Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Straż miejska w Słupsku z nowymi uprawnieniami i większym monitoringiem

olo
Straż miejska ma wkrótce otrzymać dodatkowe uprawnienia związane z kontrolą i karaniem użytkowników elektrycznych hulajnóg i tak zwanych urządzeń transportu osobistego. Obok tej możliwości, strażnicy ze Słupska otrzymają też narzędzie. Do końca roku system monitoringu miejskiego ma zostać rozbudowany.

Po koniec maja w życie nowe przepisy ruchu drogowego, które zdefiniowały nieobecnych do tej pory w prawie uczestników ruchu drogowego. Mowa o użytkownikach elektrycznych hulajnóg i tak zwanych urządzeń transportu osobistego, czyli pozostałych pojazdów elektrycznych. Dzięki zmianom strażnicy miejscy zyskali możliwość zatrzymania i legitymowania osób poruszającej się hulajnogą. Przepisy nie precyzowały jednak możliwości nakładania grzywien. Teraz ma to się zmienić. Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji przygotowało projekt rozporządzenia nowelizujący tę kwestię z myślą o ochronie pieszych, dla których rozpędzone hulajnogi i inne urządzeni a o napędzie elektrycznym mogą stanowić zagrożenie.

- To dobra zmiana - ocenia Paweł Dyjas, komendant Straży Miejskiej w Słupsku. - Dla nas niewiele się zmieni, bo w Słupsku w przeciwieństwie do Gdańska nie mamy z tym większego problemu. Tam hulajnogi funkcjonują tak jak rower miejski.

Przypomnijmy, że w myśl nowych przepisów dopuszczalna prędkość, z jaką można się poruszać hulajnogą elektryczną czy urządzeniami transportu osobistego (segway, elektryczne deskorolki) to 20 km/h. Osoby niepełnoletnie, które chcą korzystać z takich urządzeń, muszą posiadać kartę rowerową lub prawo jazdy. Dzieci do 10 roku życia mogą poruszać się hulajnogą elektryczną lub urządzeniem transportu osobistego pod opieką osoby dorosłej i tylko w strefie zamieszkania.

Słupska straż obok uprawnień zyskać ma też narzędzie. Jeszcze w tym roku monitoring miejski ma zostać rozbudowany. System budowany od dwóch lat powiększy się o dodatkowe kamery. Nie wykluczone, że w praktyce rozrośnie się dwukrotnie. Według planów w różnych punktach na terenie Słupska pojawić ma się od 100 do 120 kamer. Już teraz monitoring to 140 tego typu urządzeń. Montowano je na stałe po cztery na słupie, co przekłada się na obraz 360 stopni. Zrezygnowano z kamer obrotowych, które były droższe w zakupie, bardziej awaryjne i mniej skuteczne.

Oko strażnika oprócz centrum i głównych ulic i skrzyżowań zerkać ma docelowo na ulicę Hubalczyków, wybrane punkty Zatorza oraz aleję 3 Maja z jej wyremontowaną ścieżką rowerową czy ul. Wiatraczną.

Podgląd ze wszystkich punktów trafia do centrum monitoringu w siedzibie straży. Przed sezonem obraz nadzorowany był tak w godzinach pracy straży, czyli między godz. 6:30 a 22 od poniedziałku do piątku. Teraz weekendowe życie miasta nadzorowane jest do godz. 3 w nocy. Obraz nagrywany jest przez całą dobę.

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza