Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

STS Generał Zaruski cumował w porcie Ustka. To jedyny taki żaglowiec w Polsce

Marcin Wójcik
Marcin Wójcik
Do Ustki przypłynął żaglowiec STS Generał Zaruski. To wyjątkowa jednostka, jedyna tego typu w Polsce i jedna z nielicznych w Europie.
Do Ustki przypłynął żaglowiec STS Generał Zaruski. To wyjątkowa jednostka, jedyna tego typu w Polsce i jedna z nielicznych w Europie. Mariusz Jasłowski
Do Ustki przypłynął żaglowiec STS Generał Zaruski. To wyjątkowa jednostka, jedyna tego typu w Polsce i jedna z nielicznych w Europie.

STS Generał Zaruski w porcie Ustka

"Generał Zaruski" to tradycyjny, drewniany kecz gaflowy. To jedyna tego typu jednostka w Polsce i jedna z nielicznych w Polsce. Jednostka została odbudowana przez miasto Gdańsk w 2012, a jej armatorem jest Gdański Ośrodek Sportu. Żaglowiec służy edukacji morskiej młodzieży oraz pełni rolę morskiego ambasadora Gdańska. Jednostka cumowała dziś (9 października) w Ustce.

STS Generał Zaruski - historia żaglowca

Jednostka została zbudowana w 1939 roku w Szwecji z inicjatywy generała Mariusz Zaruskiego. Żaglowiec trafił jednak do Polski dopiero w 1946 roku, po zakończeniu II wojny światowej. Jacht otrzymał wówczas nazwę Generał Zaruski w hołdzie inicjatorowi budowy statku. W latach 1956-1969 jednostka nosiła nazwy Młoda Gwardia oraz Mariusz Zaruski. W kolejnych latach jednostka pod pierwotną nazwą odbywała rejsy szkoleniowe z sukcesami - Generał Zaruski był pierwszym jachtem, któremu udało się dotrzeć do polskiej stacji badawczej w Hornsundzie na Spitsbergenie. Po wielu remontach w 2003 roku statek został wycofany z eksploatacji. W 2008 jednostkę wykupiło Miasto Gdańsk i rozpoczęło remont, który zakończono w 2012 roku. Od tamtego czasu Generał Zaruski ponownie jest eksploatowany jako żaglowiec szkoleniowy i kontunuuje w ten sposób ideę Mariusz Zaruskiego o wychowaniu morskim Polaków.

CZYTAJ TEŻ

generał Mariusz Zaruski - pionier wychowania morskiego w Polsce

gen. Mariusz Zaruski zasłynął jako pionier żeglarstwa i wychowania morskiego w Polsce, choć był postacią wszechstronną - oprócz pełnienia funkcji generała brygady w Wojsku Polskim, był także fotografikiem, malarzem, poetą, prozaikiem, marynarzem i podróżnikiem. Intensywnie angażował się także w działalność państwową i społeczną, a także był krzewicielem kultury fizycznej. Sam zachował sprawność fizyczną i wysportowaną sylwetkę do późnej starości. Zaruski był twórcą Komitetu Floty Narodowej oraz m.in. projektodawcą Inspektoratu Wychowania Morskiego Młodzieży. Zmarł w 1941 roku w Chersoniu po uprzednim aresztowaniu przez NKWD. Jako przyczyny śmierci podaje się cholerę lub ostrą niewydolność serca. W 1997 roku gen. Mariusza Zaruskiego odznaczono pośmiertnie Krzyżem Wielkim Orderu Odrodzenia Polski.

Zobacz też: Sztorm Grzegorz w Ustce

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Wielki Piątek

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na ustka.naszemiasto.pl Nasze Miasto