Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Strzekęcin> Walka o sadzeniaki bez konkurencji na rynku

Irena Boguszewska [email protected] Tel. 94 347 35 99 Fot. sxc.hu
Nowa spółka prowadzić będzie działalność na 6 tys. ha.
Nowa spółka prowadzić będzie działalność na 6 tys. ha.
W Strzekęcinie zamiast Pomorsko-Mazowieckiej będzie Pomorsko-Mazurska Hodowla Ziemniaka. A jakie to niesie zmiany?

W Strzekęcinie od wielu lat istniała Pomorsko-Mazowiecka Hodowla Ziemniaka. Była to spółka, która gospodarowała dotąd na 4,6 tys. ha i miała trzy oddziały - w Strzeckęcinie, Celbowie i Jezierzycach. Miała i ma też obiekty w woj. mazowieckim, ale tam nie prowadzi działalności.

Obecnie do tej spółki przyłączona została inne mniejsza - Hodowla Ziemniaka Szyldak, która ma 1,1 tys. ha na Mazurach. Dotychczas podlegała, tak samo jak Pomorsko-Mazowiecka Hodowla Ziemniaka pod Agencję Nieruchomości Rolnych w Warszawie. Nowa też będzie do niej należeć.

- Jest to mała spółka, ale dobrze wyposażona i bradzo dobrze utrzymana - mówi Franciszek Klim, prezes spółki w Strzekęcinie. - Ze względu na jej przyłączenie do nas zmieniamy nazwę. Spółka z Pomorsko-Mazowieckiej Hodowli Ziemniaka przekształca się w Pomorsko-Mazurską Hodowlę Ziemniaka. Nowa nazwa została właśnie zarejestrowana w sądzie.

 

Nowa spółka prowadzić będzie działalność na 6 tys. ha. Jest to największa spółka hodowli ziemniaka w Polsce. Oprócz zmian w nazwie, niewiele się zmieni. Główna siedziba spółki nadal znajdować się będzie w Strzekęcinie. Dojdzie jej nowy oddział w Szyldaku. Powołany zostanie członek zarządu.

Dotychczas zarząd był jednoosobowy. Stanowił go prezes, którym był, jest i nadal pozostanie Franciszek Klim. Teraz zarząd będzie dwuosobowy, znajdzie się w nim dodatkowo jeszcze członek zarządu.

- Był już jeden konkurs na członka zarządu, ale nie został rozstrzygnięty, bo osoby, które się do niego zgłosiły nie spełniały wymagań, nie miały odpowiedniego wykształcenia itd. - mówi prezes Klim. - Dlatego teraz, kiedy spółka została zarejestrowana, ogłosimy ponownie konkurs na członka zarządu.

Dlaczego nastąpiło takie połączenie? Otóż dlatego, aby polskie firmy zajmujące się hodowlą ziemniaka, nie konkurowały ze sobą i nie niszczyły się nawzajem. Obecnie w Polsce są takie tylko dwie: Zamarte Instytut Hodowli i Aklimatyzacji Roślin oraz Strzekęcin należący do Agencji Nieruchmości Rolnych w Warszawie. Obie będą prowadzić wspólne kampanie reklamowe, aby promować polskie ziemniaki i polskie sadzeniaki.

 

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza