Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Strzykocin: Jest pozwolenie na budowę biogazowni, wykonawca czeka

Piotr Jasina [email protected] 91 481 33 34
Strzykocin: Jest pozwolenie na budowę biogazowni, wykonawca czekaBiogazownia powstanie przy tych fermach. Inwestor liczy, że zaraz po zniknięciu śniegu będzie można ruszyć z inwestycją. Na budowę i rozruch potrzeba 10-12 miesięcy.
Strzykocin: Jest pozwolenie na budowę biogazowni, wykonawca czekaBiogazownia powstanie przy tych fermach. Inwestor liczy, że zaraz po zniknięciu śniegu będzie można ruszyć z inwestycją. Na budowę i rozruch potrzeba 10-12 miesięcy. Fot. UG Brojce
Spółka Bio-Energia liczy, że jeszcze przed wakacjami przekaże plac budowy wykonawcy, który zbuduje biogazownie.

Inwestycja ma znaczenie nie tylko dla inwestora. Na jej realizacje czekają niecierpliwie włodarze gminy. Będzie bowiem produkować prąd a ciepła woda z chłodzonej turbiny ogrzeje Brojce.

- Mamy prawomocne pozwolenie na budowę - informuje Ryszard Zelent, prezes spółki Bio-Energia.Wyłoniliśmy także konsorcjum, które inwestycję zrealizuje. Konsorcjum czeka praktycznie tylko na przekazanie budowy. Mamy nadzieję, że to nastąpi to jeszcze przed wakacjami.

Budowa biogazowi ruszyłaby wcześniej, ale były skargi mieszkańców, oponowało Stowarzyszenie Ziemi Brojeckiej. Skargi dotyczące inwestycji rozpatrywało Samorządowe Kolegium odwoławcze przy wojewodzie. Były odwołania.

- Mam nadzieję, że mamy to już wszystko za sobą - dodał prezes. - I niebawem Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska podejmie decyzję o finansowym wsparciu inwestycji i podpiszemy stosowną umowę. Biogazownię wybudujemy za 20 mln zł. Dofinansowanie ma być na poziomie 75 proc. kosztów.

Jerzy Kuźmiński, wiceprezes spółki Bio-Energia jest właścicielem fermy macior, z której gnojowica z tej właśnie fermy i kiszonka będą stanowiły paliwo biogazowni.

- Zagospodarujemy około 7 tys. metrów sześciennych gnojowicy i 17 tys. ton kiszonki rocznie - wyjaśnia Kuźmiński. - Aby wyprodukować tyle surowca, trzeba obsiać około 400 hektarów ziemi. Zawarliśmy umowy z rolnikami na dostawę kukurydzy. Będziemy też kupować wysłodki buraczane.

Gaz napędzi turbiny, które będą produkować prąd - około 1 MW/h. Odbiorcą będzie Enea. Za białą energię spółka otrzyma specjalny certyfikat, który oznacza konkretne pieniądze dla Bio-Energii.

Biogazownię obsługiwać będzie kilka osób. Powstaną więc kolejne miejsca pracy.
Turbiny będą schładzane wodą. Na to ciepło z niecierpliwością czekają włodarze gminy Brojce. Chcą nią ogrzewać osiedla i placówki gminne.
Ciepłociąg połączy Strzykocin z Brojcami. Ogrzeje 7 bloków osiedla, szkołę z kotłownią olejową. Trzeba jedynie zbudować ciepłociąg.

- W tej chwili wspólnie z władzami gminy zabiegamy o fundusze na budowę sieci ciepłowniczej - dodaje prezes Zelent.
Wójt Brojc zapewnia, że tylko na ogrzewaniu szkoły wodą z ciepłociągu rocznie gmina zaoszczędzi około 100 tys. zł. Ogrzewanie budynków osiedla będzie tańsze o około 40 proc. Do tego dojdą oszczędności z racji ogrzewania urzędu gminy, świetlicy wiejskiej, ośrodka zdrowia w Brojcach.

 

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza