Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Strona Bałtyckiej Biblioteki Cyfrowej warta 30 tysięcy piw

Marcin Barnowski
Danuta Sroka z MBP w Słupsku przekazuje Sławomirowi Żabickiemu "Haubicę” z 1945 do zdigitalizowania.
Danuta Sroka z MBP w Słupsku przekazuje Sławomirowi Żabickiemu "Haubicę” z 1945 do zdigitalizowania. Marcin Barnowski
Kultura Remigiusz Lis, wicedyrektor Biblioteki Śląskiej w Katowicach, ujawnił na seminarium poświęconym tworzeniu Bałtyckiej Biblioteki Cyfrowej, ile jest wart ten słupski portal. To już 39 420 dolarów.

Seminarium zorganizowane w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Słupsku, w której mieści się fizyczna siedziba BBC, odbywało się pod hasłem "Synergia w działaniu kluczem do sukcesu". Biblioteka wciąga bowiem do współpracy coraz to nowe podmioty. Partnerzy, np. Archiwum Państwowe w Koszalinie, Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku albo muzeum darłowskie, udostępniają niektóre swoje zbio­ry, biblioteczna pracow­nia digitalizacji tworzy ich kopie cyfrowe i następnie udostępnia w tej postaci w internecie.

- Na młodzieży robi zwła­szcza wrażenie, gdy mówię, że w naszej bibliotece cyfrowej mogą za darmo obejrzeć Biblię z XVI wieku. I to nie ruszając się z domu. W normalnej bibliotece takie zbiory nie są powszechnie udostępniane - mówił Sławomir Żabicki z pracowni digitalizacji.

Na niewychodzeniu z do­mu polega właśnie fenomen cyfrówki. Paweł Braun, dyrektor Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Josepha Conrada Korzeniow­skiego w Gdańsku, w pew­nym momencie zdziwił się, że fizycznie jest dopiero pierwszy raz w słupskiej bibliotece, ale zaraz potem zreflektował się, że to już takie czasy: coraz częściej książki czyta się w sieci.

Uczestnicy spotkania, w dużej części bibliotekarze z różnych miast Polski, nie kryli podziwu dla Danuty Sroki i Sławomira Żabickiego, którzy z ramienia MBP współ­tworzą BBC.

- W Polsce jest wiele średniej wielkości miast z bibliotekami, ale o mało której z nich wiem tyle, ile o słupskiej. A to właśnie dzięki tej bibliotece cyfrowej. Mówiłem mię­dzy innymi o niej na spot­kaniu w Brukseli - mówił Remigiusz Lis z Biblioteki Śląskiej.

Lis, który jest jednym z pionierów informatyzacji i tworzenia bibliotek cyfrowych w Polsce, powiedział, że sprawdził, jak notowana jest strona internetowa słupskiej biblioteki cyfrowej bibliotekacyfrowa.eu i jaką ma wartość. Okazało się, że to 39420 dolarów lub 51 sztabek złota. Cena ta, w przeliczeniu na ceny amerykańskiego piwa, oznacza równowartość 30323 flaszek lub 11 wielbłą­dów.

Digitalizacja sprawia, że zamienione na zapis cyfrowy stare gazety, książki czy rękopisy nie tylko chronione są przed bezpowrotnym zniszczeniem, ale także zostają udostępnione na całym świe­cie.
Tak już wkrótce stanie się z unikatowym egzemplarzem gazetki ściennej "Haubica" z 1 grudnia 1945, który niedawno udostępnił nam Waldemar Malinowski ze Szczecina, były żołnierz, w 1945 roku odbywający służbę w pułku haubic w Słupsku. Gazetka została wówczas skonfiskowana przez radzieckie NKWD, które prawdopodobnie dopatrzyło się w niej akcentów niepodległościowych, ale Malinowskiemu udało się ją ocalić. Podczas seminarium wrę­czyliśmy więc ten ocalony egzemplarz Danucie Sroce z MBP, która natychmiast przekazała go Żabickiemu w celu digitalizacji. Już wkrótce unikatową "Haubicę" będzie można oglądać na stronie www.bibliotekacyfrowa.eu z każdego zakątka świata, w którym jest dostęp do sieci internetowej.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza