice uczniów w wieku 9-14 lat mogą wziąć dwa płatne dni opieki albo cztery dni urlopu na żądanie, co mogą zgłosić tego samego dnia, jednak potrzebna jest zgoda pracodawcy. Oczywiście można też wziąć zwykły urlop wypoczynkowy.

Przypomnijmy, że w piątek strona rządowa zaskoczyła żądających 30-procentowej podwyżki związkowców propozycją „nowego kontraktu społecznego”, co nieco zaogniło sytuację. W przerwie negocjacji wicepremier Beata Szydło przedstawiła dziennikarzom na plansze z propozycjami rządu.

Pensum (godziny nauczyciela „przy tablicy”)

  • Polska – 564 rocznie
  • OECD (kraje rozwinięte) – 778 rocznie

Liczba uczniów na jednego nauczyciela

  • Polska – 11
  • OECD – 15

Podwyżkom wynagrodzeń towarzyszyłoby zwiększenie pensum (tzw. godziny nauczyciela przy tablicy). Tak więc po pierwszej podwyżce, która była w styczniu, nastąpiłaby we wrześniu druga – razem 15 proc. w całym 2019 roku, a potem podwyżki systemowe do 2023 r., ale zarazem wzrost pensum z 18 godzin tygodniowo do 22 lub 24 (warianty) – co jednak mogłoby się wiązać ze zwolnieniami, bo nauczycieli będzie za dużo. Kolejne propozycje to skrócenie stażu (podczas stażu zarabia się najmniej), minimalna kwota za wychowawstwo w wysokości 300 zł oraz zmniejszenie obciążeń biurokratycznych nauczycieli i dyrekcji szkół.

ZNP podaje wyniki referendum strajkowego w województwie zach...

Wobec fiaska rozmów strajk w oświacie. Obejmie podstawówki, gimnazja, szkoły średnie, a nawet przedszkola. Rodzice nie są pewni, czy placówki oświatowe zaopiekują się ich dziećmi.

Zagrożone egzaminy 2019 Strajk nauczycieli

Kolejne zmartwienie uczniów i rodziców to egzaminy końcowe, które lada dzień mają się odbyć w gimnazjach i ósmych klasach. Termin podstawowy w gimnazjach to 10-12 kwietnia, dla ósmoklasistów 15-16 kwietnia. Beata Szydło oświadczyła, że egzaminy na pewno się odbędą, mimo to rodzice się boją, że bezterminowy strajk nauczycieli od 8 kwietnia może je zakłócić lub wręcz uniemożliwić.

Egzaminy trzeba nie tylko spokojnie przeprowadzić, ale zdążyć sprawdzić wyniki przed egzaminami dodatkowymi. Centralna Komisja Egzaminacyjna wyznaczyła ich termin na 3-5 czerwca dla ósmoklasistów i gimnazjalistów.

Egzaminy maturalne nie wydają się zagrożone, bo są odległe:

  • terminy główne: 6-25 maja
  • terminy dodatkowe: od 3 do 19 czerwca

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza