Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Strażacy walczą z wichurą na Wybrzeżu. Trudna noc w powiecie słupskim. Porywy wiatru osiągały 120 km/h

OPRAC.:
Krzysztof Głowinkowski
Krzysztof Głowinkowski
Ze skutkami wichury strażacy walczą w całym województwie pomorskim.
Ze skutkami wichury strażacy walczą w całym województwie pomorskim. OSP Główczyce/OSP Leźno, OSP Objazda, OSP Potęgowo, OSP Biesowice, OSP Łebunia/OSP Cewice/OSP Leśnice
Orkan Otto szaleje w województwie pomorskim. 18 lutego do godziny 7.30 do stanowiska kierowania komendanta miejskiego PSP w Słupsku wpłynęło 130 zdarzeń związanych ze skutkami silnego wiatru.

Bilans wichury, stan na godz. 7.30

- 18 lutego 2023 r. do godziny 7.30 do stanowiska kierowania komendanta miejskiego PSP w Słupsku wpłynęło 130 zdarzeń związanych ze skutkami silnego wiatru. Większość wystąpiła na terenach gmin Ustka, Smołdzino, Główczyce i Kępice. Ale nie brakowało interwencji w Słupsku. Akcje związane były głównie z usuwaniem drzew i gałęzi, które spadły na drogi, chodniki i posesje oraz linie energetyczne. Jak zwykle strażacy interweniowali także zabezpieczając luźne i naderwane elementy budynków, tablic reklamowych i informacyjnych. W Gminie Smołdzino w związku z przerwami w dostawach prądu ratownicy użyczyli agregatu aby podtrzymać pracę koncentratora tlenu dla osoby potrzebującej. Nie odnotowano osób poszkodowanych ani ofiar śmiertelnych w regionie słupskim. Kolejne zgłoszenia wpływają do dyżurnych stanowiska kierowania - poinformował mł. kpt. Piotr Basarab.

Trudna noc w całym województwie

Strażacy od piątku interweniowali 1831 razy z powodu przechodzącego przez Polskę orkanu Otto. Wichury najwięcej szkód wyrządziły w woj. pomorskim, gdzie straż pożarna wyjeżdżała 850 razy. Jedna osoba została ranna.

W związku z silnym wiatrem do straży pożarnej w piątek wpłynęło 906 zgłoszeń, a od północy do godz. 6 rano w sobotę - 925 zgłoszeń. Łącznie odnotowała 1831 interwencji.

- Działania polegały głównie na usuwaniu przewróconych drzew oraz połamanych gałęzi - przekazał rzecznik komendanta głównego Państwowej Straży Pożarnej.

Dodał, że nie ma informacji o osobach poszkodowanych. Interwencje dotyczyły przede wszystkim zablokowanych dróg, a także drzew powalonych na samochody czy ogrodzenia. Na wysokości Lęborka strażacy usuwali też drzewa z linii kolejowej. Zastępy kierowane były też do domów, gdzie nie było prądu, a w których były osoby wymagające np. podłączenia do respiratora - poinformował Sejkowski.

Jak podaje IMGW, porywy wiatru na Wybrzeżu osiągają 120 km/h przy prędkości średniej około 80 km/h. W głębi lądu miejscami wieje w porywach 100 km/h. Na Bałtyku występuje sztorm (12 w skali Beauforta).

Wybrane odczyty porywu wiatru w miejscowościach na Pomorzu:

  • Rozewie - 122 km/h
  • Darłowo - 144 km/h
  • Hel - 107 km/h
  • Władysławowo - 122 km/h
  • Łeba - 133 km/h
  • Ustka - 134 km/h
  • Sławno - 134 km/h
  • Krynica Morska - 99 km/h
  • Lębork - 104 km/h
  • Starogard Gdański - 96 km/h
  • Chojnice - 91 km/h

"Prognozuje się wystąpienie silnego wiatru o średniej prędkości od 50 km/h do 70 km/h, w porywach do 100 km/h w głębi lądu, do 125 km/h na wybrzeżu, z południowego i zachodu. Najsilniejsze porywy wiatru wystąpią w nocy z piątku na sobotę i rano w sobotę" - informują synoptycy.

Jak podaje IMGW, ostrzeżenie może być kontynuowane z niższym stopniem.

Zerwane linie wysokiego napięcia. Przerwy w dostawie prądu

Skutki orkanu Otto na Pomorzu można śledzić na bieżąco na interaktywnej mapie Energi. Sprawdź, gdzie obecnie na Pomorzu nie ma prądu.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza