Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Strzał w dziesiątkę. Jest laser, wyświetlacz, są karabinki i pistolety

Aleksander Radomski
Aleksander Radomski
Jako pierwsi z wirtualnej strzelnicy w Domaradzu skorzystali uczniowie ósmej klasy szkoły w Damnie
Jako pierwsi z wirtualnej strzelnicy w Domaradzu skorzystali uczniowie ósmej klasy szkoły w Damnie Łukasz Capar
Huk, pada strzał, ale kuli brak. Jest laser, wyświetlacz, są karabinki i pistolety. W Domaradzu młodzież mruży oko, naciska język spustowy i trafia do wirtualnej tarczy. Prawdziwy wydruk zabiera do domu.

Kościół, świetlica, a teraz też strzelnica. W podsłupskim Domaradzu od stycznia życie zaczęło się żywiej kręcić w budynku po dawnej szkole. W jednym skrzydle seniorki ćwiczą aerobik i układają już palmy na zbliżającą się Wielkanoc. Po drugiej stronie, w starszej części budynku, zadomawia się gminne zarządzanie kryzysowe. Jednak to, co jest tam strzałem w dziesiątkę, dzieje się w salce obok. To tu z powodzeniem działa dopiero co otwarta strzelnica.

Choć to centrum wsi, to nikt z mieszkańców nie podskakuje od huku wystrzałów. Takich atrakcji akurat brak. Owszem, strzał pada, ale dźwięk symuluje głośnik. Nie ma też kul i łusek. Jest za to laser przymocowany do karabinka lub pistoletu, i wyświetlacz, za którego pomocą w sali o długości kilku metrów zmieszczą się cztery osie wirtualnej strzelnicy długie, w zależności od opcji, na 25, 50 lub 100 metrów.

Strzelectwo to odpowiedzialna sprawa. Powagę, obowiązkowość i wojskowy konkret gwarantuje instruktor.

- Tarcza jest sportowa, a wy musicie się nastawić na skupieniu i celności - podkreśla Jerzy Krauczunas, były oficer Sił Powietrznych, instruując grupę ósmoklasistów z SP w Damnie. - To są dwie podstawowe rzeczy, które musicie opanować. Jak to zrobicie, będziemy realizować inne scenariusze czy pojedynki, które są dostępne na tej strzelnicy.

Zanim padną pierwsze komendy, obowiązkowe przeszkolenie. Młodzież dowiaduje się, jak załadować broń i przyjąć odpowiednią pozycję. Również jak zgrać muszkę ze szczerbinką, a potem wybrać i nacisnąć język spustowy. Repliki AK-47 i amerykańskiego AR-15 ważą tyle, co oryginalna broń, ale mają mniejszy odrzut. Na wyposażeniu strzelnicy są też repliki pistoletów Glock. Efekty?

Arytmetyka jest prosta. Pięć strzałów w środek, czyli w dziesiątkę, to 50 punktów. Margarita, która pierwszy raz jest na strzelnicy, ma dobre oko i trafia 41 punktów. Dwa punkty więcej zalicza Kamil. Jednak lider może być tylko jeden. Adam na dzień dobry trafia raz za razem niemal w sam środek. Każdy do domu zabiera wydrukowaną tarczę, na której widać wirtualne trafienia.

- Jak to się robi? Trzeba mieć cela - rozbraja szczerością Adam. - Pomagam wujkowi na gospodarce, a on ma wiatrówkę. Nieraz da mi postrzelać. Myślę, że to od tego. Podoba mi się, będę tu chętnie przyjeżdżał.

Strzelnica w Domaradzu to rezultat starań gminy o grant w ramach projektu „Strzelnica w powiecie 2022” Ministerstwa Obrony Narodowej. Kosztowała ponad 195 tysięcy złotych, z czego 155 tys. zł to resortowa dotacja. Została uruchomiona na początku stycznia. Na razie korzystają z niej uczniowie ze szkół podstawowych gminy Damnica: w Damnie, Damnicy i Zagórzycy.
Gmina w zawartej w MON-em umowie musi zapewnić 130 godzin nieodpłatnego szkolenie strzeleckiego dla uczniów i dodatkowe 30 godzin dla organizacji pozarządowych zajmujących się obronnością i bezpieczeństwem. Wiązało się to z zatrudnieniem i wydatkami. To już koszt własny. Prace nad projektem gwarantującym pieniądze na ten cel są w toku.

- Z zawodu jestem kucharzem, ale teraz spełniam się jako opiekun budynku po dawnej szkole. No i odkąd jest strzelnica, zostałam konsultantem do spraw strzelectwa - śmieje się pani Teresa. - Ostatnio strzelanie mi nawet wychodzi. Bardzo ważny jest oddech i skupienie. Tu wszystko musi być wypracowane. Uczniom bardzo się to podoba.

- Na razie ze strzelnicy korzystają tylko nasze ósme klasy, ale do końca lutego przyjadą dyrektorzy szkół z sąsiednich samorządów - mówi Mariusz Mazerski, pełnomocnik do spraw ochrony informacji niejawnych, obronności i zarządzania kryzysowego w gminie Damnica. - Zobaczą, jak to wygląda w praktyce, i zadecydują, czy wchodzą w to, czy nie. Po pierwszych rozmowach sądzę, że są zainteresowani, aby ich uczniowie szkolili się i nas. Zdają sobie sprawę, że w przyszłym roku szkolenie strzeleckie wchodzi do szkół.

Wirtualna strzelnica w Domaradzu to pierwsze tego typu miejsce w regionie, ale nie jedyne. W lutym otwarto taki obiekt w Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Redzikowie, gdzie uczą się uczniowie klas mundurowych. Szkoła to bliski sąsiad amerykańskiej bazy pod Słupskiem.

- Młodzież jest bardzo zadowolona. Ja zresztą też - nie ukrywa major rez. Roman Dallmer, wykładowca edukacji wojskowej w redzikowskiej szkole. - Mieliśmy do wyboru strzelnicę pneumatyczną lub wirtualną. Postawiliśmy na tę ostatnią.

- Akurat dla potrzeb klas mundurowych ta strzelnica w zasadzie jest najlepsza - podkreśla ppłk. Krzysztof Piskorski z gdańskiego oddziału Centralnego Wojskowego Centrum Rekrutacji. - Praktycznie bezkosztowo można się na niej szkolić przez cały dzień. Do tego bezpiecznie i bez dodatkowych elementów zabezpieczenia logistycznego, które zawsze towarzyszą strzelnicom klasycznym z ostrą bronią.

MON w ramach programu „Strzelnica w powiecie” dofinansowuje też budowy czy remonty klasycznych obiektów z myślą o użytkowaniu broni palnej. Bez względu na rodzaj, cel jest ten sam, czyli propagowanie idei strzelectwa wśród kadetów klas przygotowania wojskowego, a także nauka podstawowych umiejętności, które mają służyć bezpieczeństwu państwa.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Strzał w dziesiątkę. Jest laser, wyświetlacz, są karabinki i pistolety - Plus Głos Koszaliński

Wróć na gp24.pl Głos Pomorza