Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Strzeż się "białego zabójcy"! Jak ograniczyć cukier w diecie?

imo
Dietetyk Edyta Leźnicka podpowiada, jak ograniczyć cukier.
Dietetyk Edyta Leźnicka podpowiada, jak ograniczyć cukier. archiwum prywatne
Pomimo ostrzeżeń dietetyków, stomatologów i lekarzy spożycie cukru w naszej diecie nieustannie wzrasta. Często jego ilość w rozmaitych słodyczach, przekąskach i napojach jest przerażająca. Jak skutecznie go ograniczyć?

Z badań sieci poradni żywieniowych Dobry Dietetyk wynika, że ponad 70 procent osób zgłaszających się z problemem nadwagi spożywa ponad 60 gramów cukru dziennie, czyli około 12 łyżeczek, które są choćby w słodkich napojach czy nawet słodzonych kawie i herbacie. Ponad połowa z tych osób nie jest w ogóle świadoma o potencjalnie szkodliwym wpływie tych płynów na organizm.
A to nie tylko napoje, ale też produkty, których nie zakwalifikowalibyśmy jako „słodkie”.
Niesłodzenie herbaty i kawy, a także unikanie jedzenia słodyczy może okazać się niewystarczające, by ograniczyć spożycie cukru do bezpiecznego poziomu. Składnik ten obecny jest niemal we wszystkich gotowych produktach czy potrawach. Naszpikowane są nim nawet takie wynalazki, jak: majonez, ketchup, musztarda czy parówki. Zjadamy go dużo także w płatkach śniadaniowych, owocowych serkach, jogurtach i mlecznych deserach. Stosowane przez nas lekarstwa lub rozmaite suplementy diety też nie są go pozbawione. Nawet abstynenci nie są w stanie uniknąć cukru całkowicie. Ograniczając jego spożycie do minimum, i tak jest to kilka łyżeczek dziennie.

Niezbyt bezpieczna fruktoza, uważaj na nią
Producenci żywności, chcąc zminimalizować udział sacharozy i kalorii w produktach spożywczych, coraz częściej słodzą je fruktozą. Jest ona zdecydowanie słodsza od sacharozy, można więc ograniczyć jej ilość i tym samym dowóz zbędnej energii. W związku z tym produktom zawierającym ją można spokojnie nadać tytuł: light. Co więcej, fruktoza nie podbija intensywnie insuliny, więc wydaje się bezpieczniejsza. Okazało się jednak, że istnieje także druga, mniej jaskrawa strona medalu. - Amerykańscy producenci żywności, chcąc włączyć się w potencjalny nurt promocji zdrowia, zaczęli intensywnie eliminować sacharozę na rzecz bezpieczniejszej fruktozy. W latach 1970-1997 spożycie tego cukru w Stanach Zjednoczonych wzrosło o 26 procent i wynosiło 81 gramów na osobę na dzień. Zaczęto go dodawać do napojów, deserów, wyrobów cukierniczych, słodyczy, płatków śniadaniowych. Jak się okazało, problem otyłości i zaburzeń zdrowotnych nie zniknął, ale zdecydowanie przybrał na sile - przybliża Edyta Leźnicka, dietetyk kliniczny.

W sklepach jest mnóstwo słodzików reklamowanych jako zdrowe zamienniki białego cukru. Które z nich są warte polecenia? Zobacz na kolejnych slajdach>>>Zobacz także: Czym zastępować cukier? Przepisy Anety Łańcuchowskiej i Piotra Kucharskiego(Źródło:Dzień Dobry TVNDostawca: x-news)

Czym zastąpić biały cukier? Poznaj 6 zdrowych zamienników

Chociaż fruktoza nie powoduje intensywnego wzrostu poziomu insuliny, to jednak ma inne poważne wady. Przede wszystkim nie podlega tak ścisłej kontroli metabolicznej jak glukoza, a więc z łatwością jest przerabiana na tłuszcz. Badania na zwierzętach wykazują ponadto bezpośredni związek wysokiego spożycia fruktozy z rozwojem insulinoopor-ności, podwyższonym poziomem insuliny, nietolerancją glukozy, a także nadciśnieniem tętniczym. Dotychczasowe obserwacje wskazują, że notowany obecnie istotny wzrost spożycia fruktozy prowadzi do wielu niebezpiecznych chorób (otyłość, cukrzyca, miażdżyca). Wszystko więc wskazuje na to, że natury nie da się oszukać, a człowiek po raz kolejny popełnił dość istotny błąd.

Świadomie rezygnujmy z prostych cukrów

Ale cukier możemy skutecznie z diety eliminować. - Niewątpliwie w diecie ograniczać należy nie tyle spożycie węglowodanów ogółem, co przede wszystkim cukrów prostych. Dotyczy to nie tylko sacharozy w cukierniczkach, ale także wszelkiego rodzaju napojów słodzonych, soków owocowych, słodyczy, niektórych owoców. Pamiętać należy również, by węglowodanów prostych nie przyjmować na pusty żołądek, lecz ewentualnie po głównych posiłkach. Cukry mieszają się wówczas z innymi składnikami pożywienia i w ten sposób spowalnia się ich transport do krwi. Należy również umiejętnie rozporządzać ogólną pulą węglowodanów. Ich spożycie należy stopniowo ograniczać, zbliżając się ku wieczorowi. Korzystnym dodatkiem do spożywanych potraw może być błonnik pokarmowy, którego najlepszym źródłem są otręby owsiane i surowe warzywa. Utrudnia i spowalnia on wchłanianie cukru do krwi, obniża poziom niekorzystnego cholesterolu - radzi Edyta Leźnicka, dietetyk kliniczny z poradni Dobry Dietetyk.

Pomoc dietetyków, z której warto korzystać, to jedno, zdrowy rozsądek - drugie. Nie musimy z cukru rezygnować w stu procentach, ale miejmy świadomość, w jak wielu produktach się znajduje. I trochę się opamiętajmy.

Zobacz także: Czym zastępować cukier? Przepisy Anety Łańcuchowskiej i Piotra Kucharskiego

(Źródło:Dzień Dobry TVN
Dostawca: x-news)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Strzeż się "białego zabójcy"! Jak ograniczyć cukier w diecie? - Echo Dnia Świętokrzyskie

Wróć na gp24.pl Głos Pomorza