Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Strategia Słupska na przyszłość? Urzędnicy chcą, byś wymyślił ją sam

Alek Radomski
Nie tylko urzędnicy będą decydować o kierunkach rozwoju miasta. Współdecydować mają też mieszkańcy.
Nie tylko urzędnicy będą decydować o kierunkach rozwoju miasta. Współdecydować mają też mieszkańcy. Kamil Nagórek
Urzędnicy zakasują rękawy i przystępują do opracowywania strategii rozwojowej. Na razie szukają pomysłu, w którym kierunku miasto powinno się rozwijać i jakie są dla niego priorytety. O te ostatnie pytać będą mieszkańców.

Słupsk ma aktualną strategię rozwojową. Obowiązuje do 2015 roku. Uznano jednak, że przyszedł czas na opracowanie nowej, tym razem z wizją do 2022 roku. Uchwała rady miejskiej w tej sprawie już jest, a prezydent Maciej Kobyliński zarządził, kto zasiądzie w zespole do jej opracowania.

Lista jest długa. Rozpoczynają ją wiceprezydenci miasta i dyrektorowie poszczególnych wydziałów ratusza. Są też szefowie miejskich spółek, pełnomocnicy prezydenta miasta i jego asystenci. W sumie 28 osób. Choć i tak ich praca to decydowanie, w którym kierunku rozwija się Słupsk, to teraz zaczynają tworzyć dokument, w którym zdefiniują jego priorytety na najbliższe
lata.

Jednak nie tylko oni będą mieli wpływ na kształt dokumentu. Współdecydować mają słupszczanie. Pomóc mają ankiety. Urzędnicy zapytają, jak jego mieszkańcy oceniają miasto, jak widzą jego rozwój i którą inwestycję uważają za najpilniejszą.

- Dowiemy się, na czym powinniśmy się skupić, opracowując strategię - mówi Bartosz Gwóźdź-Sproketowski. - Dużo czasu zamierzamy przeznaczyć na konsultacje społeczne. Nie chcemy, by dokument był pisany eksperckim językiem, tylko był czytelny dla wszystkich. Ankiety będą kolportowane już w marcu.

Wciąż obowiązująca strategia rozwoju Słupska to duży ponadstustronicowy dokument. Mowa w nim np. o rozwoju przedsiębiorczości i rewitalizacji miasta. Zawiera wytyczne w kwestiach budownictwa mieszkaniowego, sportu i turystyki. Traktuje też o współpracy międzynarodowej i promocji Słupska.

Co z niej udało się zrealizować, a co nie? Tego urzędnicy jeszcze nie wiedzą.

- Jeśli chodzi o ocenę strategii, to jej monitoring odbywał się regularnie, ale podstawowa ocena nastąpi podczas opracowywania nowej - zaznacza Gwóźdź-Sproketowski i wyjawia, że w nowej urzędnicy skupią się na tych aspektach rozwoju Słupska, które będą pociągały za sobą korzyści finansowe. Chodzi między innymi o przygotowanie dokumentacji projektowej do uzbrojenia terenów przy obwodnicy i pod uzbrojenie osiedla mieszkaniowego Owocowe.

Kiedy pytamy, ile opracowanie strategii będzie kosztować, słyszymy, że w budżecie wydziału inwestycji i rozwoju miasta na analizy zewnętrznych ekspertów przeznaczono maksymalnie 20 tysięcy złotych. Pierwsze prace rozpoczną się już w tym miesiącu.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza